Adófórum

Adózási és számviteli információk

IPA megosztása

Egyéni vállalkozók

IPA megosztása

HozzászólásSzerző: esther1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy van egy családi gazdálkodó, aki őstermelői igazolvánnyal dolgozik, a lakcíme szerinti városhoz tartozik. Az összes földje, amin gazdálkodik egy másik közigazgatási területhez (a szomszédos faluhoz) tartozik. Mindkét település várja tőle az iparűzési adót.

Ti mi alapján osztanátok meg? Vagy egyáltalán tényleg mindkét település részére kell fizetnie?

Köszönöm

Eszter

esther1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

IPA megosztása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. máj. 27, 2009 11:35 am

Szia Eszter!

Megmondom őszintén, hogy őstermelő vonatkozásában nem találkoztam ilyen esettel, viszont ha cégek esetében nézem, akkor az IPA-t meg kell osztani minden olyan közig.területre, ahol a cégnek: telephelye, székhelye vagy irodája működik, azaz ahol a bevételszerzéssel kapcsolatosan bármilyen minőségben tevékenykedik.

Ha így nézem, akkor az őstermelőd esetében jogosan várják mindkét helyre. Ha személyi ráfordítás arányában nem tudod megosztani (a földeken dolgozók összes bére||bértehek/családi gazdálkodó bére||bértehei), akkor személyi ráf.||eszközarányost kellene alkalmaznod, ezt általában mindegyik önkorm. elfogadja. Ennek számítása viszont nem egyszerű, de a helyi adók törvényben elég érthetően le van írva, és a képletek is értelmezhetőek.

Üdv:Napraforgó

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

IPA megosztása

HozzászólásSzerző: nagyne_karola » csüt. máj. 28, 2009 3:01 am

Szia.

Több településen lévő földterületeken történő gazdálkodás esetében a terület nagyságával arányosan osztom szét a helyiadót. (A felmerült személyikiadásokat arányosíts a területhez, mivel úgyem tudod meghatározni a felmerült béreket, ezért  a terület nagysága alapján a legesgyszerübb.)

nagyne_karola
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

IPA megosztása

HozzászólásSzerző: esther1 » csüt. máj. 28, 2009 3:32 am

A bérek alapján nem egyszerű, mert csak saját maga után fizet járulékot, egyéb bérköltésge nincs, gépekkel dolgozik. A földterületei pedig egy helyen vannak, egy községhez tartoznak, az "irodája" van csak a szomszéd városban, ami a lakása.
esther1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

IPA megosztása

HozzászólásSzerző: nagyne_karola » csüt. máj. 28, 2009 4:43 am

Szia Eszter.

Ilyen esetben a   tevékenység konkrét (  ahol gazdálkodik, a szomszéd város) helyére bejelentkezve bevallja és megfizeti a helyi adó, ahol pediglen csak az irodája van, oda is bejelentkezve "nullás" bevallást adj le.

nagyne_karola
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

IPA megosztása

HozzászólásSzerző: iluci » szomb. máj. 30, 2009 5:47 pm

Szia ! Hát én is hasonló "cipőben járok ".  A megosztásnál az eszközérték arányos módszert választottam.  A termeföld esetében aranykoronánként - az 1990. évi  C, törvény mellékeltében található -  500 Ft-os értékkel számoltam.  Az adóalap megosztásra vonatkozó  számításokat - a kerekítés ált. szabályai  alapulvételével -   hat tizedesjegy pontossággal kell elvégezni.   Kérdésedre visszatérve én ahol a földje van  oda is benyújtanám a bevallást  és ott fizetném meg az adót.  Viszont a másik önkormányzathoz is benyújtanám az adóbevallást  a F lappal együtt és látható lenne a megosztásból, hogy itt  nem keletkezni adó fizetési kötelezettsége. Látom  Eszternek is ez a véleménye. 

Üdv. Iluci

iluci
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

IPA megosztása

HozzászólásSzerző: iluci » szomb. máj. 30, 2009 5:52 pm

Pontosítok nem Eszter , hanem Karola véleményét olvastam az előző hozzászólásban.
iluci
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

IPA megosztása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. máj. 31, 2009 5:39 pm

Sziasztok! 

Köszönöm...! hogy tanulhattam tőletek a termőfölddel kapcsolatosan a területnagyságot ill. aranykorona-érték alapulvételét számítva. (ha jövőre az IPA-t is az APEH veszi át, akkor sok  kistermelőnek nem lesz egyszerű az SZJA bevallása)

Viszont: a "csak" lakóhely szerinti önkormányzatot sem tartom jogosnak kihagyni a megosztásból ill. a rá jutó adórészből (nem nullásan!)! Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

IPA megosztása

HozzászólásSzerző: nagyne_karola » hétf. jún. 01, 2009 12:19 pm

Sziasztok.

A kérdés még hogy mennyi árbevétel, anyag, elábé-val számoltok,  az összessel, vagy csak arra az 1 főre esőre amit az szja bevallásban szerepeltettek.?

nagyne_karola
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

IPA megosztása

HozzászólásSzerző: esther1 » pén. jún. 19, 2009 7:46 am

Az összessel, mivel csak egy személy adja be az ipa bevallást a teljes gazdálkodásra.
esther1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron