Szia! Remélem, jól értem a kérdést, ha gyesen van a kisegítő családtag és nem dolgozik, akkor nem kell fizetni utána semmit, arra az időszakra.
Üdv.Kecsmary
Szia! Ha a segítő családtag (nyugdíjas nem lehet segítő családtag) havi jövedelme eléri a minimálbér 30%-át, akkor biztosítottnak minősül és be is kell jelenteni a 'T1041-es nyomtatványon.(1205 kód segítő családtag), mint biztosítottat. Ha biztosított, akkor azt rendesen számfejteni kell: bruttó összegből, SZJA előleget kell vonni, valamint 9,5% nyudíjjárulékot, vagy 1,5% TB nyugdíj+8% magánnyugd.p.tagdíj, aztán 4% természetbeni eü.bizt.járulékot és 2% pénzbeli eü.bizt.járulékot. Ez utóbbit, ha a segítő családtagnak van máshol heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonya, akkor ezt nem kell levonni.
Fizetni kell a bruttó díja után: 24% TB nyugdíjjárulékot, 4,5+0,5% eü.bizt.járulékot. Ha máshol nem fizetik utána a tételes eho-t, akkor azt is meg kell fizetni utána (jelenleg havi 1950 Ft). ha nem EVÁ-s egyéni vállalkozásról van szó, akkor majd a TB járulék alapja után (a bruttó díj) 1,5% szakképzésit is kell majd fizetni.
Ha a segítő családtag díjazása nem éri el a minimálbér 30%-át, akkor a bruttó díjából SZJA előleget kell vonni és fizetni kell utána 11% százalékos eho-t., de ebben az esetben nem kell bejelenteni a 'T1041-es nyomtatványon, mert nem minősül biztosítottnak.
A segítőcsaládtaggal szerződést kell kötni, hogy mi a dolga, azért mi illeti meg,
g) Segítő családtag: az egyéni vállalkozónak, valamint a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság természetes személy tagjának az a közeli hozzátartozója, aki az egyéni vállalkozói tevékenység gyakorlásában, illetőleg a társaságban személyesen és díjazás ellenében - nem munkaviszony keretében - munkát végez, kivéve azt, aki saját jogú nyugdíjas, továbbá aki özvegyi nyugdíjban részesül, ha a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.Üdv.
Szia!
Ha az egyéni vállalkozó a GYES mellett nem folytatja személyesen a tevékenységét, akkor nem kell fizetnie semmit. De ha folytatja (dolgozik), akkor mindent fizetnie kell maga után, legalább a min.bér alapulvételével, kivéve a tételes EHO-t.
A segatő családtaggal kapcsolatos tudnivalókat Melcsi nagyon jól összefoglalta, annyit tennék hozzá, hogy a s.családtagnak nem jár adójóváírás, mivel az nem munkaviszony.
Viszont épp azért, mert nem munkaviszony, korlátlanul dolgozhat.
Üdv. Andi