Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nyereséget, de hogyan?

Egyéni vállalkozók

Nyereséget, de hogyan?

HozzászólásSzerző: fenyvesjanosne » hétf. feb. 22, 2010 8:55 pm

  

   Ne vegyen ki minden hónapban vállalkozói kivétet. Mari 

fenyvesjanosne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyereséget, de hogyan?

HozzászólásSzerző: bbabi » szer. feb. 24, 2010 10:45 am

Megpróbáltam egy kicsit jobban utána járni ennek a dolognak és azt a tájékoztatást kaptam, hogy a lízingnek még a kamata sem költség, az árfolyam változással sem lehet külön foglalkozni.

Akár nyílt, akár zárt végű a lízing, az szja tv.11. sz. mellékletének 21. pontja alapján lehet csak költséget elszámolni a lízingdíj címén kifizetett összegből.

Ami kisebb fajta fejtörést okoz számomra. Hogy kell ezt pontosan érteni?

 

bbabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Nyereséget, de hogyan?

HozzászólásSzerző: kriszta4 » szer. feb. 24, 2010 11:49 am

Akár nyílt végű, akár zárt végű a birtokbavételkor (üzembehelyezéskor) aktiválni kell. Tehát a birtokbavétel napjától LEHET elkezdeni elszámolni az ÉCS-t. Teljesen mindegy, hogy a vételár hogy van / lesz kiegyenlítve.

A havi tőke törlesztő számlákat költségnek be nem számító kiadásba kell tenni.

A kamat pedig elszámolható költség a megfizetéskor.

kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Nyereséget, de hogyan?

HozzászólásSzerző: bbabi » szer. feb. 24, 2010 11:54 am

Még egy helyen megpróbáltam érdeklődni, ott azt mondták, hogy a tárgyévben kifizetett lízingdíjat osszam el 12-vel, nézzem meg a teljes futamidőre a lízing 3%-át, s ha ezt nem haladja meg az egy havi összeg akkor annyi számolható el.
bbabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Nyereséget, de hogyan?

HozzászólásSzerző: pseniko » szer. feb. 24, 2010 12:03 pm

Ezt én is olvastam, szerintem ez a nyilt végű pü-i lízingre írja, de sajnos ez nincs benn a törvényben. Abból gondolom, hogy áfa nélküli lízingdíjról beszél.

Ha megnézel egy havi lízinges számlát, vagy fiz értesítőt, ott elvileg nem lízingdíj fizetésről beszél, hanem tőketörlesztésről, kamatról, árf-különbözetről.  

Ez a saját elméletem, és én eddig mindig így számoltam el, ha a váll. zárt végű pü-i lízing keretében vesz eszközt, mert lényegében ez egy hitel, a lízingcég meghitelezi az eszközt aminek a ktg-e a kamat.

Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyereséget, de hogyan?

HozzászólásSzerző: kriszta4 » szer. feb. 24, 2010 12:07 pm

Az SZJA Tv. 11. mell. 21. pontjához olvassad el azt, hogy mi minősül lízingnek.  3. § 47. pont.

Tehát csak az 1997. előtt !!!

Amit a 12-ben írtam, az a jó.

 

kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Nyereséget, de hogyan?

HozzászólásSzerző: T.Ági » szer. feb. 24, 2010 12:59 pm

Köszönöm a válaszokat!

Látom, nálatok is megy a fejtörés :)

Mivel nekünk ktg.csökkentésre volt szükségünk, én így az összes törlesztőrészletet átraktam eredménybe nem számító kiadásba (a kamatot, árf.veszteséget pedig hagytam ktg-ként)! Úgy gondolom, hogy így jó.

Habár ezen az elven écs-t kellene számolnom - hisz az lenne a ktg ... de ezt nyilván kihagyom, mert 

- nincs szükségünk rá

- és a korábbi könyvelő sem számolt, hanem ő ktg-ként számolt el minden havi lízingdíjat.

Remélem ebből nem lesz baj!

 

Egyébként elég bosszantó, hogy e.v-nál ilyen kacifántos az előírás. Ezzel ellentétben a kettősben teljesen logikus és érthető - szerintem.

Üdv: Ági

 

 

 

T.Ági
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Nyereséget, de hogyan?

HozzászólásSzerző: kriszta4 » szer. feb. 24, 2010 1:31 pm

Abból baj lehet, hogy az előző könyvelő ktg-ként számolta el a tőke törlesztőt. Én a saját esetemből/hibámból tanultam ezt meg, uis. éveket kellett emiatt önellenőriznem, mert pontosan úgy gondoltam anno mint az előző könyvelőd.

Úgy jó lesz ahogy csinálod a 2009-et ...  az ÉCS-t nem kötelező elszámolni, csak egy lehetőség.

Aztán mi lesz a multtal ??? azt nem lehet tudni. A lényeg: Te jól csináljad.

Ui: nálam nem most megy a fejtörés, hanem kb. 4-5 éve ment ... akkor egy örökre bevéstem az agyamba ezt a lízing témát.
kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég