Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

Egyéni vállalkozók

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: Hankyaku1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szervusztok!

Az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján kiderült, hogy a tevékenységem nem elég rendszeres ahhoz, hogy megérje EVnek lennem, így az engedély visszaadása után most fogok adószámot igényelni, nagyrészt uazokkal a tevékenységi körökkel (egyébként nem tudták megmondani az APEHnál, hogy honnan tudhatom meg mit nem csinálhat egy adószámos magánszemély).

Az alábbi probléma merült fel. Az EV tevékenységem folyamán vásároltam munkaeszközöket, amelyeket ugyanúgy szeretnék használni adószámos magánszemélyként is. Elméletileg a munkaeszközeim költsége után adóznom kell most, hogy lezártam a vállalkozást. Ezt ha az EVt mint intézményt tekintem értem, de ha az egyén gazdasági cselekményeit veszem számításba, akkor nem. 

Ugyanis ugyanúgy gazdasági tevékenységet folytatok, ugyanúgy személyes felelősségem van, ugyanúgy minden vásárolt eszköz a magántulajdonom lesz, és AMSZként is ugyanazokkal a munkaeszközökkel dolgozom (jelenleg többek között egy laptopról beszélünk). Egyetlen dolog változott(zik) csupán, az adószámom. 

A kérdésem az, hogy, belefutottatok-e már ilyesmibe, illetve hogyan "papírozzam le" a dolgot, hogy a munkaeszközeimet "átmentsem" az AMSZ-es tevékenységembe? (Elvileg ugyebár adásvétellel átadhatom magamnak őket, ennek milyen paraméterei legyenek? Esetleg selejtezhetek is, de a laptop ekkor elvesztené a munkaeszköz mivoltát, stbstb.)

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

 

Üdv,

  Attila

 

Hankyaku1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. szept. 30, 2009 5:30 pm

Magánszemély saját magának nem tud eladni semmit. A PC-t vedd meg valaki ismerősödtől papíron.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. szept. 30, 2009 8:13 pm

Szia!

Az alábbi linken és azon belül tájékozódhatsz a tevékenységekről és a járulékfizetéssel kapcsolatos kérdésekről. Üdv:Napraforgó

http://www.seed.hu/menu/vallalkozoi_tudastar/adoszamos_maganszemely

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: Hankyaku1 » csüt. okt. 01, 2009 1:24 pm

madora100: már EVként megvettem a PCt. A gondom annyi, hogy elvileg a munkaeszközeimet is le kell adóznom, ami egyébként annak az elvnek teljesen ellentmond, hogy én továbbra is ugyanúgy fogom használni őket a munkámhoz! Magyarul nem tudom, hogyhan lehet az egyik gazdasági tevékenységemből "áttenni" a másikba a munkaeszközöket.

Egyébként az is érdekes, hogy hogyan lehet "behozni" a költségelszámolásba - azaz a gazdasági tevékenységbe - már tulajdonomban lévő munkaeszközt. Tegyük fel, hogy fotózással foglalkozom hobbi szinten, és vásároltam egy jó minőségű gépet. Ezután úgy döntök, hogy profi fotózást is vállalok, felveszem a tevékenységi köreim közé (ez amúgy exhas példa). A fényképezőgép ezután "hobbi eszközből" munkaeszközzé válik. Mivel ugye ennek az egész elszámolásnak az elve az, hogy a munka költsége ne képezzen adó és járulékalapot, ekkor nekem azt a gépet piaci értéken elvileg "be kéne vinnem" a tevékenységembe eszerint a logika szerint is. 

Az APEHban tanácsolták egyébként, hogy csináljak saját magammal egy adás-vételi szerződést (bár a tanácsadó össze-vissza húzogatta a vállát).  

 

Napraforgó: köszi a linket, már ráleltem régen, de nagyon- nagyon szűkszavú. (Megjegyzem az APEHnál sincsenek a helyzet magaslatán.)

Hankyaku1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. okt. 01, 2009 4:57 pm

Abban biztos vagyok, hogy saját magadtól nem vásárolhatsz. Én mindenképpen azt javasolom, hogy családtagtól, ismerőstől adás-vétellel vásárold meg papíron őket. A bérlést nem ajánlom, mert ahhoz a bérbeadónak be kell jelentkeznie az apeh-hoz. Ha adószámos magánszemélyként nem tudod bizonyítani az eszköz bérlését, vagy megvásárlását, akkor nem tudsz rájuk semmi költséget elszámoni. Éppen most volt a fórumon egy kérdés. PC felújítását nem engedte elszámolni az apeh, mert nem volt az eszköz a magánszemély nyilvántartásában.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: Hankyaku1 » csüt. okt. 01, 2009 8:08 pm

Értem, tehát ezek szerint el kell adnom egy "ismerősnek" az eszközt, majd ugyanúgy visszavásárolnom ASZMként a dolgot.

Az adózásban és ktsgelszámolásban ez hogyan valósul meg? Mármint elvileg nekem válllakozóként az így bejövő jövedelem után adóznom kell, ASZMként pedig az egészet ahogy van, visszaigényelhetem az SZJAból elvileg ugye? Ebben az esetben, ha jól emlékszem, tulajdonképpen az áll elő, hogy az EVként befizetett adóm jórészét visszakapom ASZMként, leszámítva a 25% osztalékadót. Ezt még mindig a munkeszköz birtoklásának elvével ellentétesnek gondolom...

Az eladás/vétel esetén milyen árat adjak meg? Elvileg ugye olyat, amit akarok, de persze egy 1 Ftos adásvétel elég gyanús... vagy inkább kérjek elvi állásfoglalást az APEHtől?

Hankyaku1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. okt. 01, 2009 8:44 pm

Jaj Te kis naív...!

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. okt. 01, 2009 8:55 pm

Nem kell feltétlenül eladnod ahhoz, hogy vásárolni tudjál. Veszel adás-vétellel egy olyan PC-t, amilyet használsz.....Nem kell senkinek semmit fizetnie. A használt számítógépek nagyon olcsók, így 4o/e ft-ért "veszel" egy ingó dolgot. Az eladó nem adózik semmit, Te pdig el tudsz utána minden költséget számolni, amibe az üezemeltetése kerül. Az apeh-től erre ne kérjél még elvi állásfoglalást se.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: Hankyaku1 » pén. okt. 02, 2009 6:30 am

A helyzet amúgy az alábbi. Vásároltam anno 190eFtért egy laptopot májusban. Elvileg most, hogy vége az EV tevékenységemnek, ez után adóznom kéne. Ezt pedig nagyon nem szeretném, mivel anno nem ezért vásároltam, illetve nem ennek tudatában. 

Ezek szerint ha én ezt EVként jól dátumozva olcsón "eladom" valakinek, akkor csak az után az összeg után kell adóznom. Viszont ha ez az összeg jóval a piaci ár alatt van az baj? 

Hankyaku1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. okt. 02, 2009 9:42 am

A piaci ár alatti eladást kifogásolhatja az apeh. Viszont a PC, ahogy kihozod az üzletből már a felét (vagy felét sem éri) Az lenne a legjobb, ha egy használt PC-ket forgalmazótól kérnél egy irányárat -lehetőleg a legalacsonyabb összegről (mert ez-az-amaz baja van a gépnek, bár gondolom garanciális a gép)- és akkor már fedve van a piaci árad. Vagy tedd meg azt, hogy meghírdeted eladásra kétszer a PC-t. Egyszer fele árért, egyszer negyedárért. S még így sem kél el (s miért is adnád oda!), akkor a piaci ár a gép beszerzési árának a negyede még akkor is, ha azt májusban vetted EV-ként. Ezeket a bizonylatokat őrizd meg egy esetleges vizsgálatra felkészülve. Még egy lehetőséget is felvázolok. Ha van olyan eszközöd, amelyet még el akarsz adni, akkor "csomagban" add el papíron. Ilyenkor az árat sokkal alacsonyabban lehet meghatározni, hiszen nem kell külön-külön bajlódnod az eladásokkal.......
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég