Megtaláltam a hivatkozott kérdésemet és az arra kapott szakmai választ a számviteli levelek szerkesztőitől. Bemásolom:
2958. Devizabevétel, -kiadás elszámolása (egyéni vállalkozó)
Kérdés: Belföldi fuvarozást végző egyéni vállalkozó - szerződés alapján - a fuvardíjat euróban kapja meg devizaszámlájára. Milyen árfolyamon kell a bevételt elszámolni? Milyen árfolyamon kell az ezen devizából kiegyenlített költségeit, ráfordításait kimutatni? Forintra történő átváltáskor az árfolyam-különbözetet bevételként, ráfordításként el kell-e számolni? A kérdésekre az Szja-tv.-ben nem találtam választ.
(A kérdéshez tartozó tárgyszavak: deviza, egyéni vállalkozó, devizabevétel)
Az Szja-tv. valóban nem ad a feltett kérdésekre egyértelmű választ. Így az Szja-tv. hatályos előírásait figyelembe véve válaszolunk a tételesen nem szabályozott kérdésekre.
Az Szja-tv. 5. §-ának (2) bekezdése alapján a külföldi pénznemben keletkezett bevételt az MNB hivatalos, a megszerzés napját megelőző hónap 15. napján érvényes devizaárfolyamának alapulvételével kell forintra átszámítani. Mivel az Szja-tv.-ben a deviza forintra történő átszámítására más előírás nincs, a belföldi megrendelőtől, vevőtől kapott devizát is a jóváírás napját megelőző hónap 15. napján érvényes devizaárfolyamon átszámított értéken kell bevételként elszámolni.
Az Szja-tv. nem tartalmaz előírást az árfolyam-különbözet elszámolására vonatkozóan. Így a deviza forintra történő átváltásakor mutatkozó árfolyam-különbözetet sem bevételként, sem kiadásként nem kell figyelembe venni.
Az egyéni vállalkozó devizaszámlájáról történő kifizetésre az Szja-tv. 5. §-ának (3) bekezdését kell alkalmazni (más előírás hiányában), mely szerint, ha a magánszemély a kiadást külföldi pénznemben fizeti ki, akkor azt a kiadás felmerülését megelőző hónap 15. napján érvényes MNB-devizaárfolyamon kell forintra átszámítania. Ebből az következik, ha a devizaszámlán jóváírt devizát a deviza jóváírásának hónapjában nem használják fel a kiadás rendezésére, akkor más MNB-árfolyamon kell a kiadást elszámolni, mint amilyen árfolyamon a bevétel jóváírása történt, kivéve az Szja-tv. 5. §-ának (5) bekezdésében szabályozott esetet.
Az Szja-tv. 5. §-ának (5) bekezdése szerint, ha a magánszemély a kiadást külföldi pénznemben fizeti ki, és ennek az adott külföldi pénznemben kifizetett összegnek a pénzintézet által alkalmazott eladási árfolyamáról bizonylattal rendelkezik, akkor alkalmazhatja azt a forintra történő átszámításhoz. Forintért történő deviza-, valutavásárlásnál ennek egyértelmű, hogy mi a bizonylata (a banki elszámolás), de a devizaszámlán történő jóváírásnak is van hasonló bizonylata, ami a követelményeknek ugyanúgy megfelelhet, természetesen dokumentálva azt, hogy a devizaszámlán korábban jóváírt devizaösszegből történt a kifizetés.
Megjegyzés: az Szja-tv. előírásaitól eltérő módon kell a devizában kiállított számlán felszámított fizetendő, illetve bejövő devizában kiállított számlánál az előzetesen felszámított áfa alapját meghatározni. Ez esetben az Áfa-tv. 26. §-ának előírásai szerint kell eljárni. Általában az áfa alapjának forintban történő megállapításakor a devizának az adófizetési kötelezettség keletkezése napján érvényes, az MNB által közzétett hivatalos devizaárfolyamát kell alkalmazni.