Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

Egyéni vállalkozók

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: Hankyaku1 » vas. okt. 04, 2009 6:33 pm

Köszi!

Kicsit viszont tudnád részletezni a dolgot, mert nem minden érthető. Például milyen "bizonylatokat" őrizzek meg? Árajánlat kérés után elvileg a használt PC kereskedő árajánlatot küld, és ezt az ajánlatot őrizzem meg? Illetve hol "hirdessem meg" a gépet? Mármint úgy értem, hogy rendben, meghirdetem, de ez nem túl hivatalos dolog. Mármint miért kéne elhinnie az APEHnak, hogy senkinek sem kellett a laptopom egy hirdetés alapján? 

Másrészt pedig felmerült bennem az alábbi: ha eladom valakinek papíron, akkor a befolyó összeget leadózom, viszont ASZMként pedig a költségelszámolásomban leírom, tehát az utána befizetett adó egy részét vissza tudom igényelni. Ez ugye valóban így van? Illetve milyen adót igényelhetek vissza ASZMként az SZJAn kívül? 

EVként durván a felét kellene az árának leadóznom, ebből ASZMként ha "visszavásárolom", akkor az alapján mennyi adót igényelhetek vissza? 

Hankyaku1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. okt. 04, 2009 6:48 pm

A bizonylatok alatt azt értettem, amit felsoroltál. A PC kereskedő ajánlata a legjobb, hiszen az árat egy forgalmazó állapította meg. Ő annyiért venné meg tőled a használt eszközt. Biztos vagyok benne, hogy nem lesz magas az átvételi ár. De a hírdetésről szóló számla is jó, amelyben szerepel a remélt eladási ár. Hidd el, az apeh nem fog ilyen kisösszegű tétellel foglalkozni.

Eladod EV-ként, az eladás után leadózól. Adószámosként veszel valakitől egy PC-t, azt elszámolod a költségeid között és annyival kevesebb lesz az szja alapod. Adót emiatt nem igényelhetsz vissza, csak csökken az adószámoskénti adóalapod.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: Hankyaku1 » vas. okt. 04, 2009 7:35 pm

Köszönöm, kiváló ötlet! 

Még egy részletkérdés: ezeknek az eszközöknek a leadózásánál az EV tevékenység befejezésekori aktuális piaci ár a mérvadó, vagy az adóév zárásakor érvényes piaci ár az?

Illetve hogyha megvan a bizonylat az ajánlatról, akkor a pénztárkönyvembe hogyan vezessem be a "csökkent értéken való adózást"? Simán az értékcsökkenéshez írjam be? Azt is mondták az APEHnál, hogy 50eFT alatt lehet selejtezni is selejtezési jegyzőkönyv segítségével, 2 tanú aláírásával. Ez valóban működik? (Ahogy eddig is észre vehetted elég sok marhaságot mondtak már az APEHnál.)

Hankyaku1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 05, 2009 10:14 am

Természetesen a tevékenység befejezésének időpontjában aktuális piaci árat nézed, ha bent marad a tétel az eszközeid között. Ha eladod, akkor pedig az eladáskori időszak piaci értékét kell figyelembe venni.

Az ajánlat csak azért kell, hogy legyen megfelelő alapja az értékesítéskori árnak. Az ajánlati árat véve figyelembe (ez lesz a piaci árnak megfelelő ár) készítesz egy eladási számlát, s ennek ellenértékét fogod a pénztárkönyvbe bevezetni az adóköteles bevéteid közé.  Selejtezni természetesen az EV-nek is lehet, ha az eszköze használhatatlanná vált. De egy garanciális PC-nél én ezt nem tenném meg, illetve nagy bátorság megtenni. Hiszen itt erősen bizonyítanod kéne a selejtezés okát. (szintén nyilatkozat a szervíztől, hogy használhatatlanná vált a gép. S ha garanciális időszakban van a gép, akkor a használhatatlan helyett adniuk kell egy használható gépet). Én még tanúként sem írnék alá ilyen selejtezési jegyzőkönyvet.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: Hankyaku1 » hétf. okt. 05, 2009 6:45 pm

Köszönöm, teljesen jogos, eszem ágában sem volt leselejtezni a laptopot. :) Egy másik eszköznél gondolkodtam rajta, de sajnos az is garanciális...

Már nézem a "megbízható" használt PCs boltokat ahol jó alacsony árat tudnak adni a cuccért. :) Nagyon köszönöm a tanácsokat.

Viszont az így bent maradó érték után milyen adókat vagyok köteles fizetni az SZJAn túl? Érzésem szerint ugyanúgy, mintha simán a bent levő pénzem után fizetnék (SZJA, osztalékadó). 

Hankyaku1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. okt. 05, 2009 8:10 pm

Sziasztok!

Amikor egy vállalkozó megszűnik akkor a még meglévő eszközeit vagy értékesíti vagy a megszűnés miatt a törvény kvázi értékesítésként kezeli, mi több néha ÁFÁ-t is fizettet utánuk.

De: nem beszéltek a nyilvántartás szerinti érték kivezetéséről, amely szerintem egészen más irányba is terelheti a  dolgokat. Az eszközök nagyon kevés kivétellel már a boltból történő kihozatal után nem adhatóak el annyiért, mint amennyiért "5 perccel előtte" megvettük. Különösen igaz ez a tény a számítástechnikában. Ezzel együtt, ha pont annyiért adom el a gépet amennyiért vettem, még akkor sincs mit leadóznom, mert az adóalapra gyakorolt hatás nulla. Az eszköz eladási ára bevétel, a vásárláskori érték egy része értékcsökkenés egy másik része pedig a nyilvántartási (nettó) érték kivezetése az értékesítés miatt. Az általatok körbejárt eset akkor következik be, ha egy több éve használt, már régen nullára leírt eszközről beszélünk. Ott a teljes eladási ár bevétel és adóalap is akkor, ha egyéb költségei nincsenek a vállalkozásnak.

Javaslat: Nem árt elolvasni az SZJA törvényt, mert emlékeim szerint adószámos magánszemélyként szerényebb eszközbeszerzésre/költségelszámolásra lesz majd lehetőség, mint Ev-ként.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: Hankyaku1 » kedd okt. 06, 2009 6:47 am

Zsuzsa, ez egy kicsit új megvilágításba helyezi a dolgokat. Mesélnél erről a "kivezetésről"? Ennek milyen adminisztratív követelményei vannak, hogyan kell pl.pénztárkönyvbe bevezetnem, mennyi adót kell fizetnem a "kivezetett" termék után, stb.stb.stb.?

Illetve hogyhogy a megvásárolt termék után ÁFÁt fizettetnének? Egyszer már kifizettem a vásárláskor, visszaigényelni pedig nem igényeltem (mivel alanyi áfamentes voltam).

 Köszi a tanácsot az SZJA törvénnyel kapcsolatban. Már nekigyűrkőztem átnyálazni a törvényt, de ugyebár ez a tömör 223 oldal nem épp a legkönnyebb olvasmány. Egyébként hatalmas költségelszámolásra ASZMként sem készülök, mivel hatalmas bevételekre sem számítok, aztán valamiből még élni sem ártana.

Hankyaku1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd okt. 06, 2009 8:37 am

Szia!     Zsuzsa véleményét osztom a körültekintésben... .. és hozzáteszem, hogy az adószámos magánszemélyes buli az nem egészen olyan, mint az ev...  Ha egy ev adja a számlát, akkor majd az ev fog adózni járulékozni, ...., ha adószámos magánszemély adja a számlát, akkor ha kifizetőnek (ev.,gazd.társaság,stb.) adja a számlát, akkor az öneálló tevékenységére először is nyilatkoznia kell, hogy 10% költséghányad, vagy mi.., de max 50% költségre nyilatkozhat.... és a kifizető kell, hogy levonja az SZJA előleget, valamint a kifizető kell, hogy minősítse, hogy azzal a díjjal az illető biztosítottnak minősül-e, vagy sem és annak megfelelően fizetni, vonni a járulékot a kifizetésből... Ha nem kifizető a megbízó, akkor megint csak más az eljárás....Ha én a saját ügyfeleimet nézem egyértelműen inkább egyéni vállalkozóval dolgoztatnak, mint sem adószámos magánszeméllyel, akivel egy csomó papírmunka van...

Költségeket sem úgy számolhat el azért egy adószámos magánszemély, mint egy ev.,.. pld-ul nézzük csak az alábbit...... (bár nem tudni, hogy egyáltalán milyen tevékenységeket akarsz végezni, de gondolom nem regisztrált mezőgazdasági őstermelésről van szó)...

 3.sz. melléklet..... értékcsökkenés........ 2. A nem kizárólag üzemi célt szolgáló saját tulajdonú gép, berendezés, felszerelés esetében az önálló tevékenységet folytató magánszemély átalányban számolhat el értékcsökkenési leírást olyan nyilvántartás vezetése mellett, amely a nem kizárólagosan üzemi célt szolgáló említett tárgyi eszköz azonosításra alkalmas megnevezését, beszerzési (előállítási) árát - mint nyilvántartási értéket -, továbbá a beszerzés (előállítás) és a használatbavétel időpontját tartalmazza. Az átalány összege több ilyen eszköz használata mellett is legfeljebb az éves bevétel 1 százalékáig, ezen belül is az említett nyilvántartásban szereplő eszköz(ök) nyilvántartási értékének legfeljebb 50 százalékáig terjedhet. Egy adott nem kizárólagosan üzemi célt szolgáló eszköz értéke alapján csak egy ízben, a használatbavétel évében vehető figyelembe ez az átalány.

Mielőtt döntessz, javaslom vesd össze az egyéni vállalkozóra vonatkozó SZJA tv. mellékletet (jellemzően előforduló ktsg-ek,stb., ) pld-ul a 3-as sz. melléklettel... gondolkodj el azon, hogy akivel üzleti kapcsolatod lenne az bevállalja-e (adminisztráció!) majd, hogy csak adószámos magánszemélyként adjon neked munkát, aztán azon is, hogy rendszeres üzletszerű tevékenységet vállalkozói igazolvány birtokában lehet végezni..

12. Milyen tevékenységek folytathatók adószámos magánszemélyként?

Ha az adózó üzletszerűen - ellenérték fejében, nyereség- és vagyonszerzés céljából, rendszeresen - kíván termelő vagy szolgáltató tevékenységet folytatni, akkor egyéni vállalkozói igazolvány kiváltására köteles. Minden olyan tevékenység, mely nem kötött egyéni vállalkozói igazolvány kiváltásához folytatható az adóhatóságtól igényelt adószám birtokában. Vállalkozói igazolvány kiváltása nélkül gyakorolható a mezőgazdasági termelő tevékenység és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatás, de tipikusan ilyen az ingatlan bérbeadás is.
[Art. 16. § (1)-(2) bekezdése, 17. § (1) bekezdés c); egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. tv. 2. § (1) bekezdése és 4. §]

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd okt. 06, 2009 8:49 am

Szia!
A mezőgazdasági őstermelőnek, az egyéni vállalkozónak az e tevékenységéhez használt saját tulajdonú tárgyi eszközéről egyedi nyilvántartást kell vezetni, ideértve azokat a tárgyi eszközöket is, amelyek beszerzésére, előállítására fordított kiadást költségként érvényesítheti. E nyilvántartásból állapítható meg a költségként érvényesíthető értékcsökkenési leírás összege.A nyilvántartás a következő adatokat tartalmazza:
  • a tárgyi eszköz megnevezése,
  • gép, berendezés esetén a gyártó neve, gyártás éve, a gyártási szám,
  • a megszerzés időpontja,
  • a használatbavétel időpontja,
  • a kiselejtezés időpontja (a selejtezési jegyzőkönyv szerint),
  • az értékcsökkenési leírás kulcsa,
  • a beszerzési ár, előállítási költség (az értékcsökkenés kiszámításának alapja),
  • előző évek értékcsökkenésének halmozott összege,
  • a tárgyévi értékcsökkenés összege,
  • az értékcsökkenési leírás figyelembevételével számított nettó érték.

Az értékesítés, kiselejtezés vagy megsemmisülés miatt bekövetkezett értékcsökkenéseket a vonatkozó bizonylatok alapján a nyilvántartásban el kell számolni. (SZJA tv.)

Az egyszeres könyvvitelben is létezik un. kisértékű  (100 eFt –ot meg nem haladó beszerzési értékű) tárgyi eszköz és létezik ezt meghaladó értékű is. Míg az előbbit a beszerzéssel egyidőben, időarányosítás nélkül, azonnal elszámolhatjuk az adó alapjának csökkentéseként, addig az utóbbiak csak több év alatt érvényesíthetőek csak az adó alapjában, mint csökkentő tételek.

Ha az általad vásárolt eszköz ilyen (és sem ez, sem pedig az ÁFA törvény szerinti jogállásod nem derül(t) ki egyértelműen a kérdésedből) akkor gondoltam lényeges lehet az általam felvetett gondolat is.

Tehát ha az eszközök nyilvántartási értéke nulla, akkor az a helyzet, amit Madorával végigelemeztetek, ha van valamennyi nyilvántartási értéke az eszköznek, akkor a nyilvántartási érték és az eladási ár különbözete vagy növeli vagy csökkenti az adó alapját illetve még a növelő tétel sem keletkeztet feltétlen adófizetési kötelezettséget, mert lehetnek egyéb költségek (bér, járulékok, stb.) amelyeknek éppen ez a bevétel lesz majd a fedezete. Ezt kívülállóként természetesen nem tudhatjuk – csak egy lehetséges variációként beszélünk róla.

Az értékcsökkenést a pénztárkönyvben nem könyveljük, hanem a fentebb említett analítikával alátámasztottan  az éves bevallásban (53-as SZJA bevallás Ev-re vonatkozó oldalai) számolunk vele.

Az SZJA tv. –ből az 5, 10, 11. sz. mellékletben leírtakra érdemes jobban odafigyelni.

Az ÁFA kérdés ill. az adószámos magánszemély korlátozott költségelszámolása (pl. nem számolhat el értékcsökkenést) is csak mintegy figyelemfelhívás volt – tekintettel arra, hogy a kérdésedből nem derült ki az alanyi mentesség,  (csak érdekességként: vannak olyan esetek amikor az alanyi mentes is ÁFÁ-t fizet) illetve a laptopot „átmenteni „ szándékozol a új vállalkozási formába.

Üdv: P.Zsuzsa

Ui: Melcsi még tovább boncolgatta a gondolataimat,  majd kérdezel, ha még mindig van kérdésed.

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVből adószámos magánszeméllyé - kérdések

HozzászólásSzerző: Hankyaku1 » kedd okt. 06, 2009 9:48 am

Szervusztok!

 Nagyon köszönöm az alapos leírásokat. 

Melcsi: alapvetően azért leszek ASZM, mert nincs rendszeres jövedelmem EVkétn, SZJAn kívüli jövedelmeim vannak általában, azok sem nagyok. Viszont mivel muszáj lenne főállású EVként tevékenykednem, ez havi 50eFT körüli felesleges kiadást jelentene (minimálbér utáni járulékok, mivel első éves EV vagyok, ill. voltam), amit nem akarok habókra fizetni, és sajnos nem is tudok a jelenlegi jövedelmemből kigazdálkodni. 

Már egyébként elintéztem minden papírmunkát, és ha úgy hozza a sors, hogy valóban van kilátásom arra, hogy rendszeres jövedelmem legyen, kiváltom megint a vállalkozóit. Mivel ez még legalább egy évig nem áll fenn, arra az időre jó lesz az ASZMes státusz is. Másrészt ahol most dolgozom (_nem_ főállásban, hanem megbízási szerződések alapján - egyetemek), ott szoktak ASZMeket dolgoztatni, mivel hasonló papírmunkájuk van vele, mint egy egyszerű munkavállalóval. A teljes adminisztratív állomány megvan rá.

Az alábbi egyébként most a tervem: az "átmenteni" kívánt eszközökre kérek árajánlatokat az EV leadásom időpontjának megfelelően, és

a.) papíron valakinek eladom, és az így befolyt pénz után adózom, a különbözetet pedig leírom költségként

b.) nem adom el senkinek, csak simán ez után az "aktuális piaci érték" után adózom.

Mindkét esetben vezetek az eszközökről (összesen 2 db elektronikai eszközről van szó) nyilvántartást. 

Selejtezés: rengeteg olyan költségem volt, ami kis, vagy relatíve kis értékű "fogyóeszköz" (pl. gitárhúrok). Ezeket is le kell selejteznem ugyanúgy két tanús jegyzőkönyvvel?

Továbbá milyen piaci árú eszközökről kell nyilvántartást vezetni? Van egy kisebb, összesen 10eFt értékű eszközöm is, ezt is nyilvántartásba kell vennem, vagy ez "nem tétel"?

Köszönöm!

Üdv,

  Attila 

Hankyaku1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron