Szia! Arról nem írnék, hogy ha magánszemélyként ad valaki ingatlant bérbe akkor mi van, ha forrásadósan és, hogy lehet önálló tevékenységként összevontan adózva.., de mindenképpen adószámot kell kérni.... és, hogy ha kifizetőnek adja bérbe, akkor a kifizető kell, hogy adóelőleget vonjon, ha magánszemély felé adja, akkor neki saját magának kell negyedévente megállapítani és megfizetni.. mert az APEH portálon elég jó tájékoztató van:0.
Ingatlan bérbeadásának alapvető szabályai
Ami az érdekesebb az az, hogy míg SZJA-s egyéni vállalkozónál lehetséges, hogy az ingatlanbérbeadását egyéni vállalkozóként, vagy magánszemélyként folytassa és annak megfelelően számolja el.., addig az
EVÁ-s egyéni vállalkozónál, ha egyébként ingatlanbérbeadással is foglalkozik, azt az EVA tv. alapján kell adózni és kezelni... legalább is, amit eddig összeolvastam a témában, abból ez jön le.
Pld-ul:
2003/55. Adózási kérdés
az eva hatálya alá áttérő egyéni vállalkozók más önálló tevékenységből származó bevételének adójogi minősítése az eva időszak alatt
[Eva tv. 1. § (1) bek.]
Az eva hatálya alá bejelentkezett egyéni vállalkozónak az eva időszaka alatt a vállalkozói igazolványában nem szereplő egyéb tevékenységeiből származó olyan bevétele, amelynek alapján számlát, egyszerűsített számlát, számlát helyettesítő okmányt, vagy nyugtát állít ki (pl. bérbeadás, szakértés, lektori tevékenység), evás bevétellé válik. E tevékenységek után is az áfa szabályai szerinti besorolásnak megfelelő számlát kell kibocsátania és az áfával növelt bevétel az eva alap részét képezi.............................................."
A 0943-as EVA bevallás kitöltési útmutatójából:
"Ha az egyéni vállalkozói igazolványban feltüntetett tevékenysége(i) mellett olyan egyéb
tevékenysége(ke)t végez, amely(ek) folytatásához egyébként adószámra lenne szükség (pl.
ingatlan bérbeadása, szakértői, lektori tevékenység) és e tevékenysége(i)ből bevétele is
származott, akkor ez a bevétele is eva-s bevétellé válik. E tevékenységek után is az áfa
szabályai szerinti besorolásnak megfelelő számlát kell kibocsátania és az áfá-val növelt
bevétele is az adóalap részét képezi. "
Az eladással kapcsolatban, kérdéses, hogy az adott üzelethelyiséget használtad-e a vállalkozáshoz, vagy ahhoz is?? Mert szintén a kitöltési útmutatóban, pld-ul a saját gépkocsit hozva példaként, ez van:(ami már tényleg durva):
"Bevételnek minősül az adóalany által vállalkozási (gazdasági) tevékenységével
összefüggésben, vagy arra tekintettel bármely jogcímen és bármely formában mástól
megszerzett vagyoni érték. Tekintettel arra, hogy e törvény a kizárólag üzleti célból és a
nem kizárólag üzleti célból használt tárgyi eszköz fogalmát nem ismeri, így csak
egységesen lehet kezelni az egyéni vállalkozói tevékenységhez használt tárgyi eszközök
értékesítéséből származó bevételt. Az előzőekből következik, hogy bevételnek minősül a
vállalkozási tevékenységhez használt és az eva-s időszakban értékesített – az egyéni
vállalkozó saját tulajdonában lévő – személygépkocsi eladási ára is.
Amennyiben a vállalkozáshoz is használt személygépkocsi az egyéni vállalkozó
házastársának tulajdonában van, akkor az eladási ár nem lesz eva-s bevétel, hanem az a
házastárs ingó értékesítésből származó bevételének minősül. "
--- Itt el lehet meditálni, és háborogni...hogy mi van, ha azt mondom, hogy a vállalkozási tevékenységhez az a tárgyieszköz márpedig nem volt használva.. (én két éve a saját szgk-mat adtam el... de 2003-tól vagyok EVÁ-s, úgy hogy én azt nem használtam a vállalkozási tevékenységemhez, az meg egy másik dolog, hogy alkalmasint majd ezt elfogadják-e...
De ami a legdurvább: (nekem már ilyet is mondtak..) ha a saját huszon éves lakásomban van a székhely/telephelyem és ugyan költséget akkor sem számoltam el ezzel kapcsolatban mikor még nem voltam EVÁ-s, ha mondjuk EVÁ-s időszakomban el kellene adni a lakásomat, akkor a székhely/telephely miatt nem mondhatnám, hogy nem használtam a vállalkozási tevékenységemhez (pedig annyi az egész, hogy itthon ev-ként könyvelek ).. akkor az egyébként SZJA mentesen eladható ingatlanom után meg kellene fizetnem a teljes eladási ár után a 25%- EVÁ-t,stb.....(Ami jövőre 30%) és akár az EVÁ-ból is kiperegnék a bevételi értékhatár miatt !, Megoldás: vagy előtte ki kell lépni az EVÁ-ból, vagy mivel évközben ez nem lehetséges, akkor meg kellene szüntetni a vállalkozást, mielőtt eladnám a lakást...
Azt, hogy amiről az illető egyéni vállalkozó magánszemély számlát köteles kiállítani az önálló tevékenysége kapcsán.. az rendben van még elfogadható, hogy a számlán EVÁ-s adószám van, akkor is ha nem szerepel a vállalkozói igazolvány tevékenységi körben.. De ez tárgyieszközös dolog, ami soha nem szerepelt a vállalkozásban tárgyieszközként.... csak a használatra hivatkozás miatt, hát (X)
És ez elméletileg az EVA tv. 6.§.(2). bekezdésére alapozva:
6. § (2) Bevétel a számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó adóalany által vállalkozási (gazdasági) tevékenységével összefüggésben, vagy arra tekintettel bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték, beleértve az áthárított általános forgalmi adót is. Vagyoni érték különösen a pénz, az utalvány (ideértve különösen a kereskedelmi utalványt és minden más hasonló jegyet, bont, kupont, valamint egyéb tanúsítványt, amely egy vagy több személy árujára vagy szolgáltatására cserélhető, illetőleg egy vagy több személy esetében is alkalmazható kötelezettség csökkentésére), a dolog, az értékpapír, az igénybe vett szolgáltatás és a forgalomképes vagy egyébként értékkel bíró jog, valamint az adóalany javára elengedett kötelezettség vagy átvállalt tartozás.
Pedig van (3)-as bekezdés is.. de sehol nem találkozom olyan magyarázattal, hogy mik azok akkor, amik szokásosan nem minősülnek a (3) bek. d.). pontja szerint EVA bevételnek az említett két különösen kívül..
(3) A (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem minősül bevételnek:
d) az egyéni vállalkozó adóalany esetében magánszemélyként, nem a vállalkozási tevékenységgel összefüggésben kapott vagyoni érték (így különösen az ápolási díj, a biztosító szolgáltatása).
-------------------------------------
Van amiben én is dilemmázok.. de a bérbeadás, ha az EVA alany magánszemély a bérbeadó, akkor az szerintem is EVA bevétel.., Üdv.