Adófórum

Adózási és számviteli információk

Eszköz nyílvántartás

Egyéni vállalkozók

Eszköz nyílvántartás

HozzászólásSzerző: kleslie » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Leírná nekem valaki hogy hogyan vezessem a tárgyi eszközeimet és az értékhatárok milyen lehetőséget adnak az elszámolásokra?

van a listámon:

 Mobiltelefon

Munkaruha

Szkener

Számlázó program

Laptop

teherautó használt netto 660e

teherautó használt nettó 2900000

 

netto 10 m árbevétel   és áfa körön belüli vállalkozás

 

Azt szeretném tudni pontosan hogy hogyan számolhatók el ezek az eszközök, és ha már elérte a 0 akkor hogy lehet eladni vagy kivezetni a készletből?

 

Üdv. László

kleslie
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Eszköz nyílvántartás

HozzászólásSzerző: Panni49 » vas. feb. 15, 2009 8:08 am

Szia! azt nem írod,hogy milyen formában működsz.Gondolom,fuvarozással foglalkozol.(teherautók miatt.)
1.Minden eszközről ami a vállalkozás működését szolgálja egy éven túl azt befektetett eszközöknek nevezzük,és amortizálni lehet az elhasználódásának megfelelően.Kartont kell vezetni róluk,egyedi nyilvántartást.Az écs.- is ezen kell vezetni évente.Itt látod azt,hogy mennyi a tárgyévi ,mennyi a halmozott écs,és mennyi a nettó értéke az eszközödnek.
Értékcsökkenés:
1.A 100e.alatti egyedi beszerzésű eszközöket azonnal költségként el lehet számolni.Ha a bevételed elbírja,akkor érdemes.(telefon,skenner,)
2.a 200e.alatti egyedi beszerzésű  értékű TE.nél lehetőség van arra,hogy 2 év alatt,vagyis 50 %-os értékcsökkenést (écs.) számolj el évente.
Ha a beszerzésed évközben történt,akkor arányosítanod kell az écs. értékét a 365 naphoz viszonyítva.
Ha ezekkel a lehetőségekkel nem élsz,akkor általában az TE.leírási kulcsa 14,5%-os.
Ha egy eszköz értékcsökkenését már vlaamelyik formában elkezdted értékcsökkenteni,akkor annál változtatni már nem lehet. 
3. A számítástechnikai eszközök elszámolását a tv. a 33%-os leírási kulcshoz sorolja,de lehetőséged van az előző pont szerinti elszámolást is választanod.Amelyik kedvezőbb.(50%-os)
4.Teherautó écs-je a beruházási érték 20%-a /év.Ami azt jelenti,hogy 5 év alatt tudod leírni.Az écs.elszámolhatóságának kezdete az aktíválás időpotjától van.(használatba vétel) azt írod,hogy a teherautó nettó 660e. ft 660X20% az éves elsz.écs.
.A számlázó program,az nem, tárgyi eszköz,hanem immateriáls javakba -vagyoni értékű jogba tartozik.(felhasználói díjat fizetsz).Az értékcsökkenése a fennt leírtak szerint.
Ami már érték nélkül van,mert 0-ra íródott,akkor ha azt eladod,akkor az értékesítés az a vállalkozásnak bevétele.ÁFA fizetési kötelezettséged is keletkezik.
Ilyenkor én rávezetem a egyedi nyilvántartó kartonra,hogy értékesítve  dát.,mellé teszem a számla másolatát.
Remélem,hogy nem hagytam ki semmit,és a segítségedre vagyok.

 

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Eszköz nyílvántartás

HozzászólásSzerző: kleslie » vas. feb. 15, 2009 8:42 am

Szia Panni!

Remélem hogy jól írtam a neved, az én főtevékenységem piaci kiskereskedelem, és mellé még van két bejegyzett tevékenység: autójavítás a hejszinen, és egyéb termékek ügynöki nagykereskedelme.

Ezekre ha tudsz konkrét válaaszt adni azt nagyon megköszönném.

Üdv. László

kleslie
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Eszköz nyílvántartás

HozzászólásSzerző: Panni49 » vas. feb. 15, 2009 8:51 am

Szia! Tulajdon képpen mindegyik tevékenységet szolgálják az eszközeid,legalább is meg lehet magyarázni,és egy jó magyarázat az már fél siker az APEH-nál.
A teherautóval szállítod az árút a kiskereskedelemnél,az alkatrészt a helyszínre az autójavításhoz.Csak azt nem tudom,hogy mi indokolja a 2 db teherautót?
A többi eszköz az nem necces.A leírtak szerint tudsz écs.-t számolni.
Üdv.
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Eszköz nyílvántartás

HozzászólásSzerző: kleslie » vas. feb. 15, 2009 8:53 am

Az egyik teherautót a feleségem használja mint alkalmazottam, a másikat én!
kleslie
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Eszköz nyílvántartás

HozzászólásSzerző: Panni49 » vas. feb. 15, 2009 8:58 am

A leírtak szerint tudod az értékcsökkenést elszámolni.Üdv.
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég