Adófórum

Adózási és számviteli információk

Friss Egyéni Vállakozás Kezdése

Egyéni vállalkozók

Friss Egyéni Vállakozás Kezdése

HozzászólásSzerző: Daveee » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Jónapot/Sziasztok!

Visszafelé olvasgattam sok-sok kérdést és választ és ahogy már elöttem is biztos sokan leírták jojoznak a szemeim így hirtelen. Nos térjünk a tárgyra! A kérdésem az lenne, hogy egyéni vállalkozóként szeretnék most csinálni egy varrodát, ahol 2 esetleg 3 alkalmazottal és jómagam dolgoznék főállásban. Nem készítésről, hanem csak bérmunkáról lenne szó. Az eddigi becslések és számítások szerint megközelítőleg 1,000,000- és 1,500,000-huf közötti bevétel lenne havonta. Kérdésem az lenne, hogy milyen alapon és formában kell adóznom a munka utána, valamint az alkalmazottak után milyen járulékos költségekkel kell számolnom, mind /hó mind /éves szinten. Valamint olvastam az egyéni vállalkozók esetében a "cégautóadó"-ról, ha jól mondom, ebben az esetben leírhatom az autó fentartási költségeit +9/km /hó alapon? Az eddig feltett kédéseimre nagyon szépen köszönöm a választ, annak ellenére, hogy tudom néhol hiányos vagy kezdő tudásom miatt nem pontos. 

Tiszt.: M. Dávid

Daveee
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Friss Egyéni Vállakozás Kezdése

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » szer. ápr. 22, 2009 5:20 pm

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Friss Egyéni Vállakozás Kezdése

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. ápr. 22, 2009 5:44 pm

Szia!  Nem tudok neked konkrét választ adni, mert az egy dolog, hogy havi szinten mennyi lenne a várható bevételed, de az, hogy:

"az alkalmazottak után milyen járulékos költségekkel kell számolnom, mind /hó mind /éves szinten", hát az alapvetően attól függ, hogy az alkalmazottaknak mennyi bért akarsz fizetni (bruttó) és, hogy Te mennyi vállalkozói kivétet akarsz...   a Járulék mértékek, ami a kifizetőt terheli és a kifizető költségként számolhat el az: (JELENLEG) 

munkaviszonynál:  24% nyugd.jár., 4,5+0,5= 5% eü.bizt.jár, 3% munkaadói járulék, 1,5% szakképzési járulék, havi 1.950 Ft tételes eho, 

az ev esetében 24% nyugdíjjár, 5% eü bizt.jár., 4% vállakozói járulék.  

Ezen kívül m,ég érdekes lehet, hogy milyen egyéb javadalmazást akarsz adni a dolgozóknak, jutalom, prémium, valamint elsz-e túlóra, műszakpótlék stb. Egyáltalán teljes munkaidősök lesznek-e, vagy részmunkaidősök,  időbéresek, vagy teljesítménybéresek..., de minumumként a minimálbér követelményre oda kell figyelni..

Mivel alkalmazottaid is lesznek, vélhetően nem lenne szerencsés az átalányadózás, tehát a vállalkozói jövedelem szerinti adózás lesz az, amit választhat egyéni vállalkozóként... ami majd azt jelenti, hogy az bevételnek számító bevételek mínusz elszámolható költségek különbözetét kell majd (évközi előlegfizetési kötelezettség mellett: negyedévente: SZJA előleg és különadó / 4%/ előleg) leadózni, valamint a a vállalkozói jövedelem mínusz vállakozói SZJA (16%) különbözete marad a vállalkozói osztalék jövedelem, ami után 25% osztalék SZJA-t és 14% %-os eho-t kell fizetni, ezuutóbbi max. 450 eFt összeghatárig.

A saját személygépkocsi használatra tekintettel elszámolandó/elszámolható költségtérítés az nem egészen így van, hiszen az a bizonyos 9 Ft/km, amiről írsz, az pont betakarja az autó "fenntartási" költségrészét, tehát ezen felül mondjuk a norma szerinti üzemanyag számolható még el.....   és természetesen ez esetben a cégautó adó fizetési kötelezettség is fenn fog állni...   bővebben a cégautó adós kérdések kapcsán...

Javaslom mielőtt kiváltanád a vállalkozóit: keressél könyvelőt, vagy más ismerős hozzáértőt ---  akivel már az előzetes kalkulációt is átbeszélhetitek közvetlen párbeszéd keretében.... aztán, ha az egyéni vállalkozás mellett döntöl, akkor is szükséged lesz könyvelőre, mert a bért, a juttatásokat számfejteni kell, havonta bevallás, stb..és ott lesz az ÁFA is.    És akkor még nem beszéltünk arról, hogy rövidesen amikről itt irkálunk, azokat meg akarják módosítani, tehát egy folyamatosan változó jogszabályi környezetben kell a jogszabályoknak hibátlanul eleget tenni...  mire már egy módosítás kapcsán a gyakorlattal rendelkező könyvelő is megvilágosodna, addigra megmódosítják..

Az APEH portálon az információs füzetek 2009. alatt sok hasznos információt olvashatsz..... Ilyen havi bevétel mellett nyilván ÁFA alanyiságod is fogsz választani..  

Tehát az üzleti tervedet valakivel konzultáld meg, ehhez nem neked kell tudni a járulékok és az adók százalékait, neked azt kellene összeszednek, hogy kb. mennyi lesz az első éven a beruházásod, eszköz beszerzési kiadásod, milyen bérezéssel akarnád az embereket dolgoztatni, Te milyen vállalkozói kivéttet akarsz saját magadnak, mennyi lenne a telephely bérleti díj, stb.... aztán konzultátok, ami alapján meghozhatod a döntésedet, akár azt is, hogy egyéni vállalkozást kezdenél-e, vagy éppen egy Bt-t, vagy Kft-t alapítasz..

Üdv. 

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Friss Egyéni Vállakozás Kezdése

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » csüt. ápr. 23, 2009 10:32 am

Szia! Nem írtál arról, hogy saját ingatlanban létesítenéd a telepjelyet, vagy béleményben, számolni kell , mindkét esetbe a rezsivel, valamint a működési engedélyhez komoly feltételek vannak, érdemes tájékozódni az indítás előtt, mert sajnos a szigorú feltételeknek nem mindenki tud eleget tenni. Nagyon alaposan át kell gondolni a részleteket . Mária 
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 8 vendég

cron