Oldal: 1 / 1

Adójóváírás táppénznél

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: ildibf

Sziasztok,

A vállalkozó táppénzen volt februárban, és kérte az adójóváírást. ( eddig csak a min.bért szokta felvenni)

Éves jövedelme váll.kivét || táppénz kb.1.900 ezer fog lenni, vagyis nem nem jár az adójóváírás ,téves nyilatkozatot tett. Ekkor az éves bevallásában kell ezt korrigálnia, de nem tudom, hogy hová kell beírnia az adókülönbözet utáni  12 %-ot .

Aki tudja a választ, legyen szíves megírni.

Köszönettel : Ildi

 


Adójóváírás táppénznél

HozzászólásElküldve: kedd dec. 22, 2009 3:30 pm
Szerző: gyorkosolga

Szia Ikdi!

1995. évi CXVII. törvénya személyi jövedelemadóról

Az adójóváírás

33. § (1) A számított adót adójóváírás csökkenti, amelya) az adóévben megszerzett bér 18 százaléka, de legfeljebb jogosultsági hónaponként 11 340 forint, feltéve, hogy a magánszemély összes jövedelme az adóévben nem haladja meg a (3) bekezdésben meghatározott jogosultsági határt, vagy

b) az a) pont alapján meghatározott összegnek a jogosultsági határ feletti éves összes jövedelem 9 százalékát meghaladó része, ha a magánszemély a) pont szerinti éves összes jövedelme meghaladja a jogosultsági határt, de nem éri el a jogosultsági határ 1 millió 512 ezer forinttal növelt összegét.

(2) Jogosultsági hónapnak az a hónap számít, amelyre a magánszemélyt az adóévben bér illette meg. Az a hónap, amelyben többször vagy több kifizetőtől illette meg bér a magánszemélyt, egy jogosultsági hónapnak számít. Egy adóévben legfeljebb 12 jogosultsági hónap vehető figyelembe.

(3) A jogosultsági határ az adóévre 1 millió 250 ezer forint. 

Fentiek alapján részben jár neki az adójóváírás.

A 0853-as bevallásban az adókülönbözet utáni 12%-os adót  0853-c lap 53. sorába kell írni.  A 0953-as bevallásban meg majd meglátjuk hova teszik.

 

Üdv. Olga

 


Adójóváírás táppénznél

HozzászólásElküldve: kedd dec. 22, 2009 7:56 pm
Szerző: tevike
Társas vállalkozó? Mert EV nem kaphat adójóváírást. 

Adójóváírás táppénznél

HozzászólásElküldve: kedd dec. 22, 2009 8:10 pm
Szerző: gyorkosolga
Az egyéni vállalkozónak is jár az  adójóváírás táppénz esetén.

Adójóváírás táppénznél

HozzászólásElküldve: szomb. dec. 26, 2009 9:42 am
Szerző: zspotorke

Sziasztok!

Az adójóváírás nem attól függ, hogy valaki EV vagy társas vállalkozó-e. Leginkább attól, hogy munkabérben vagy annak minősülő ellátásban részesül-e. A táppénz ilyen - tekintet nélkül a jogviszonyra - tehát jár utána adójóváírás.

Véleményem szerint az adójóváírásra vonatkozó téves nyilatkozat miatt nincs "büntetőadó", (azt általában a költségelszámolásra tett helytelen nyilatkozat miatt, stb. kell fizetni) Jelen esetben valószínűleg fizetendő adója lesz (ha nincs adókedvezménye) amit majd rendez az adóhatósággal februárban.

P.Zsuzsa


Adójóváírás táppénznél

HozzászólásElküldve: vas. dec. 27, 2009 9:44 am
Szerző: ildibf

Sziasztok,

én is bizonytalan voltam a bünti miatt. Más mit gondol róla, kell fizetni vagy nem?

Köszi: Ildi


Adójóváírás táppénznél

HozzászólásElküldve: vas. dec. 27, 2009 10:27 am
Szerző: zspotorke

Szia!

SZJA tv. 49.§.

(18) Ha a magánszemély az adóévben megszerzett bármely bevételét terhelő adóelőlegmegállapításakor tett nyilatkozatában költség figyelembevételét kérte és a nyilatkozat alapján az adóelőleg(ek) megállapításánál figyelembe vett költség(ek) meghaladja (meghaladják) az

összevont adóalap megállapításánál e törvény rendelkezései szerint az adóbevallásban elszámolt igazolt költsége(ke)t, akkor a különbözet 12 százalékát (költségkülönbözet alapján meghatározott adó) köteles az adóévre vonatkozó bevallásában megállapítani és bevallani, valamint az adóbevallás benyújtására előírt határidőig megfizetni. Nem kell e rendelkezést alkalmazni, ha a különbözet nem haladja meg az adóelőleg(ek) megállapításánál figyelembe vett költség(ek összegének) 5 százalékát.

 

 (19) Ha a magánszemély az adóévben megszerzett bármely bevételét terhelő adóelőleg

megállapításánál a göngyölítéses módszer alkalmazását kérte, és utóbb az adóév során összevont adóalapja meghaladja az adótábla legmagasabb kulcsú sávjának kezdő összegét, akkor az említett értékhatár túllépését eredményező minden bevételének kifizetését megelőzően nyilatkozik a kifizető(k)nek, hogy az adóelőleget a kifizetőre vonatkozó általános szabály szerint vonja le, ekkor a kifizető a magánszemély nyilatkozata szerint jár el. Ilyen nyilatkozat hiányában az adóév végén emiatt mutatkozó befizetési különbözet 12 százalékát (adóelőleg-különbözet alapján meghatározott adó) köteles az adóévre vonatkozó bevallásában megállapítani és bevallani, valamint az adóbevallás benyújtására előírt határidőig megfizetni

 

 

 


Adójóváírás táppénznél

HozzászólásElküldve: hétf. dec. 28, 2009 1:49 pm
Szerző: tomayeredit

Sziasztok!

Ev táppénz után jogosult adójóváírásra.

Bünti szerintem nincs rá, ha tévesen kérte, mert az éves jövedelme alapján mégsem jogosult rá.

Az adójóváírás nem  költség figyelembevétele, a bünti szerintem alapvetően a megbízási díjnál a költségszázalék meghatározására vonatkozik, jellemzően. (Ha nem a 10%-os költségátalányt kéri, hanem maga határozza meg a várható költségarányt).

Szerintem a göngyölítéses módszer sem áll a táppénzre. A MEP simán számolja az adóelőleget (felszorzás 12-vel, adó, majd visszaoszt és vagy figyelembe veszi az adójóváírást vagy nem, a jogosult kérelme alapján. Ha pl olyan sokat van valaki táppénzes, hogy ott éri el a felső határt, a MEP is leállítja az adójóváírás számítását, ha addig kérték és figyelembe vették. A MEP mint kifizető szerepel ilyen esetben.

Üdv!

Edit