Adófórum

Adózási és számviteli információk

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

Egyéni vállalkozók

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: nmrozika » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

ÁFA-s ev. megszünteti a tevékenységét. Az SZJA 10.sz. melléklet 3. pont szerint "bevétel....az őt megillető ellenérték.......bevétellel szemben adóbevallás benyújtásáig teljesített kiadás alapján számolható el költség...."

1/ Vagyis a vevőket be kell vallani akkor is ha nem fizették ki az adóbevallás határidejéig, a szállítókból csak a kifizetett számolható el költségként???

2/ Mire vonatkozik az 5. sz. melléklet IV. c)pontja: "...bevallás után érkezik bevétel és kerül kifizetésre költség.... önálló tevékenységből származó bev./ktsg.-ként kell nyilvántartásba venni" Csak nyilvántartást kell vezetni, vagy el is kell számolni vele az adóbevallásban? Ha be kell vallani akkor ÁFA-val vagy nettó módon kell bevallani? Nem lesz így 2x-es bevallás?

A benyújtandó bevallásokat tudom, a tárgyi eszk./ÉCS világos...csak a fentieken akadtam meg.

Rozi

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szomb. nov. 21, 2009 9:42 am

Szia Rozi!

Azok a bevételek illetve költségek, melyek a vállalkozói tevékenysége alatt keletkeztek, de

kiegyenlítése a bevallás leadásának napjáig (2010.05.20) megtörténik, azok az

egyéni váll. bevételei ill. költségei között kell elszámolni 2009.12.31.-i dátummal

 Lásd

Szja tv. 5. melléklet IV. Az egyéni vállalkozó, illetőleg a mezőgazdasági őstermelői tev. megszüntetése. a) b) pontja.

Azok a vevői, ill. szállítói tételek, melyek a fenti időpontig nem kerülnek kiegyenlítésre,

a magánszemély önálló tev. bevétele lesz,( ezekről csak nyilvántartást kell vezetni a rendezésig) én úgy gondolom, ha csak bevétel marad, költség nem, mellyel csökkenteni tudná a bevételt akkor sajnos csupán 10%-os ktg. hányadot tud vele szemben elszámolni, fordított esetben pedig elvész, oka fogyottá válik a költség. Én így értelmezem a c) pontot.  Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: madora100 » szomb. nov. 21, 2009 11:42 am

 A 2. kérdésedre: mindkét esetben egyformán kell eljárni. Amennyiben a bevétel befolyik 2010.05.20-ig, akkor azt lekönyveled a tárgyév utolsó napjával mint bevételt- Ugyanez igaz a költségekre is. Mindaz a költség, amely 2010.05.20-ig kifizetésre kerül (a bevall.benyújtásának határidejéig) , az még a 2009.évi EV bevallásodba fog jelentkezni. Ha ezen felül marad kiegyenlítetlen vevő, illetve kiegyenlítetlen szállítói tételed, azokat már magánszemélyként fogod a jövedelemadó bevallásodban rendezni. Mégpedig abban az évben, amikor azok jövedelemként megjelennek. Tehát a 2010.05.20 után befolyó bevétel  és a 2010.05.20. időpont után a szállítói nyílvántartásodban még mindig nyitott tételként szereplő tételekre történő kifizetés különbözeteként jelentkező jövedelem, már magánszemélyként megszerzett jövedelemnek minősül a fenti hozzászólásban hivatkozott szja tv. 5.sz.melléklet IV. fejezet c.) pontjában írtaknak megfelelően.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: nmrozika » szomb. nov. 21, 2009 9:17 pm

Köszönöm a válaszaitokat.

Így csináltam volna én is, ha nem olvastam volna a 10. sz. mellékletet. Akkor kire vonatkozik a  10. sz. melléklet II. pont: "Az egyéni vállalkozói jogállás megszűnésének adóévében a megszűnés napján MEGSZERZETT vállalkozói bevételnek minősül (1)...(2) (3. pont) a megszűnés napjáig az egyéni vállalkozó által kiállított, az általános forgalmi adóról szóló törvényben meghatározott bizonylaton feltüntetett, egyéni vállalkozói tevékenységére tekintettel őt megillető ellenérték (bevétel).

Ezt én úgy értelmeztem, hogy az összes kiállított számlát, azt is amit nem fizettek ki (vevők) el kell számolni bevételként!? A kiadásokból a megszűnés napjáig teljesített lehet vállallkozói költség!?

Ha úgy van ahogy írtátok, akkor még az a kérdésem, hogy a 05.20-a után fizetett bevételt/költséget a magánszemélykénti bevallásban bruttóként vagy nettóként vegyem figyelembe? A vevők/szállítók ÁFA-jával a megszűnéskor elszámolt, összességében fizetendő adója volt...Ennek ellenére a teljes bevétel lesz "bevétel"?

Rozi

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » vas. nov. 22, 2009 11:35 am

Szia Rozi! A 10. melléklet 1. pontja felsorolja mik azok a készleten lévő anyag, árú stb.amelyet megszűnéskor bevételnek kell venni és milyen értékkel.

A 2. pont ingatlan használati vagy bérleti jogáról ír, ebben az esetben írja ,ha nincs kifizetve, akkor is a váll. bevétele

A 3. pont többek között az én olvasatomba a megszűnés napjáig kiállított  számla ( bevétel)

illetve  költség, a soron kívüli adóbevallás benyújtásáig számolható el, ez pedig az 53-as bevallás, melyet az 5. melléklet IV. rész  alátámaszt.

Az 5. hó 20.-a utáni bevétel/költség számlákat pedig nettó módon kell figyelembe venni, hisz a 65-ös bevallással rendezted az áfát. Nem tudom sikerült-e érthetően leírnom, javaslom várd meg mások véleményét is.

 

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: nmrozika » vas. nov. 22, 2009 4:57 pm

Szia! Köszönöm a "nettó módon" való megerősítést. A 10. mell. 1-2 pontjával nincs gondom, csak a 3. ponttal.

Azt értem, hogy ha kifizetem a tartozást 05.20-ig akkor az adóbevallásban a vállalkozói résznél vallom be, ha később lesz kifizetve, akkor majd a következő évben a magánszemély összevont jövedelménél vehetem figyelembe. A költségekre ez egyértelmű is, mert az 5. mell./IV. b) nevesíti is, hogy szállítói tartozást így kell.

Ugyanitt azonban csak bevételről beszél és nem vevői tartozásról. Hirtelen jobb példa nem jut eszembe, de nem lehet, hogy pl. az olyan bevételeket kell ezen IV. pont alapján bevételnek tekinteni, mint a korábban költségként elszámolt adóvisszatérítések....gyakorlati képzőhely volt, az elszámolást beadjuk, minden évben visszakapott, most is visszatérítés lesz, ha azt 05.20-ig utalják, akkor tárgyévi vállalkozói adóbevallás, ha utána akkor magánszemély jövedelme lesz.

Ha a vevői számlákat is úgy kellene elszámolni, mint a szállítóit, akkor mért írja a 10. mell./II.(mindjárt a feketebetűs cím alatt) hogy a MEGSZŰNÉS NAPJÁN MEGSZERZETT VÁLLALKOZÓI bevételnek minősül: a ....KIÁLLÍTOTT bizonylaton szereplő, őt megillető összeg (3. pont) 

A költségeket biztos úgy fogom elszámolni, hogy amit 05.20-ig kifizet az vállalkozói, amit később fizet ki az vagy "elveszett", vagy ha lesz vele szemben pl. olyan bevétele mint írtam, akkor figyelembe veszi majd az egyéb összevont jövedelemnél. A költségelszámolást alátámasztja a 10.mell/II.3 (..soron kivüli bevallás benyújtásáig teljesített kiadás alapján számolható el...) és az 5. mell./II. is mint fentebb írtam.

Van viszont olyan vevői számla, amiről tudom, hogy az életben nem fogják neki kifizetni és ha ezt nem vallom be az 5. mell./II.-t figyelembe véve, akkor nem felelek meg a 10. mell./II.3.-nak amit a bevételről ír (megszűnés napján megszerzett vállalkozói bevételnek minősül...kiállított...) 

Szóval ez zavar, hogy kiadásnál teljesítettet ír, bevételnél kiállítottat ír, amit megszerzettnek kell  tekinteni.

Lehet, hogy ugyanarról beszélünk mindannyian, de edddig akivel beszéltem személyesen, azt modta, hogy azt amit kifizettek neki az adóbevallás határidejéig azt számolta el bevételként, ha adóbevallás után fizették ki akkor egyéb összevont jövedelem, ha soha nem fizették ki, akkor nem volt bevétel. Ebben nem vagyok biztos, hogy ez így szabályos. Ezért "próbálkozom", hogy ti hogy látjátok. Arra keresem a választ, hogy csak az a bevétel amit kifizetnek (a két lehetséges bevallási időpontot figyelembe véve) vagy minden kiszámlázott teljesítés bevétel.

Rozi

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. nov. 22, 2009 6:08 pm

Rozika!

Igazad van. A számla alapján kiszámlázott,  de be nem folyt bevételt be kell állítani az EV adóbevallásába megszűnés esetén a 10.mell./ II.bek. (3) bek. alapján. Az 5.sz.mell.IV.fejezet c.) pontja arra az esetre vonatkozik, amikor pldul 100/e feletti tárgyi eszközt ad el a volt vállalkozó. A 100/e feletti tárgyi eszközt a vállalkozás megszüntetésekor nem kell leadózni. Amikor az eszköz eladásra kerül,  már magánszemélyként kell leadózni annak bevételét. Vagy olyan bevétel érkezik, amely nem számlán került kiterhelésre. (például: késedelmi kamat, kötbér, stb.) Ha ez az összeg a bevall.leadására nyitvaálló határidő után érkezik, az már a magánszemély bevétele lesz.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: nmrozika » vas. nov. 22, 2009 7:02 pm

Jaj de nagy kő esett le a szívemről!!! Éreztem, hogy nem olyan egyértelmű ez, hogy befolyt 05.20-ig vagy nem.....Köszi, hogy utána néztél/néztetek!

Üdv. Rozi

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » hétf. nov. 23, 2009 11:02 am

Sziasztok! Köszönöm Madora a pontosítást, én még egy kicsit kutakodom. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd nov. 24, 2009 10:48 pm

Sziasztok!

Csak megerősíteni tudom a kérdezőt ill. Madorát. A megszűnés napján megszerzett bevételnek minősül a megszűnés napjáig az egyéni vállalkozó által kiállított, az általános forgalmi adóról szóló törvényben meghatározott bizonylaton feltüntetett, egyéni vállalkozói tevékenységére tekintettel őt megillető ellenérték (bevétel).

Hát nem a legjobb hír - ez a törvény így rendelkezik. Köszönjük Rozika, hogy nem hagytad Magad eltántorítani és tovább "erősködtél" . Hasznos volt. Tanultunk belőle.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 93 vendég