Adófórum

Adózási és számviteli információk

Cégautóadó alanya

Egyéni vállalkozók

Cégautóadó alanya

HozzászólásSzerző: GRita1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A problémám az, hogy az egyik cégemnél van egy szgk, amelynek a cég az üzembentartója, az ügyvezető pedig a tulajdonos. Az merült fel, hogy fizethetné-e az üzembentartó a cégautó adót?

Ezt az infot kaptam az apeh-nál: a cégautóadót mindenéppen a tulajdonos fizeti, nem fizetheti ki az üzembentartó. Adni kell egy nyilatkozatot 8 napon belül (mihez képest 8 nap?) hogy költséget számolunk el, és a tulajdonosnak kell bevallani és megfizetni a cégautó adót. DE ha nem nyilatkozik a cég aki költséget számol el, akkor neki kell megfizetni és bevallani. Itt megkérdeztem, hogy akkor mégis fizetheti a cég? Azt mondta a hölgy hogy nem, adjak nyilakozatot és a magánszemély fizesse.

Nem igazán értem. A cégnek mindenképp jobb lenne, ha ő fizethetné és számolhatná el ezt az cégautóadót, mivel a gépjárműadót is a cég fizeti...

Remélem valaki tud segíteni!

Üdv,

Rita

GRita1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Cégautóadó alanya

HozzászólásSzerző: GRita1 » szer. ápr. 15, 2009 11:03 am

Csak véletlenül nyomtam rá az egyéni vállalkozók területre, egyébként kft-ről van szó.
GRita1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Cégautóadó alanya

HozzászólásSzerző: cecil59 » szer. ápr. 15, 2009 11:12 am

Én is hasonlóan járam, csak egyéni vállalkozónál. A férj a tulaj, a feleség a vállalkozó. Én nem olvasom ki a törvényből, hogy nem fizetheti a feleség. Főszabály, hogy a tulajdonos (férj) fizesse, de sztem a feleség számolja el a ktg-et, miért ne fizethetné Ő a cégautó adót. Persze ebben az eseben a súlyadót nem vonhatja le. Azt mondták életszerűtlen, hogy családon belül ne tudnák értesíteni egymást. De nem is ez a probléma, hanem a cégautó ktg-ként történő elszámolása (főleg, ha 15 ezer/hó). Mi a véleményetek? Cili
cecil59
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Cégautóadó alanya

HozzászólásSzerző: validitas » szer. ápr. 15, 2009 11:51 am

Sziasztok!

A gépjárműadóról szóló 1991.évi LXXXII.törvény 17/C.§ (3) szó szerint a következőket írja:

(3) Amennyiben személygépkocsi után a költséget nem a magánszemély tulajdonos, pénzügyi lízingbe vevő számolja el, akkor a költség első ízben való elszámolásának tényéről és időpontjáról a használó ezen időpontot követő 8 napon belül a tulajdonost, lízingbe vevőt írásban értesíti. Ha a használó a nyilatkozattételt elmulasztja, akkor a tulajdonost, lízingbe vevőt egyébként terhelő adót a használó köteles megfizetni.
 

Szerintem a törvény elég egyértelműen leírja, hogy a nyilatkozat írásban érvényes  - nem elég szóban értesíteni egymást, toll a fülébe az apehnak, a törvény nem ír semmiféle "életszerűséget". Ha írásban nem értesíti a használó a tulajdonost a költség első ízben való elszámolásának tényéről (8 napon belül), akkor a használó köteles megfizetni a cégautó adót. Az írásos nyilatkozatot pedig nem teszi kötelezővé, a szöveg úgy fogalmaz: ... írásban értesíti", és nem úgy, hogy pl. köteles értesíteni, vagy kell értesítenie, stb.

Szerintem a használó fizetheti és elszámolhatja a cégautó adót, mint bármely más, a gk-val kapcsolatos költséget.

Üdv:Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó alanya

HozzászólásSzerző: molnar.kati » pén. ápr. 09, 2010 5:07 pm

.
molnar.kati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Cégautóadó alanya

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. ápr. 09, 2010 8:24 pm

Sziasztok!

Csak egy apró megjegyzés: amikor az üzembentartó és a tulajdonos személye elkülönül nem szabad megfelejtkezni az illetéktörvény előírásairól sem.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég