Adófórum

Adózási és számviteli információk

járulékok könyvelése

Egyéni vállalkozók

járulékok könyvelése

HozzászólásSzerző: Bogatada1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Egy egyéni vállakozó hogyan könyveli az alábbi járulékokat, és adókat:

Szja, Egészségbiztosítási jár., Nyugdíjbiztosítási jár., Eho, Vállalkozói jár., Magánnyp., Iparűzési adó, Kommunális adó.

A pénztárkönyvbe melyiket hova vezetem fel, melyik költség?? A fizetés időpontjában könyvelem le az összeset, ha jól tudom.

 Ha az iparűzési adóbevallásban azt jelöltük, hogy elszámolunk rezsit, akkor azt mindenképpen be is kell vezetni a pénztárba?

A kapott táppénzt fel kell tüntetni valahol? (Pénztárkönyv, bevallás)..

 Bocsánat az ilyen egyszerű kérdésekért, de szeretnék megerősítést, mielőtt leírom.

 

Köszönöm előre is a segítséget!!

 

Bogatada1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

járulékok könyvelése

HozzászólásSzerző: bbabi » hétf. feb. 22, 2010 1:19 pm

Egyéb Költségnek minősülő kiadások: Eg.bizt.(5% majd a 2% júl-tól),nyugd.bizt. (24%.)

eho, váll.jár., iparűzési és komm.adó.

Szja, mnypt.tagdíj,  költségnek nem minősülő kiadás. Igen, a kifizetéskor.

A táppénzt majd az adóbevallásba (0953) állítod be a MEP igazolása alapján.

Most jelölted, hogy rezsit számoltál el, vagy tényleg számoltál el.

Ha igen, az költség.

bbabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

járulékok könyvelése

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » hétf. feb. 22, 2010 1:30 pm

Azt a járulékot, amit a vállalkozói járulékból levonsz, tehát amelyik járulékot a munkavállaló fizet, azt adóalapot nem képezőbe könyveljük.Ezek a következők 2009-ben:nybizt.alap 9,5 vagy 1,5%, magánnyugdíj, egbizt.alap 4, és 2%, szja.

Azokat a járulékokat, amit a munkáltatónak, jelen esetben a vállalkozónak külön kell fizetni a vállkivét után, azt könyveljük bérjáruléknak. Ezek a következők 2009-ben: nybizt.alap 24%, egbizt.alap 0,5 és 1,5%, eho és vállalkozói járulék.

2010-ben ugyanezt az elvet kell követni, csak akkor megnevezésben van egykis változás.

Az iparűzési adó költség, a kommunális adó akkor költség, ha vállalkozóként fizette. Ha magánszemélyként, akkor nem kell könyvelni. És mindegyiket a fizetés időpontjában kell könyvelni.

Az iparűzésiadó bevallásban hol kell jelölni, hogy elszámolunk rezsit? Én ilyet még nem láttam. De ha elszámolsz rezsit, akkor azt természetesen be kell vezetni a pénztárkönyvbe.

A kapott táppénzt a pénztárkönyve nem de az 53-as bevallásába be kell vallani.

 

Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

járulékok könyvelése

HozzászólásSzerző: Bogatada1 » hétf. feb. 22, 2010 2:51 pm

Köszönöm a válaszokat! Nagyon kedves tőletek!

 Az iparűzési bevallásban volt egy olyan kérdés, hogy a következő évre kíván-e elszámolni rezsit. Közben viszont számolgattam, és biztos, hogy nem fog kelleni.

Azt számoltam, hogy a bevétel (393 e) nem fedezi a vállalkozói kivéteket, plusz a járulékokat.. Megtehetem, hogy a vállalkozói kivétet nem írom ki? Ha jól tudom, akkor nem kötelező felvenni. A járulékot fizette utána, azzal mindenképpen számolnom kell. Ha az összes váll. kivétet felvette volna, akkor kb. -200 e lenne a végeredményem. Ilyenkor mi a teendő?

Bogatada1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

járulékok könyvelése

HozzászólásSzerző: KIS195412 » hétf. feb. 22, 2010 5:51 pm

A táppénzt, mikor felveszed, vagy a számládra utalják azzal az időponttal be kell vezetni a pénztárkönyvbe az "Egyéb, az adó alapjába be nem számitó adóbevvétel " rovatba, és majd az adóbevallás során irod be a 0953-ba megitélésem szerint.
KIS195412
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

járulékok könyvelése

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. feb. 22, 2010 5:55 pm

ÉS MIÉRT KELLENE BEVEZETNI A PÉNZTÁRKÖNYVBE?

Legalább 1 indokot mondj!

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

járulékok könyvelése

HozzászólásSzerző: KIS195412 » hétf. feb. 22, 2010 6:06 pm

Ha például  vállakozó számláján megjelenik, akkoreleve pénzmozgásról van szó, de ugy csináljátok ahogy jónak látjátok.Az APEH  ügyfélszolgálatát is megkérdeztem, ott is igy mondták.

Ha nem értesz egyet irj vissza!

Üdv: Kisné

KIS195412
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

járulékok könyvelése

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. feb. 22, 2010 6:14 pm

Ezt írod:

"A táppénzt, mikor felveszed, vagy a számládra utalják "

Ha a vállalkozói bankszámlára utalják (de miért kérné oda?), akkor egyértelmű, a banki egyezőség miatt valahogy kezelni kell, egyéb esetben semmi helye a pénztárkönyvben!

"Ha nem értesz egyet irj vissza!"

Azt pedig, hogy visszaírok, avagy sem, hadd döntsem már el én!

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

járulékok könyvelése

HozzászólásSzerző: KIS195412 » hétf. feb. 22, 2010 6:55 pm

Bocsánat, nem sértésnek szántam, de ugy látszik ezután nem sok hoizzászólásom lesz.

Üdv: Kisné

KIS195412
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég