Adófórum

Adózási és számviteli információk

létezik "nem ügyvédi" letét?

Egyéni vállalkozók

létezik "nem ügyvédi" letét?

HozzászólásSzerző: gabor_76 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Hozzáértők!


Vállakozást szeretnék indítani "munkaközvetítés" tárgykörben a következő üzleti ötlettel.

Engem megkeres valaki (Kovács úr), hogy szeretné, ha valaki felásná a kertjét. (ő már túl öreg a gyerekei meg nem segítenek neki)

Én bekérek árajánlatokat több kertfelásó magánszemélytől/cégtől. Az árajánlatokat Kovács úr részére bocsájtom, mire ő a sok közül rábök az egyikre, hogy: Tudod mit Gáborkám, legyen Ő az és rámutat Béla árajánlatára, amely 5000 forintról szól. Mondom neki, jól van Kovács úr, akkor most adja ide az 5000 forintot, én szólok a Bélának, hogy itt van a pénz és kezdheti a kert felásását. Amint Béla elkészült és maga is jóváhagyta, hogy a Béla rendesen, szakszerűen, az előzetesen egyeztetett módon és mértékben elvégezte a munkát, akkor Béla megkapja a pénzt.

Mivel természetesen én sem dolgozom ingyen a következőre gondoltam. A közvetítői jutalékom legyen mondjuk 10%. Ez az 5000 forint után 500Ft lenne. Ezt az 500 forintot a két félre hárítanám fele-fele arányban, azaz mindkét fél fizessen nekem 250 forintot fejenként, azaz 5-5%-ot.

Tegyük pedig mindezt úgy, hogy amikor Kovács úr kiválasztja Bélát és előre elkérem tőle a pénzt, akkor nem 5000 forintot kérek tőle, hanem 5250-et, a munka végeztével pedig Bélának nem 5000-et adok tovább, hanem 4750-et. Így az anyagiak le is lennének tudva.

Az igazi kérdés pedig most jön majd :)

Ha ezt az egészet teljesen becsületesen, hivatalosan és jogszabály követő magatartással szeretném végezni, akkor

1) a Kovács úrtól beszedett 5250-ról köteles vagyok számlát adni Kovács úrnak?

2) a Bélának kifizetett 4750 forintról Béla köteles számlát adni nekem?

3) ha én is adok 5250-ről és kapot is 4750-ről, akkor gondolom csak a különbözet után kell valamilyen adó fizetni (ez cég esetén a társasági adó?)?

4) abban az esetben, ha Béla nem tud számlát adni, mert magánszemély akkor mi a helyzet? (nekem keletkezik 5250 bevételem és ez után adózok? [500Ft kereset után nem szeretnék 1000Ft adót fizeni :)])

5)  létezik az a fajta megoldás, hogy én elkérem az 5250Ft-ot olyan felbontásban, hogy Kovács úr LETÉTBE* itthagy nálam 5000-et, 250-et pedig kiszámlázok neki. Béla kifizetésekor 4750-et kap kézbe és 250-et kiszámlázok neki is. (*letét alatt szeretném azt érteni, hogy én ezt az összeget csak megőrzöm, ebből ne keletkezzen bevételem, hiszen nem is fog. Csak beteszem a páncélszekrénybe, hogy biztos meglegyen.)

Úgy tudom ügyvédeknél létezik ez a fajta letét ingatlanok adás-vétele esetén. Csak ügyvédek végezhetik ezt a "letéti szolgáltatást", vagy bárki, akivel ilyen letéti szerződést kötnek?

6) lényegében azt szeretném megúszni, hogy az 5000 forint ne szerepeljen az én könyveimben, csak az 500 Ft közvetítői jutalék. Hogyan valósítható ez meg a mai magyar adótörények szerint?


A válaszokat előre is köszönöm!

Gábor

gabor_76@freemail.hu

gabor_76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

létezik "nem ügyvédi" letét?

HozzászólásSzerző: Pikikee » csüt. jún. 04, 2009 2:38 pm

Szia Gábor ! 

 

Gábor ad számlát 5250 Ft-ról Kovács úrnak  ( bevétel)

Béla ad számlát 4750 Ft-ról Gábornak. ( költség) 

bevétel - költség = 500 Ft a nyeresége Gábornak ami után járulékokat, adót, IPA-t stb fizet.

Ezt így eltudom képzelni mint közvetitő vállalkozó.

Azt viszont nem, hogy Gábor olyan embernek ad munkát aki nem számlaképes. Mert annak nem is adhat. Az már bizony fekete munka !  Ezt nagyon sérelmezné az APEH, és súlyos bünti lenne belőle. 

A letéti szolgáltatáshoz sajnos nem tudok hozzá szólni. 

Még az megoldás lehet, hogy Kovács Úrnak Béla közvetlenül ad számlát az 5.000 Ft-ról. Neked pedig mindegyik csak a közvetőti díjat fizeti meg és arról állítasz ki számlát.

Üdv: Ildi

Pikikee
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 100 vendég

cron