Adófórum

Adózási és számviteli információk

APEH tartozás és bünti elszámolható-e?

Egyéni vállalkozók

APEH tartozás és bünti elszámolható-e?

HozzászólásSzerző: vizike1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Egy APEH ellenôrzés vége jogerôs határozat, mely tartozást, késedelmi pótlékot és bírságot tartalmaz, jelentôs összegben, 20 hóra ebontva. Ez valamilyen formában elszámolható? És ha nem tudom kigazdálkodni, akkor lehetek veszteséges? (mert valóban az vagyok, ha fizetnem kell a havi tartozásomat). Erre várok választ.
vizike1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

APEH tartozás és bünti elszámolható-e?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. feb. 23, 2009 10:10 am

Szia!

Szerintem ezek tételek, jogerős, bírság, kés. pótlék nem költségek.

A tartozás attól függ mi, mert pl áfa, szja nem költség, de pl. a váll.jár már az.

Szja tv.11.sz.melléklet

IV. A jövedelem megállapításakor költségként figyelembe nem vehető kiadások:

1.

2. a pénzügyi ellenőrzés alapján megállapított adórövidítésből, egyéb jogszabály megsértéséből keletkező befizetés (bírság, késedelmi pótlék stb.), kivéve az önellenőrzési pótlékot, és az olyan adóra vonatkozó adóhiányt, amely jogszerű teljesítés esetén egyébként költségként elszámolható lett volna;

3. a bármilyen címen felvett hitelre (kölcsönre) visszafizetett összeg;

4. azok a befizetési kötelezettségek, amelyekkel összefüggésben a magánszemély adócsökkentést vett igénybe;

5. a tagdíjak, ha törvény másként nem rendelkezik;

6. a közcélú adományok;

7. azok a kiadások, amelyek az I-III. fejezetben és az általános, valamint a vállalkozói tevékenységre vonatkozó rendelkezések között említett költségek esetében az ott leírt rendelkezéseknek (mértékek, feltételek stb.) nem felelnek meg;

8. az egyéni vállalkozó személyi jövedelemadója, vállalkozói személyi jövedelemadója és a vállalkozói osztalékalap után fizetett személyi jövedelemadója;

9. a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény rendelkezései szerint nem megállapodás alapján fizetett saját nyugdíjjárulék és egészségbiztosítási járulék, a magánnyugdíjról és a magán-nyugdíjpénztárakról szóló törvény rendelkezései szerint nem megállapodás alapján és nem kiegészítésként fizetett saját tagdíj;

10. a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény rendelkezései szerint megállapodás alapján nyugellátásra jogosító szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem szerzése céljából a saját maga javára fizetett összeg, a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló törvény rendelkezései szerint megállapodás alapján a saját maga javára fizetett magán-nyugdíjpénztári tagdíj és annak kiegészítése;

11. a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény rendelkezései szerint megállapodás alapján fizetett egészségbiztosítási járulék;

12. az értékcsökkenési leírás alapjába beszámító, a tárgyi eszköz, a nem anyagi javak üzembe helyezéséig felmerült kiadás, valamint a felújítási költséget képező kiadások, ha azokkal az egyéni vállalkozó az értékcsökkenési leírás alapját növeli;

13. a vissza nem térítendő munkáltatói támogatás, ide nem értve a magánszemélynek segély címén juttatott összeget;

14. a magánszemély bevétele (jövedelme) után külföldön megfizetett, a személyi jövedelemadónak megfelelő adó.

 

Üdv:Nelly

 

Szerintem így elsőre sok pontot ajánlottál fel, így hamar el fog fogyni!

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

APEH tartozás és bünti elszámolható-e?

HozzászólásSzerző: simke » hétf. feb. 23, 2009 10:24 am

Szia Vizike!

Én a késedelmi kamatot és a bírságot egyéb ráfordításra tenném, és elhatárolnám évek szerint. Üdv Etus

Mód.: Figyelmetlenségből nem néztem, hogy az "egyéni vállalkozó" alfejezetben van a kérdés!!! 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

APEH tartozás és bünti elszámolható-e?

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. feb. 23, 2009 10:34 am

Az alap adótartozást mivel az amúgy is járt volna …   semmiképp nem számolható el. Viszont az SZJA Tv. 11. mell.  IV. pont szerint a késedelmi pótlék, és a bírság sem.  Tehát költségként nem számolható el. „IV. A jövedelem megállapításakor költségként figyelembe nem vehető kiadások:2. a pénzügyi ellenőrzés alapján megállapított adórövidítésből, egyéb jogszabály megsértéséből keletkező befizetés (birság, késedelmi pótlék stb.) kivéve az önell pótlékot, és az olyan adóra vonatkozó adóhiányt, amely jogszerő teljesítés esetén egyébként költségként elszámolható lett volna. „ Viszont: a vállalkozói osztalékalapot  (25 %-os) lehet csökkenteni ezekkel a befizetett kés. Pótlékkal és bírsággal:SZJA Tv. 49/C  (6) „Az olyan adórövidítéssel, egyéb jogszabály megsértésével összefüggő bírság, késedelmi pótlék stb. összegével, amelyet az egyéni vállalkozói tevékenység gazdasági, pénzügyi ellenőrzése során feltárt szabálytalanságok következményeként kellett megfizetni „ Magyarán: Költség nem lehet semmi …   ha van osztalékalapja, azt viszont csökkenteni lehet ….  
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

APEH tartozás és bünti elszámolható-e?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. feb. 23, 2009 10:43 am

szia Madora!

Ezzel nem teljes mértékben értek, de az is lehet, hogy félreértem:"Magyarán: Költség nem lehet semmi "

Ha pl. nyb-t fizet, annak egy része költség, ha váll. járt kell fizetnie az is.

költségként figyelembe nem vehető kiadások.

kivéve az önellenőrzési pótlékot, és az olyan adóra vonatkozó adóhiányt, amely jogszerű teljesítés esetén egyébként költségként elszámolható lett volna;

Bocs, de kékkel ír mindent!

Üdv:Nelly

Kedves  Vizike! Azzal viszont kiegészíthetnéd a kérdést, hogy ev-ről vagy társas váll-ról van szó! Én pl. ev-re értettem.

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

APEH tartozás és bünti elszámolható-e?

HozzászólásSzerző: vizike1 » hétf. feb. 23, 2009 10:51 am

Kedves Nelly!

Köszönöm a válaszokat.

Egyéni vállakozó.

vizike1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

APEH tartozás és bünti elszámolható-e?

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. feb. 23, 2009 11:15 am

A kérdező által feltett tételekből nem lehet költség semmi. A kérdező meg sem említette az általad felsorolt költségtényezőket, kizárólag az apeh által megállapított bírság jellegű tételeket kérdezte.

A kivételként felmerűlő önellenőrzési pótlékot pedig szó szerint úgy írtam le, mint ahogyan Te most a hozzászólásodban kiemelted. 

 Van a költségként figyelembe nem vehető felsorolás  -amelybe a kérdező tételei beletartoznak- , s van a kivételként említett önell.pótlék (amelyet egyébként a kérdező meg sem említett, mert adóhatósági megállapításról volt szó, s itt szóba sem jöhet az önellenőrzési pótlék), amely a tiltásból kivételt jelent.

Nem tudom, mi itt a problémád?

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

APEH tartozás és bünti elszámolható-e?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. feb. 23, 2009 11:21 am

tartozást is kérdezett, azért írtam, hogy talán félreértettük egymást:

 "jogerôs határozat, mely tartozást, késedelmi pótlékot és bírságot tartalmaz,"

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

APEH tartozás és bünti elszámolható-e?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. feb. 23, 2009 11:42 am

Szia Vizike!  Egyetértve mindazokkal, akik azt írták, hogy a beszámító költségek között nem számolható el költségként az APEH-os késedelmi kamat és a bírság..., tehát a megfizetett Apeh késedelmi kamat és APEH bírság miatt a vállalkozói jövedelmed nem lesz veszteség, mert azok költségként nem vehetők figyelembe. 

  Ha a vállalkozói jövedelmed, ezen kiadás figyelembe vétele nélkül  mondjuk eredmény lenne, akkor azután a vállakozói jövedelem SZJA és és különadó megfizetendő, az ezek után fennmaradó (vállalkozói jövedelem-vállalkozói SZJA) különbözet/vállalkozói osztalékjövedelem viszont csökkenthető lesz max. a vállalkozói osztalékjövedelem összegéig.. (természetesen minde esetben a megfizetett késedelmi pótlék és megfizetett bírság összegre gondolok).  Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég