Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozó adói és járulékai

Egyéni vállalkozók

Egyéni vállalkozó adói és járulékai

HozzászólásSzerző: caesarus » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Idén lettem, szeptemberben alanyi adómentes egyéni vállalkozó egyetemi tanulmányok mellett, mely nem foglalkoztat mást.

Az echo-t minden hónap 12-én ugye befizetem (1950 Ft vagy az arányosított rész), tudtommal nem kell nyugdíjbiztosítási járulékot fizetnem, de nem vagyok biztos benne.

Év végén a helyi iparűzési adót is befizetem, ez világos.

Nem átalányadózást választottam, így tudom, hogy a költségek levonása után 16% szja-t kéne fizetnem.

Viszont abszolút nem világos a vállalkozói kivét adózása. Van tudomásom továbbá arról, hogy ha év végén veszek ki egy összegben a vállalkozásból pénzt, akkor kisebb (nincs?) adóvonzata, ám, ha év vége előtt, akkor viszont kell valamilyen jogcímen (nem tudom mire...) befizetnem. Továbbá számomra ködös, hogy, ha kiveszem, akkor a vállalkozás fizet utána, vagy nekem mint magánszemélynek is kell valamit adóznom.

A kérdésem (kérésem) az lenne, hogy egyrészt milyen más adónemekkel, illetve járulékokkal kellene foglalkoznom (valószínűleg bennem van a  hiba, de nem találtam sehol egy olyan leírást ami tételesen felsorolná a kötelezettségeimet)?

Sajnos egyenlőre abszolút járatlan vagyok a témában, és nagyon megköszönnék esetleg egy excelt, avgy hivatkozást (akár egy felsorolást) ami megmondja, hogy mit kell fizetnem, vagy egyáltalán hol keressek rá. 

 

Előre is köszönöm a segítságet!

 

 

 

caesarus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Egyéni vállalkozó adói és járulékai

HozzászólásSzerző: bezi02 » kedd okt. 20, 2009 2:59 pm

caesarus!

Az apeh portálon az adózási információknál az információs füzetekben mind az szja, mind a járulékfizetés szabályai megtalálhatók amik az egyéni vállalkozókra vonatkozik. Ezek tanulmányozása után biztosan világosabb lesz minden.

bezi02
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó adói és járulékai

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd okt. 20, 2009 3:26 pm

Szia!

Ez valóban nagyon összetett kérdés, nem lehet pár sorban megmagyarázni a lényegét. Egy-két dolgot mondom azért róla, talán a többiek is tesznek majd hozzá. Ha kiveszel vállalkozói kivétet, annak a bruttó összegét költségként elszámolhatod. Viszont akkor ez a jövedelem már bekerül az összevont jövedelmekbe, és ezután a 18 vagy 36% szja-t, TB járulékokat, vállalkozói járulékot is kell számolnod. De a TB járulékok "munkáltatói" része és a váll.járulék is költség lesz a vállalkozási tevékenységben. Ez azért jó - annak, aki amúgy is TB fizetésre kötelezett, mert nincs más jogviszonya - mert ezzel csökkenti a vállalkozói osztalék alapját, és így általában ők jobban járnak. Ez az amit Te is írsz, hogy év végén kell mégegyszer adót fizetni. Vagyis kiszámolod a bevétel-költség=jövedelem, ezután kifizeted a vállalkozói 16% adót és a külünadót (4%). Itt mindkettőnél lehetnek módosító tételek, de mások vannak mindkét adónemben. Aztán amikor a jövedelmedből levonod a kiszámított 16/ adót, ez a megmaradt jövedelem lesz a vállalkozói osztalék alapod. Ennek 25%-a a vállalkozó osztalék adó, és ezután meg kell még fizetned 14% eg.ügyi hozzájárulást is.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni vállalkozó adói és járulékai

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » kedd okt. 20, 2009 4:47 pm

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyéni vállalkozó adói és járulékai

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd okt. 20, 2009 6:37 pm

Egész pontos válaszokat kapsz az alábbi linken. Ezen a fórumon volt téma.

http://www.adoforum.hu/szakmai_forum/tema/21596/nappali-tagfoiskev-bevallasa?wa=hk09&uid=723852

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron