Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nem tudom mit csináljak, help!

Egyéni vállalkozók

Nem tudom mit csináljak, help!

HozzászólásSzerző: kisvirág53 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

442.-es sor: Belföldi telephelynek betudható, eladásra beszerzett árúk értéke:

Ebbe a sorba, a c/d oszlopba jövedelem nyereség minimum számitásához szükséges, belföldi telephelyének betudható eladásra beszerzett áruk összegének értékét irja be. Figyeljen arra, hogy a 2008 évben eladásra beszerzett áruk értékébe beszámitható a 2008. évben beszerzett áru értéke akkor is, ha azok 2008 évben NEM KERÜLTEK ELADÁSRA. UGYANAKKOR A JÖVEDELEM NYERESÉGMINIMUM SZÁMITÁSNÁL A 2007 ÉVBEN BESZERZETT ÁRUK ÉRTÉKE AKKOR SEM SZÁMITHATÓ BE, HA AZ ELLENÉRTÉK KIEGYENLITÉSÉRE CSAK 2008-BAN KERÜLT SOR.

  1. Aki nekem meg tudja mondani, hogy ezt hogy kell kiszámitani, attól nem sajnálom az 50 pontot.
  2. Egyéni vállalkozóm tapétakereskedő, és évekre felhalmozott készlettel rendelkezik. Azt adja el a vevőnek, amije van, függetlenül attól, hogy mikor szerezte be. Főképp lakossági forgalma van. A készpénzes forgalom pénztárgépen keresztül zajlik, és természetesen van banki forgalma is, de ezen inkább az adóbefizetés  bonyolódik...
  3. A naplófökönyv az eladott áruk értékét mutatja a 2008-as évben, függetlenül attól, hogy mikor szerezte be. Számitógépes készletnyilvántartást nem vezet.

Ha valaki tud nekem segiteni ebben, hálásan köszönöm.

Kisvirág.

kisvirág53
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nem tudom mit csináljak, help!

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. feb. 18, 2009 8:16 pm

Szia!

Ez "nagyon jó", mert háromféleképpen is számolhatunk. Anyag és árubeszerzés akkor költség a nyilvántartásokban, amikor az ev azt kifizeti. Az Ipánál megint másképp számolunk.

Itt pedig a következőről van szó:

A tapétakereskedőd 2007. decemberében vásárolt árut, de azt nem fizette ki csak 2008. januárjában.Költségként ekkor kerül (2008) könyvelésre, a nyereségminimum számításánál azonban 2008-ban ezt az összeget nem veheted figyelembe "A 2007 ÉVBEN BESZERZETT ÁRUK ÉRTÉKE AKKOR SEM SZÁMITHATÓ BE, HA AZ ELLENÉRTÉK KIEGYENLITÉSÉRE CSAK 2008-BAN KERÜLT SOR."

Ugyanakkor, ha 2008-ban szerzett be árut, és ez nem került értékesítésre (az év végi leltár tartalmazza), nem kell vele korrigálni az eladásra beszerzett áruk értékét.

Igaz, hogy szerintem ez az szja tv-ből nem olvasható ki: 49/B § (23)

 

Az Apeh honlapon már tavaly februárban megjelent ezzel kapcsolatosan egy rövidke állásfoglalás:

Az egyéni vállalkozók jövedelem-minimum meghatározásánál elszámolható értékesítésre beszerzett áruk
[Szja-törvény 49/B. § (23) bek.]
2008.02.05.

A 2007. évi jövedelem-(nyereség-)minimum meghatározásánál a személyi jövedelemadóról szóló többször módosított 1995. évi CXVII. törvény 49/B. § (23) bekezdése szerinti eladásra beszerzett áruk értékébe beszámítható a 2007. évben eladásra beszerzett áruk értéke akkor is, ha 2007. évben nem kerültek eladásra, vagy, ha az ellenérték kiegyenlítésére nem 2007. évben került sor. Ugyanakkor a 2006. évben beszerzésre került áruk értéke akkor sem számítható be, ha az ellenérték kiegyenlítésére 2007. évben került sor.

[PM Jövedelemadók főosztálya 1247/2008APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási főosztály 1559599436/2008.]

Tehát amit 2007-ben vett, de 2008-ban fizette ki nem tartalmazhatja ez a 442-es sor (a 441-es ugyanakkor igen), csak azt amit 2008-ban vásárolt, ha kifizette, ha nem, és nem érdekes mennyit adott el belőle.

Így már ok?

Üdv.Nelly

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nem tudom mit csináljak, help!

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. feb. 18, 2009 8:37 pm

Látom kevés pontod van, így fogadd el saját válaszod nyugodtan, és nyitok egy kérdést, válaszolj rá, s lesz több pontod is.

Üdv még egyszer!

Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nem tudom mit csináljak, help!

HozzászólásSzerző: kisvirág53 » szer. feb. 18, 2009 9:37 pm

Koszi a választ, én ugy emlékszem tavaly egészen másképp számolták ezt az egészet, és bevallom őszintén én ezzel akkor nem is foglalkoztam. Az egész 2007-es lekönyvelt beszerzest beirtam és kész. De most kiakadtam ezen nagyon.

Ugy oldottam meg, hogy miután bonyolult számitásokkal kiszámoltam 2008 évi zárókészletet, utána levontam a 2008. évi árubeszerzésből.

ELÁBÉ 2008 = (2008. évi ÁRUBESZERZÉS-2008.ÉVI ZÁRÓKÉSZLET)= 2008-BAN ELADOTT ÁRU.

A 2008.01.01. nyitót persze nem adtam hozzá. Még igy is bőven alatta marad a nyereségnek, tehát tök mindegy (de legalább tudom, hogy az.)

Au 50 pontot meg tedd el nyugodtan, megérdemled. Ami jár, az jár.

éS KÖSZI MINDENT.

üDV. kISVIRÁG.

kisvirág53
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nem tudom mit csináljak, help!

HozzászólásSzerző: violetta01 » csüt. feb. 19, 2009 10:52 am

Szia Kisvirág!

Bocs hogy leírom a gondolataimat.

Lehet, hogy én nem értelek? Nem az eladott áru hanem a beszerzett áru, tehát az árubeszerzés 2008 évi ktsége minusz a 2007 évbe leszállított de 2008-ban kifizetett árubeszerzés értéke csökkenti az árbevételt. Ha magas ,évekről áthozozz készlettel dolgozik akkor lehet,hogy több volt az értékesített mint a beszerzett így kisebb lesz a nyereség minimum alapja mint valójában. Persze ez pillanatnyilag jó a vállalkozónak.

Amúgy nem értem miért olyan bonyolult ez Neked. Az én könyvelő programomban pld-ul az áfa nyilvántartásból megfelelő szűréssel le tudom kérni, hogy mi volt az előző évi teljesítés a tárgyévi kifizetésből így ezt az összeget csak levonom az árubeszerzés rovat értékéből. De gondolom max. januárban fizette ki az előző évi árut és nem később, átlapozva a bizonylatokat máris megvan mit kell levonni az idei áru beszerzés értékéből.

Üdv Ibi

violetta01
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Nem tudom mit csináljak, help!

HozzászólásSzerző: kisvirág53 » csüt. feb. 19, 2009 1:17 pm

Szia Ibi,

jó neked, hogy ilyen programod van. Nekem sajnos nincs. Egyébként ez a gyakorlatban egy nagy marhaság egy olyan  kereskedőnél, aki nem romlandó árut árul. Az én kereskedőm tapétát árul, évekre felhalmozott készlete van, mivel ő csak azt a tapétát tudja eladni, ami a vevőnek tetszik. Lehet, hogy a gyakorlatban a 2008-as eladásában olyan tapéta is van, amit még 2005-ben, vagy még korábban szerzett be. Hogyan lehet ezt kiválogatni, hiszen a tapétára az ára, és nem a beszerzés éve van feltüntetve.

De azért köszi, és jó munkát kivánok Neked.  

kisvirág53
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nem tudom mit csináljak, help!

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. feb. 19, 2009 1:30 pm

Kisvirág!

Szó nincs arról, hogy az évek során felhalmozott készeletek között kellene bogarászni.

Lekönyvelted a 2008-as évet. Megnézed a 2008-as árubeszerzést, és összesíted. Levonod azoknak a beszerzéseknek az értékeit, amelyet 2007-ben vásárolt a vállalkozó, de csak 2008-ban fizette ki (írtam az első válaszomban), || hozzáadod azokat a beszerzéseket, amelyek 2008-ban történtek, de még nincs kifizetve 2008. dec 31-én (ezért a 2008. évben nem mutatkozik költségként, tehát nincs a naplófőkönyvben az árubesz. között, mert majd csak 2009 januárban lesz kifizetve, és ekkor válik költséggé). Ezt kell a 442-es sorba beírni. Azzal sem kell foglakozni itt, hogy mit adott el, ill. mi maradt készleten.

A 442-es sor tartalma nem biztos, hogy egyezik a 441-es árubesz.összegével.

Akkor nagyon egyszerű a dolog, ha kizárólag kp-re vásárol, mert akkor nincsenek áthúzódó tételek, amikkel korrigálni kellene, az tiszta sor, 2008-as árubeszerzés, és kész!

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nem tudom mit csináljak, help!

HozzászólásSzerző: violetta01 » csüt. feb. 19, 2009 4:05 pm

Szia Kisvirág!

Lazits már!!! Figyelj a Nellyre meg rám. Figyelmesen olvassd el mégegyszer amit írtunk. Hogy mit adott el az  azért kell, hogy amit vett abból levonja. A 2008 évi bevétele adott a naplófőkönyv, árbevétel éves összesen/teljesen mindegy hogy mikor vette,amit 2008-ban eladott/. Ebből kell levonni a korrigált beszerzést. A 2008 évi beszerzés  - ez is adott áru beszerzés éves összege  - ebből levonod amit év elején fizetett ki de már 2007-ben megkapta és hozzáadod amit 2008-ban átvett de még nem fizette ki majd csak 2009-ben fizeti ki.

Írj ha még mindig nem tiszta!!

Üdv. Ibi

 

 

violetta01
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Nem tudom mit csináljak, help!

HozzászólásSzerző: kisvirág53 » csüt. feb. 19, 2009 4:36 pm

Kedves Ibike,

matematikailag tiszta. De azt nem tudom, hogy én, mint egyszeres naplófökönyvet vezető könyvelő, aki csak a már kifizetett számlákat kapom meg, honnan bogarásszam ki, hogy mit kapott meg 2007-ben (amit csak 2008-ban fizetett ki), és mi az az áru, ami most is nála van, de még nem fizette ki.Én nem vezetek, (mert nem is kell!) ilyen nyilvántartást. 

Az én feladatom az, hogy fogom a számlát, és lekönyvelem abban az időpontban, amikor ügyfelem azt  kifizette, akár kp-ben, akár bankon keresztül. Hogy a szállitó mikor szállitotta le neki, nem érdekes az én szempontomból.

Ezért van az, hogy egyszerüen nem értem, hogy a GYAKORLATBAN hogyan megvalósitható az, amit most ide irtál. Elképzelhető, hogy az én felfogásommal van baj, sőt biztos. Tudod, én nagyon gyakorlatiasan gondolkodom, mert minden búját-baját nekem kell meghallgatnom..... Ezek egymásnak körbetartoznak, és olyan is van, hogy nem tudnak fizetni, mert ők sem kapják meg a pénzüket. Ha a szállitó türelmes és jóindulatu akkor kivár, ha nem, akkor fogja az áruját és visszaveszi. Ilyenkor mi van?

 

Tudom hogy görcsölök, elismerem. De hát halálra vagyunk fenyegetve, ha tévedünk. És ki az, aki nem téved soha? Aki mindig mindent tud, és jól csinál? Igy hogy a csudába számoljam ki a jövedelemminimumját, hogy kisebb, vagy nagyobb a nyereségénél? Tudod az én elhunyt férjem igazságügyi könyvszakértő és okleveles könyvvizsgáló volt, de állitom Neked, hogy nem tudná megcsinálni a mai körülmények között az adóbevallását senkinek. (nem értett a számitógéphez.)

Bocsi, hogy ennyit szövegelek. Egyébként nagyon aranyosak vagytok, és hálás vagyok, hogy ennyit foglalkoztok velem.... 

kisvirág53
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nem tudom mit csináljak, help!

HozzászólásSzerző: violetta01 » csüt. feb. 19, 2009 6:18 pm

Szia Kisvirág!

Az eredeti kérdésedre akkor ezek szerint tudtunk válaszolni de talán Te is tudtad a választ csak a megoldást a konkrét helyzetben nem. De abban itt senki nem fog tudni Neked segíteni, azt Neked kell megoldani vagy bevállalni.

Tehát téma lezárva.

További szép estét, üdv Ibi

Amúgy nagyon utálom ha Ibikének hívnak. Nem kell válaszolni!

violetta01
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég