Adófórum

Adózási és számviteli információk

Költségelszámolást választó egyéni vállalkozó

Egyéni vállalkozók

Költségelszámolást választó egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: mszandra » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Mivel még nem könyveltem ev-t, és közeli családtagról van szó, kérlek segítsetek az alábbiakban.

Az egyéni vállakozó költségelszámolást választott, márciusban kapta kézhez az ev igazolványt, és már 4 nap után akkkor megfizette a járulékokat és az adót, de még nem volt bevétele.A pénztárkönyv  így minusszal indul? Április hóban már volt megbízási   szerződse, és a teljesített szolg.után járó díj május 12-én került jóváírásra a bankszámlján. Az ezzel szemben elszámolható költségként (pl. közüzemi díj) melyik havit lehet figyelembe venni? Az áprilisra vonatkozót közüz.szlát lehet ktg-ként elszámolni,függetlenül attól, hogy mondjuk az már május 10-én be lett fizetve, vagy pedig csak a vállak.díj jóváírása utáni kiadásokat.

Még azt is szeretném megkérdezni, hogy a minimál bér után fizeti az adót és a járulékokat, és ha a felmerült kiadás több volt mint a váll.díj és a min.bér közti különbözet, akkor azt veszteségként kell kimutatni a pénztárkönyvben? 

Még egy utsó kérdés, kell-e ev számlát nyitni a bankba, vagy jó a folyószla?

Melcsi 62 külön köszönöm a multkori válaszodat, sokat segítettél.  

mszandra
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Költségelszámolást választó egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: l.nora » szomb. jún. 27, 2009 5:05 pm

Kedves Mszandra !

 

A vállakozói igazolvány kiváltásának napjától felmerült bevételek és költségeket számolhatja el a vállalkozó. Az teljesen életszerű, hogy még nem folyt be bevétele, de már felmerültek költségei. Ekkor a saját pénzét teszi a vállalkozásba. A kötelezettségek között kell nyitnod egy olyan rovatot, hogy tagi betét. Amikor a vállalkozása beindul, és keletkezik annyi pénze, akkor ezt a tagi betétet "visszaadja" magának, a kötelezettség csökken. 

Az eredményt év végén fogja kimutatni, az szja bevalláskor, amikor összesíted a bevételeit és a vállalkozás érdekében felmerült költségeket. Ekkor derül ki, hogy veszteséges vagy nyereséges.

A bankszámlanyitási kötelezettség én úgy tudom, hogy csak az áfa körben lévő Ev-ra vonatkozik. Én ezt a családon belül úgy oldottam meg (nem vagyunk áfa körben), hogy nyitottunk egy folyószámlát, amin csak a vállakozás pénzügyei folynak. Így nem keverednek össze a családi pénzekkel.

Lehet, hogy ezt a linket már ismered, ha nem érdemes elolvasni:

http://www.apeh.hu/adoinfo/inffuzet_2009/3fuzet.html

Üdv. Nóra 

 

 

l.nora
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Költségelszámolást választó egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: olahneedit » szomb. jún. 27, 2009 5:48 pm

Szia Szandra!

Ha a vállalkozás naplófőkönyvet választott a könyvelés vezetéséhez, akkor találsz olyan oszlopot, melyről Nóra beszélt. A pénztárkönyvben nincs ilyen. Én az ilyen betéteket "Vállalkozói betét"-nek neveztem el, és külön analitikában vezetem. Tulajdonképpen ugyanúgy, mintha a naplófőkönyv tartozások ill. kötelezettségek oszloppárja lenne, vagy ha a kettősben a tagi hiteleknek nyitnánk egy fökönyvi számot. Bizonyára vannak olyan programok, amelyekben van lehetőség az ilyen külön nyilvántartások vezetésére is.

Kezdő egyéni vállalkozásnál rögtön az első tétel: Vállalkozói betét x Ft. Be nem sz. bevétel. A pénztárkönyv szerint ebből telik majd pl. az illetékekre, az erkölcsi bizonyítvánra, a kötelezően megvásárolandó nyomtatványokra, tollra, füzetre, számlára....stb.

Rezsi költségek: TErmészetesen át kellene látni magát a végzett tevékenységet, hogy egyáltalán életszerűen felmerülhetnek-e rezsi kiadások pl. lakásban. Van-e külön telephely? Stb. De vegyük az alap felállást, EV szolgáltatást végez, a munka elvégzéséhez otthon a lakásában szüksége volt egy helységre, ennek a helységnek van alapterülete, légköbmétere. Ezt a helységet be kellett rendezni, íróasztalt kellett vennie székkel, meg egy szekrényt, melyben a vállalkozás dolgait tárolja. A munka elvégzéséhez fűteni kellett, világítania kellett. Ahoz, hogy a munkát el tudja végezni, ezeknek a kiadásoknak már fel kellett merülni. Ezt finanszírozni kellett, tőkét kellett beleölni. Ha rendszeresen végez munkát ebben a helységben, akkor a fenntartási költségek is rendszeresen előfordulnak.

Bankszámla: Igen, az áfakörös bankszámla nyitásra van kötelezve. Az alanyi mentes nem, de ettől függetlenül minden további nélkül nyithat. Ha nem lenne családtag, azt mondanám, hogy nyisson, mert mi köze a könyvelőnek ahoz, hogy a "magánszemély" privát bankszámláján milyen pénzmozgások vannak még a vállakozás tételein kívül. Így viszont ízlés kérdése.

Nyereség-veszteség: A dolog majd kiforrja magát az idő múlásával. Át kell látni, meg kell tervezni, kicsit azért előre kell látni a bevételek alakulását, és fel kell mérni, úgymond be kell lőni a felmerülő kiadásokat. Az első évben senki nem fogja abajgatni amiatt, mert veszteséges. Csak tudja felmutatni, hogy miből finanszírozta az elszámolt kiadásait.

Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Költségelszámolást választó egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » szomb. jún. 27, 2009 6:59 pm

Szia !

Kezdő egyéni vállalkozó:

A  tevékenységének megkezdése előtt  legfeljebb három évvel korábban beszerzett, és utóbb e tevékenység végzése során felhasznált anyag- és árukészlet beszerzésére fordított, korábban költségként még el nem számolt kiadásait, valamint a tevékenység megkezdéséhez szükséges egyéb kiadásait a tevékenységének kezdő évében, továbbá a legfeljebb három évvel korábban beszerzett tárgyi eszközök és nem anyagi javak értékcsökkenési leírásának elszámolását megkezdheti.

A pénztárkönyvbe negatív egyenleg nem lehet, ezért ha több a kiadás mint a bevétel, annak a forrását meg kell nevezni, tehát  vállalkozói betéte kell könyvelni az egyéb eredményt nem képező bevétel sorban.

A közüzemi költséget a vállalkozás kezdetétől elszámolhatja. Akkor lesz költség amelyik napon azt befizette ! Mindig a kifizetés, vagy banknál a terhelés, jóváírás napja könyvelendő (pénzforgalmi szemlélet).

A veszteséget a pénztárkönyvben vezetni nem tudod, de ki kell számolni negyedévente, mert nyereség esetén adóelőleget kell fizetni (szja, különadó).

A bankot Edit leírta. Alanyi mentesnek nem kötelező , de vannak havi költségei.  

Kezdő főfoglalkozású egyéni vállalkozó a minimálbér után fizeti meg meg a járulékokat . Elvárt adót nem kell fizetnie.

Üdv: K.Judit

 

 

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Költségelszámolást választó egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: mszandra » hétf. jún. 29, 2009 1:20 pm

Sziasztok!

A telephely azonos a lakással, de őrző védő szolgáltatásról van szó, amit az adott helyen végez.

Ha a lakásban pl 1 szoba mondjuk irodaként funkcionál, akkor annak a rezsiköltségei is elszámolhatók?

Segítségeteket nagyon köszönöm.

mszandra
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Költségelszámolást választó egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: olahneedit » hétf. jún. 29, 2009 3:27 pm

Szia!

Nos, csak azt tudom mondani, amit a saját partneremnek mondanék, az összes többi "gerinc" kérdése, no meg persze ki tudja ki milyen jó alvó...:) Mert kényes kérdés.

Tehát ha valamely egyéni vállalkozó olyan szolgáltatást végez, melyhez tulajdonképpen telephelyre nincs szüksége - na ebbe oly nagyon ne menjünk bele, mert most 0401-től módosították a telepengedélyhez kötött tevékenységek felsorolását -, példul villanyszerelő, hűtő-fűtő stb. szerelő,javító, és persze őrző-védő ....akkor ne számoljon el rezsi költséget. Mert egy esetleges ellenőrzéskor az én meglátásom szerint szétcincálják az ilyen kiadások felmerülésének indokoltságát. Ha vesz az illető pár tárgyi eszközt, mint pl. amit soroltam is, az hagyán, legyen, elszámolom, lekönyvelem. Mert a villanyszerelő nem viszi haza a szerelnivalót, a helyszínen dolgozik. A mosógépet is rendre a helyszínen szerelik meg, ha nem, akkor is legfeljebb továbbítja egy olyan műhelybe, aminek viszont van telepengedélye. Az őrző-védő pedig végképp nem viszi haza a munkát.

De gondolkodjuk nagyban. Őrző-védőt megbízzák egy telep őrzésével, erre a munkára ő maga nem elég, vesz fel alkalmazottat. Jó, mondjuk, hogy sokat vesz fel. Csak úgy jönnek-mennek az emberek. Így már talán azt mondom, hogy igen, kell neki egy iroda. És akkor igen, otthon a lakásában. És ekkor jön az, amit fentebb taglaltunk.

Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 2 vendég