Adófórum

Adózási és számviteli információk

Cégautóadó... hogy is van ez??

Egyéni vállalkozók

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: F.Juli » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Elbizonytalanodtam cégautóadó ügyben: Én eddig úgy tudtam, hogy 2009. 02 01-től az egyéni vállalkozó, ha útnyilvántartás alapján, apeh üzemanyagárral (|| 9 Ft) számol el költséget a saját (magán) gépkocsija után a vállalkozásában, akkor kötelezett cégautóadó fizetésre (kivéve, ha van alkalmazottja és részére kiküldetési rendelvényt ír). Tudomásom szerint ez még az 500 km átalány elszámlására is vonatkozott egészen 07.31-ig., majd módosították. Most közölte egy egyéni vállalkozó ismerősőm, hogy az APEH-nál azt a felvilágosítást kapta, hogy 2008-hoz képest semmi nem változott a saját gépkocsi használattal kapcsolatosan, tehát ha útnyilvántartást vezet és az APEH norma alapján számol el, ezt 2009-ben is megteheti úgy, hogy nem fizeti havonta a cégautóadót. Az csak növeli a bizonytalanágomat, hogy egy könyvvizsgáló ismerősöm is azt mondta, hogy szerinte egyéni vállalkozó esetében akkor merül fel cégautóadó fizetési kötelezettség a magán autója tekintetében, ha az APEH árnál magasabb összeget számol el. Erre abból következtet, hogy a munkavállaló részére, kiküldetési rendelvény alapján elszámolt költségnél is ez a helyzet, és hátrányos megkülönböztetés lenne az egyéni vállalkozóval szemben, ha ő ezt nem tehetné meg a saját maga vonatkozásában (attól függetlenül, hogy ő nem munkaviszonyos). Szerintetk hogy van ez? Szerintem erre gondolt:2) Nem adóköteles az a magánszemély tulajdonában álló személygépkocsi, amelynek
használatával összefüggésben a használó – költségei ellentételezésére –
kizárólag az Szja tv.
7. §-a (1) bekezdésének r) pontja és 25. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerinti költségtérítést kap.

Üdv: F.Juli

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. feb. 22, 2010 4:39 pm

Szia Juli!

Szerintem a 7.§ (1) nem lehet - egyébként ezért nem lehet ev-nél kiküldetésről beszélni - mert a 7.§ (1) úgy kezdődik: a kiküldetési rendelvény alapján....

Szintén az SZJA-rendelvén így határozza meg a kiküldtési rendelvény fogalmát:

83. Kiküldetési rendelvény: a kifizető által két példányban kiállított bizonylat, amely tartalmazza a magánszemély nevét, adóazonosító jelét, a gépjármű gyártmányának, típusának megnevezését, forgalmi rendszámát, a hivatali, üzleti utazás(ok) célját, időtartamát, útvonalát, a futásteljesítményt, az utazás költségtérítését, az élelmezési költségtérítést, valamint ezen költségtérítés(ek) kiszámításához szükséges adatokat (üzemanyag-fogyasztási norma, üzemanyagár stb.). A kiküldetési rendelvény eredeti példányát a kifizető, másolatát a magánszemély a bizonylatmegőrzésre vonatkozó rendelkezések betartásával megőrzi.   

Tehát kell lennie egy kifizetőnek és egy magánszemélynek. Kérdés: ev-nél önmagával kapcsolatban létezik olyan, hogy kifizető? Szerintem nem. Ezért az ev-nek meg kell fizetnie szerintem a cégautó adót, ha nem 500 km-t számol el. Illetve meg kellett még az 500 km elszámolása esetén is tavaly 02-07. hónapokban.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. feb. 22, 2010 4:56 pm

Olvasd el ezt a cikket is, ebben hasonlóan érvel a cikkíró:

http://www.kalkulator.hu/cikk/58962

 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: sbenedek » hétf. feb. 22, 2010 5:11 pm

És mi van a 8. hónaptól? 

Ha alkalmazottal nem rendelkező ev. útnyilvántartás alapján számol el APEH által meghatározott benzinárakkal üzemanyagköltséget a saját autójára 2009-re akkor cégautó adót csak februártól júliusig kell fizetnie, igaz? 0901-es nyomtatványon vallhatja be, és 6x7000 Ft-ot fizet. És augusztustól semmit, sehol?

sbenedek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. feb. 22, 2010 5:22 pm

Ha útnyilvántartás alapján számol el, akkor kell fizetnie cégautó adót augusztustól is. Azokra a hónapokra, amikor költséget számol el. A 0901-en kellett bevallani, a IV.negyedévre január 20-ig.

A 8. hónaptól csak annak nem kell cégautó adót fizetnie, aki 500 km átalányt számol el havonta.

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: sbenedek » hétf. feb. 22, 2010 5:30 pm

Jaj, nagyon köszönöm!!! Rémlik egy olyan rész a 0901 útmutatójában, hogy aki éves bevalló, annak évente lehet - ha ebben tévedek, akkor rendesen késedelmes lesz az egész évre? Ez nem vonatkozik erre?

"A havi, illetve évközi adóbevallás tételére nem kötelezett adózónak4 (ideértve az egyéni

vállalkozókat, családi gazdálkodókat és azokat a magánszemélyeket is, akiknek az

államháztartás felé adókötelezettségük van, de a tevékenységüket nem egyéni vállalkozóként

és/vagy
őstermelőként folytatják) az éves adóbevallást az államháztartással szemben 2009.

évben fennálló és az állami adóhatóság hatáskörébe tartozó kötelezettségeiről ezen anyomtatványon kell teljesítenie egy példányban, az illetékes els

őfokú adóhatósághoz

általános esetben

2010. február 25-ig."

És azt jól értelmeztem, hogy az időben befizetett gépjármű-adó ebből levonható?

sbenedek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. feb. 22, 2010 5:36 pm

A cégautó adót negyedévente kell vallani, a negyedévet követő 20-ig, és addig is kell befizetni. Erre nem vonatkozik a febr.25. Akkorra másik 0901-et kell beadni, a többi kötelezettségről (szakképzési, rehab, stb.).

Igen, a határidőben megfizetett gépjárműadó levonható.

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: sbenedek » hétf. feb. 22, 2010 5:42 pm

Megnéztem, amit idéztem, az a 0901 elején van, a cégautóadós résznél már nem ajánlja fel. Még sosem késtem le semmiről - most ez a nyomtatvány engedni fogja, hogy utólag a 4 negyedévet bevalljam rajta, vagy ehhez valami pótlás fog kelleni? És milyen nagyságrendű a büntetés? Vagy esetleg egyáltalán nem tudom beadni? Mire számítson, aki félreérelmez így valamit?

 APEH pótlékszámító? LEhet ez 5000 Ft alatti összeg összesen? És büntetést utólag kiszabnak, de nem biztos?

 

sbenedek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: Valkács1 » hétf. feb. 22, 2010 9:45 pm

Kedves Validitas!

Nagyon érthető a válaszod az 500 km/hó átalány elszámolásával kapcsolatban, ( akkor fizet cégautóadót ha költséget számol el) de lehet-e úgy, hogy januárban és augusztus-december hónapokra számol el a vállalkozó átalányt? Vagyis él a lehetőséggel amely augusztustól ismét adómentessé tette ezt. Szerintem ez még sokaknál nem tiszta.

Azoknak akik a 09NY-en előremutatóan nyilatkoztak a 01-es nemleges bevallásról, most még egyszer kell 25-ig küldeni 0-ásan?

Még egy dolog, az egyik Ev-nak év végén a folyószámláján van hátralék egyik adónemben, viszont összességében túlfizetése van, mert összekevert két számlaszámot. Ebben az esetben lehet-e az IPA bevételt csökkentő tétel?

üdv Valkács1

Valkács1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. feb. 22, 2010 9:49 pm

A 0901-en kell bevallani, negyedévenként külön-külön - nem lehet elintézni mind a 4 negyedévet egyetlen bevalláson. Bírság vagy lesz, vagy nem, helye válogatja. Nem minden igazgatóság bírságol állandóan.Elvileg "jár" érte bírság. Ha kiszabják, úgyis kapsz róla határozatot.

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 24 vendég