Egy válasz az APEHtól, hasonló kérdésben (járulékfizetési alsó határ meghatározása átalányadós egyéni vállalkozónál)
Tisztelt Ügyfelünk!
Hivatalunkhoz címzett e- ..... e-iktatószámon nyilvántartott e-mailben feltett kérdéseire az adózás rendjérol szóló 2003. évi XCII. törvény 1. § (5) bekezdése alapján az alábbi tájékoztatást adom:
A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetérol szóló 1997. évi LXXX. törvény (továbbiakban: Tbj.) 29. § (1) bekezdése szerint a biztosított egyéni vállalkozó a 19. § (1) bekezdésében meghatározott mértéku társadalombiztosítási járulékot az Szja tv. 16. § (4) bekezdésében meghatározott vállalkozói kivét, átalányadózó esetén az átalányadó alapját képezo jövedelem, de havi átlagban legalább a minimálbér kétszerese után fizeti meg. Ha a vállalkozói kivét, az átalányadó alapját képezo jövedelem nem éri el a minimálbér kétszeresét, az egyéni vállalkozó az Art. 31. § (2) bekezdésében meghatározott bevallásban - a tényleges járulékalapot képezo jövedelem, átalányadózás esetén az átalányadó alapját képezo jövedelem feltüntetésével - bejelentést tehet arról, hogy a társadalombiztosítási járulékot a tényleges járulékalapot képezo jövedelem, illetoleg az átalányadó alapját képezo jövedelem, de legalább a minimálbér alapulvételével fizeti meg.
Összefoglalva: Az átalányadózást választó egyéni vállalkozó járulékfizetési kötelezettsége elsosorban az átalányadó alapját képezo jövedelem után, de havi átlagban legalább a minimálbér kétszerese után áll fenn. Abban az esetben nem kell ezen járulékalap után megfizetnie a járulék fizetési kötelezettségét, ha a tényleges átalányadó alapja nem éri el a minimálbér kétszeresét, és élt bejelentési lehetoségével. Ebben az esetben bejelentés teljesítése esetén a minimálbér kétszerese helyett járulékfizetési kötelezettségének a tényleges átalányadó alapja után tehet eleget. Amennyiben azonban a tényleges átalányadó alapja nem éri el a minimálbér összegét, legalább a minimálbér után meg kell fizetnie a járulékokat.
Amennyiben átalányadó alapját képezo jövedelemmel nem rendelkezik vagy nem éri el a minimálbér összegét akkor vagy a minimálbér kétszerese vagy legalább a minimálbér után kell járulékfizetési kötelezettségét teljesíteni Ez esetben a járulékfizetési kötelezettség éves szinten azonban nem lehet több a minimálbér kétszeresének a tizenkétszeresénél illetve bejelentés teljesítése esetén a minimálbér tizenkétszeresénél.
A Tbj. végrehajtásáról szóló 195/1997. (XI. 5.) kormányrendelet (továbbiakban R.) 6. § (1) bekezdése alapján a járulékfizetési ALSÓ HATÁRÁNAK kiszámításánál HAVONTA meg kell állapítani, hogy a tárgyév során már kiosztott jövedelem, illetve az elszámolt vállalkozói kivét havi átlagban eléri e tárgyév január hónapjától, illetoleg a vállalkozói tevékenység kezdetétol a tárgyhónapig számított, a Tbj 29. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott MINIMÁLBÉR KÉTSZERESÉT, illetoleg BEJELENTÉS TELJESÍTÉSE esetén a minimálbér összegét.
Ha a kiosztott jövedelem, illetve vállalkozói kivét havi átlagos összege kevesebb a minimálbér kétszeresénél, illetoleg a minimálbér összegénél, a járulékot a különbözet után is meg kell fizetni.
A járulékfizetési kötelezettség eldöntéséhez meg kell állapítania havonta a minimálbér kétszerese után ?fizetendo? járulékalapot az adott idoszakra, valamint a minimálbér után ?fizetendo? járulékalapot az adott idoszakra vonatkozóan, továbbá az átalányadó alapját képezo jövedelmet adott idoszakra.
Ezután kell megállapítani figyelemmel a Tbj. 29.-§-ra az átalányadózónak a járulékfizetési kötelezettség alapját.
Az Ön által leírt esetben járulékfizetési kötelezettsége -mivel január, febbruár hónapokban nem volt átalányadó alapja,- legalább a minimálbér után állt fent. Azonban a március hónapban realizált átalányadó alapja idoszakra (1-3 hónap) vetítve nem éri el a havi minimálbér összegét, így továbbra is figyelemmel a Tbj. 29. §-ra az egyéni vállalkozónak a minimálbér után kell járulékkötelezettségének eleget tenni.
Azonban ha a havonta (idoszakra) megállapított átalányadó alapja meghaladja, az adott idoszakra megállapított minimálbér után fizetendo járulékalapot, akkor már abban a hónapban (idoszakban) a figyelemmel a Tbj. 29. §-ra illetve a R. 6. § (1)-re kell megállapítani az egyéni vállalkozónak járulékfizetési kötelezettségét.
A tájékoztatást a beadványban írt információk, a hivatkozott jogszabályi rendelkezések figyelembe vételével adtam meg.
Az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI.17) AB határozatban rögzítettekkel összhangban tájékoztatom, hogy a válaszlevelében részletezettek szakmai véleménynek minosülnek, kötelezo jogi erovel nem bírnak.
Kérem a fenti tájékoztatás szíves elfogadását.
Üdvözlettel:
APEH ... Regionális Igazgatóság Tájékoztatási Osztály