Adófórum

Adózási és számviteli információk

0901 cégautóadó, hatósági nyilvántart, önellenőrz?

Egyéni vállalkozók

0901 cégautóadó, hatósági nyilvántart, önellenőrz?

HozzászólásSzerző: t.ferenc » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Segítő!

 

Ha tulajdonomban levő autóra egyéni vállalkozóként költséget számolok el és a feleségem is költséget számol el, akkor a 0901 bevallásban hatósági nyilvántartásban nem szereplő személygépkocsik számához 0 számot írok?

 

Már olvastam olyan értelmezést, hogy a tulajdonosnál azt javasolták, hogy hatósági nyilvántartásban van, a feleségénél azt javasolták, hogy nincs hatósági nyilvántartásban.

Szerintem mindkettőnknél hatósági nyilvántartásban van, mert a hatósági nyilvántartásban nem szereplő a külföldi rendszámúra vonatkozhat inkább.

Helyesen értelmezem, hogy mindkettőnknél hatósági nyilvántartásban van, mert nem külföldi rendszámú?

 

APEH honlapról:

Magánszemély tulajdonos esetében (ideértve az egyéni vállalkozót és az őstermelőt is), vagy a hatósági nyilvántartásban nem szereplő, külföldön üzembe helyezett (külföldi rendszámú) személygépkocsi esetében akkor keletkezik adófizetési kötelezettség, ha a személygépkocsi után az szja tv. szerint tételes költségelszámolással költséget számolnak el, illetve a számviteli törvény alapján költséget, ráfordítást számolnak el. 

 

Ha 09ny bevallást pótló lapon 0901-re nézve nullás bevallást küldtem, mert lesz olyan hónap, amikor a feleségem nem számol el költséget, de most első negyedévre mégis beküldeném a 0901-et, akkor simán beküldöm elektronikusan, vagy önellenőrzés?0

 

901 nyomtatványkitöltési figyelmeztetése:

[Nyomtatvány] Amennyiben az adózó a 09NY nyilatkozaton a  0901-esről, mint 0-s bevallásról nyilatkozott, akkor az ugyanarra a bevallási időszakra nem adhat be 0-s 0901-es  bevallást csak önellenőrzésként vagy ismételt  önellenőrzésként. (Hibakód=<28768/M098>)

 

0-ás 09NY után nem lenne értelme 0-ás 0901-nek. Viszont nem nullás 0901-nek van értelme. Erre nézve viszont nem hívja fel a figyelmet, hogy önellenőrzésnek minősítsük.

 

Egy APEH válasz szerint:

Abban az esetben, ha a Nyilatkozatot egész évre, előremutatóan benyújtja az adózó, mert úgy véli, hogy a teljes évben nulla kötelezettsége lesz, de áprilisban például cégautóadó elszámolása miatt kötelezettsége keletkezik, akkor az áprilisban beadott 0901-es bevallást alapbevallásként kell kezelni (tehát az felülírja a nyilatkozatban szereplő adatot).

Ennek feltétele, hogy a 0901-es bevallás benyújtásának határideje vagy az Art. szerinti esedékességi időpont előtti, vagy az Art. szerinti határidővel megegyező legyen. Amennyiben az adózónak  az előző példa alapján  2009. május 1-jétol kezdődő időszakra vonatkozóan nem keletkezik olyan kötelezettsége, amely miatt a 0901-as bevallást be kell nyújtania, úgy az egész évre előremutatóan benyújtott nullás bevallást helyettesítő Nyilatkozat érvényben marad.  

Ha az adózónak mégis keletkezett adókötelezettsége és az arról szóló például a 0901-es bevallást az Art. szerinti esedékességi időpontot követően nyújtja be, ebben az esetben a nulla értékadatot csak önellenőrzéssel helyesbítheti. Ebben az esetben önellenőrzési pótlékfizetési kötelezettsége is keletkezik. Az önellenőrzést az eredeti bevalláson kell az adózónak benyújtania.

 

Tehát 09NY nullás után mégis beadott 0901 esetén április 20-ig beadva 0901 alapbevallás simán, csak akkor önellenőrzés, ha április 21-én nyújtom be.

Jól értelmezem?

 

Előre is köszönöm a megerősítő vagy cáfoló véleményeket.

 

Üdvözlettel: Feri

t.ferenc
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

0901 cégautóadó, hatósági nyilvántart, önellenőrz?

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » pén. ápr. 17, 2009 5:07 pm

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

0901 cégautóadó, hatósági nyilvántart, önellenőrz?

HozzászólásSzerző: Arthur1 » pén. ápr. 17, 2009 5:11 pm

Szia!

Szerintem jól értelmezed illetve én is így értelmezem a 09Ny bevallás kitöltésiét! 

Üdv

Arthur1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég