Adófórum

Adózási és számviteli információk

rokkant nyugdíjas egyéni vállalkozó kivétje

Egyéni vállalkozók

rokkant nyugdíjas egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: lájza » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Kérem a segítségeteket:

 

2008-as rokkantsági nyugdíj összege: 1.138.000

Csak decemberben elszámolt vállalkozói kivét: 1.000.000 Ft

ebből számolok 9,5% nyugdíjjárulékot (95.000) és SZJA-t (adókedvezmény levonása után kb. 212.000 SZJA).

Megvonható-e tőle a rokkantsági nyugdíj?  Hogy derül ez ki pontosan?

Ha valaki tudja, kérem SOS segítségét?

Köszönettel

Erzsébet

 

lájza
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

rokkant nyugdíjas egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » vas. feb. 22, 2009 12:23 pm

Szia!

 

Hát ez jó kérdés...

A 2007. december 31-én rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő személyeknél a nyugellátásnak a kereső tevékenység miatti megszüntetésére 2008. december 31-éig még a régi szabályok alkalmazandók, vagyis a 2008. december 31-éig terjedő időszakban csak akkor kell a rokkantsági nyugdíjat megszüntetni, ha a nyugdíjas már nem rokkant, vagy rendszeresen dolgozik és keresete négy hónap óta lényegesen nem kevesebb annál a keresetnél, amelyet a megrokkanás előtti munkakörében rokkantság nélkül elérhetne. A baleseti sérült részére ebben az esetben - a baleseti rokkantsági nyugdíj helyett - az Ebtv.-ben szabályozott 4. fokozatú baleseti járadékot kell megállapítani.

forrás: http://www.dashofer.hu/?fejezet=5&cid=39971

 

Az stimmel, hogy rendszeresen dolgozik, hiszen egyéni vállalkozóként nem is nagyon tehet másként (kivéve, ha van alkalmazottja, aki...). A kereset már más kérdés, hiszen az ev-nek nem kell kötelezően kivennie a jövedelmét. Ha viszont decemberben kiveszi a jövedelmet, az egész évre vonatkozik, így gyakorlatilag nemcsak 4 hünapra, hanem egész évre rendelkezik keresettel.

A másik vizsgálandó szempont az, hogy vajon a megrokkanás előtti munkakörében mennyit keresett?

 

Nem tudom, szerintem jobb lenne, ha osztalékként venné ki a pénzt, az nem bántaná a r.nyugdíját.

 

Üdv. Andi

 

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

rokkant nyugdíjas egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: lájza » vas. feb. 22, 2009 12:48 pm

Köszönöm, de még taglalnám:

Jóval kevesebb a közteher ha kivétet számolok el, ez ugye nyilvánvaló (esküszöm, teljesen megnyomorítják az egyéni vállalkozókat, összesen hétféle jogcímen számoltam adót, járulékot...)

Igen, ez az egyik kérdés, hogy akkor 12 hónapra vetíthetem a kivétet? Akkor ugye a kivét nettó havi átlaga 57750 Ft lenne: (1000000-212000-95000)/12. Kérdés, hogy nem csak decemberre kell figyelembe venni? Nem vagyok benne biztos!

A 2002-ben megállípított nyugdíj alapjául szolgáló átlagkereset igen magas volt, 278 .000. Ennek a 80%-ához kell hasonlítanom az 57.750-et? A minimálbért sem éri így el.

Ha igen, akkor gondolom nincs semmi probléma, vagy?....

Üdv 

Erzsébet

lájza
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

rokkant nyugdíjas egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: Szilvike781 » vas. feb. 22, 2009 12:54 pm

És a kivétet nem kellett volna az 58-as nyomtatványon jelenteni amelyik hónapra vonatkozik?

Szilvi

Szilvike781
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

rokkant nyugdíjas egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » vas. feb. 22, 2009 1:07 pm

Szia!

 

Ezt kérdezed: hogy nem csak decemberre kell figyelembe venni?

 

Látod, ez az, ami nem 100% (sőt, szerintem egész évre kell). Hiszen az ev (mint írtam) a saját döntése szerint vesz ki jövedelmet, akkor, amikor tetszik. Így ez elég átlátszó "trükk" lenne, hogy csak egy hónapban vesz ki. Nézd, én csak megpróbálok óvatos lenni, amikor azt mondom, hogy inkább osztalékként vegye ki a pénzt, még akkor is, ha ez nagyobb adóterhet eredményez. (mi nuygdíjasokkal egyáltalán nem szoktuk jövedelemként kivetetni a pénzt, csak osztalékként. Nem hiányzik, hogy utólag a mi - esetleg téves - értelmezésünket ott fent másképp gondolják, és emiatt elveszítse a nyugdíját az illető. Rokkantnyugdíjnál még kényesebb, mivel ha elveszik tőle, akkor újra kell indítania az egész kérelmezési procedúrát...)

Nehéz megfogni a dolgot, mert munkavállalóként egyértelmű lenne a helyzet, na de ev-ként...

 

Üdv. Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

rokkant nyugdíjas egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: lájza » vas. feb. 22, 2009 1:08 pm

Dehogynem! Ha korábban látom az egész éves anyagot!

Azért kellene esetleges decemberi kivét: ha még be lehet adni elkésett bevallásként. Nem ment be egész évben 58-as! Milyen következménye lehet, ha most megy be a decemberi a kivét összegével és persze csak most lesz befizetve is minden (kés. kamat az biztos...)

Erzsébet

lájza
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

rokkant nyugdíjas egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » vas. feb. 22, 2009 1:11 pm

szia!

 

A jövedelem elvileg akkor keletkezik, amikor azt kifizetik. Ha decemberben, akkor decemberben...

Más kérdés az, hogy mely időszakra veszik figyelembe a jövedelmet. Csak egy példa: munkavállaló utólag (pl. bírósági végzés alapján) egy összegben kapja meg a járandóságát. Adózási és járulék szempontjából egyetlen időpont  számít, az, amikor megkapta ténylegesen. De biztosítás szempontjából az egész időszak számít, melyre tekintettel utólag megkapta a bérét.

Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

rokkant nyugdíjas egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: Szilvike781 » vas. feb. 22, 2009 1:12 pm

Én osztalékként kezelném le.

Szilvi

Szilvike781
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

rokkant nyugdíjas egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » vas. feb. 22, 2009 1:19 pm

Sziasztok!

A nyugdíjas ev nem az 58-ason vallja a kivétet, hanem az szja-ban (0853, 14-es lap).

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

rokkant nyugdíjas egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: takine2 » vas. feb. 22, 2009 1:21 pm

Sziasztok !

Csak szeretném megjegyezni, hogy kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak /a rokkant nyugdíjas is annak minősül/ nem kell 58-as bevallást adni. Jövedelmét az 53-as nyomtatványon vallja be.

Üdv. Margó

takine2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég