Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kezdő vállalkozó . . .

Egyéni vállalkozók

Kezdő vállalkozó . . .

HozzászólásSzerző: nyár » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Kezdő vállalkozó  - pedikür-manikür, müköröm-építés -  választ-

hat-e átalányadózást?

Üdv.:  Ica

 

 

 

nyár
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Kezdő vállalkozó . . .

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jan. 29, 2009 5:40 pm

Szia Ica!  Teljesen főfoglalkozású egyéni vállalkozó lenne-e??? (tehát nem áll sehol sem munkaviszonyban egyáltalán).   Vagy milyen jogviszonyú egyéni vállalkozó lenne ?  (most eltekintve attól, hogy milyen adózást szeretne választani)

Az SZJA átalányadó választásánál maga a tevékenység (üzletkör) az annyiból érdekes, hogy az átalányadó alkalmazásánál tevékenységre tekintettel esetleg kedvezőbb-e   az elismert ktsg hányad.  Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Kezdő vállalkozó . . .

HozzászólásSzerző: nyár » csüt. jan. 29, 2009 6:38 pm

Szia Mazsi!

Főfoglalkozású EV lenne, nem áll munkaviszonyban. Nagyon

régen volt átalányadózóm.  Mivel nem tudom, hogy milyen költségekkel jár a tevékenység, gondolom nem túl költség

igényes.

Üdv.: Ica

nyár
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Kezdő vállalkozó . . .

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. jan. 29, 2009 6:48 pm

Bocsásatok meg hogy itt kérdezek, de érdekelne valami:

Az átalányadózós EV vehet ki ténylegesen munkabért???? Hitelt szeretne majd felvenni -ezért a kérdés. A járulékot már úgyis megfizeti csak az SZJA-val lenne több a terhe.

Köszi.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kezdő vállalkozó . . .

HozzászólásSzerző: lindus011 » csüt. jan. 29, 2009 7:01 pm

Az egyéni vállalkozó a vállalkozói jövedelem szerinti adózás helyett adóévenként az adóév egészére átalányadózást választhat akkor, haa) az átalányadózás megkezdését közvetlenül megelőző adóévben az egyéni vállalkozói bevétele a 15 millió forintot nem haladta meg, ésb) nem áll munkaviszonyban, ésc) az egyéni vállalkozói bevétele az adóévben nem haladja meg a 15 millió forintot. Ebben az esetben nincs tételes költségelszámolás, hanem a bevételének a törvény által meghatározott  %-a a figyelembe vehető költség. A bevételeket írni kell a pénztárkönyvben, a bevétel megszerzése érdekében felmerült kiadások számláit, bizonylatait pedig meg kell őrizni  az adó utólagos megállapításához való elévüléséig. Megszűnik az átalányadózásra való jog, ha elmulasztasz számlát, nyugtát adni. A tevékenységét az adóévben kezdő egyéni vállalkozó az átalányadózást a tevékenységének megkezdésétől választhatja (ha a feltételeknek megfelel). Az átalányadózás szabályai addig alkalmazhatók, amíg az adóévben a bevétel el nem éri a 15 millió Ft-ot, vagy munkaviszonyt nem létesít az egyéni vállalkozó. Az eredeti kérdésre válaszolva: kezdő vállalkozó is választhat átalányadózást, ha a feltételeknek megfelel. Üdv. Linda

 

lindus011
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Kezdő vállalkozó . . .

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jan. 29, 2009 7:55 pm

Sziasztok!  Ha az egyéni vállalkozó nincs máshol munkaviszonyban, akkor a bevételi határokat figyelembe véve választhat átalányadózást. Várhatóan a pedikür-manikür  dologból a 15 milliós összeghatárt nem fogja túllépni.., s ha tényleg kizárólag olyan tevékenységet folytat, ami az SZJA tv. 53.§.(3).bekezdésében szereplő tevékenység....... mondjuk ez a pedikür-manikür ... belefér az SZJA 93.02 fodrászat,szépségápolás témakörbe,  akkor gyakorlatilag a bevételének a 80%-a igazolás nélkül költséghányadként van elismerve,  magyarul a bevétele 20%-a lesz a jövedelme, s ez alapján fizeti az SZJA-t az adótáblának megfelelően.  Hogy milyen költségigényű ez a fajta tevékenységű vállalkozás nem tudom, de gyanítom, hogy olyan nagyon nem anyagigényes... de kérdéses, hogy hol csinálja, esetleg mennyi bérleti díjat kell fizetnie, aztán azzal is kalkulálni kell, hogy az átalányadó alapja, de minimum a minimum járulékalap,illetve legkevesebb járulékalapként is február 01-től havi 71.500 Ft után köteles a járulékokat megfizetni...  ezt akkor is meg kellene fizetnie-ha a nem átalányadót választana, hanem a tételes költségelszámolásost....    Ugyanakkor neki kellene mérlegelni, hogy milyen várható havi  bevétellel tudna kalkulálni, s ha abból leveszi legalább a minimálbér utáni járulékokat, valamint a többi várható költségét..., 

Szerintem ha nem merül fel, vagy nem lényeges arányú a bérleti díja. a kalkulált bevételéből. akkor az a bizonyos 20%-os jövedelem utáni SZJA fizetés nem olyan rossz adózás..., tehát az átalányadó jó választás lehet.

P.Zsuzsának!  Az átalányadós egyéni vállalkozónak saját maga irányában nincs munkabére, mint ahogy nincs vállalkozói kivétje sem.   Ha hitelt akar felvenni, vagy máshoz kell neki jövedelemigazolás,  akkor azt az APEH-tól megtudja kérni..   Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Kezdő vállalkozó . . .

HozzászólásSzerző: lindus011 » csüt. jan. 29, 2009 8:03 pm

És ha jól tudom, az átalányadózós egyéni vállalkozónál nincs cégautóadó....Az sem egy hátrány, mert saját kocsit vélhetően használni kell pl. anyagbeszerzéskor. Mazsinak igaza van, ha belefér a 80 %-os költséghányadba, akkor 20 % után adózni egyáltalán nem rossz. Szerintem ennyi költséget tételesen nem igen lehet összegyűjteni.

lindus011
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Kezdő vállalkozó . . .

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. jan. 29, 2009 8:03 pm

Szia Mazsi!

Tudom, de ha akar nem lehet kivétje? (mint az EVÁ-snak- ha akar)

Az APEH csak olyan igazolást tud adni -ami a banknak nem jó. Ez az átalányadósok és EVÁ-sok "keresztje". Ezért agyalunk rajta, de nem tudjuk, hogy lehet-e egyáltalán? Értelme semmi más nem volna - csak amit írtam, de a cél érdekében felvállalná a + SZJA-t is.

Köszi P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kezdő vállalkozó . . .

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jan. 29, 2009 9:55 pm

Szia!  Az EVÁ-s egyéni vállalkozónak sem lehet kivétje... egyszerűen értelmezhetetlen....  Vállalkozói kivét  egyedül a
csak a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó esetében fordulhat elő.   Teljesen biztos, hogy az EVÁ-snak  és az átalányadós SZJA-s egyéni vállalkozónak nincs ilyene..      De szerintem egyébként a költségelszámolásos (tehát vállalkozói jövedelem szerint adózó) egyéni vállalkozók is az APEH-tól kérnek igazolást:  ahol ha jól tudom:  a vállakozói kivét összegét és a vállalkozói jövedelmet igazolják nekik jövedelemként.  Az egyik ismerősöm munkaviszonyban dologzik, s mégis banki hitelhez nem volt elég nekik az aktuális utolsó 3 havi munkáltatói keresti igazolás, ki kellett kérni az APEH-től is a jövedelemigazolást (pedig soha nem volt vállalkozó, vagy hasonló..) 

Jövedelemigazolás (APEH portál)

Amennyiben az adózó az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) alanya (is), a jövedelemigazolás tartalmazza adóévenként az egyszerűsített vállalkozói adó alanyiság alatt szerzett összes bevételt (is) és az ezután megállapított egyszerűsített vállalkozói adót is.

Az átalányadó szabályai szerint adózó ügyfeleink jövedelemigazolása tartalmazza az átalányadó alapját (is) és a megállapított átalányadót (is).

Üdv.

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Kezdő vállalkozó . . .

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. jan. 29, 2009 10:01 pm

Köszi Mazsi.

Sajnos az átalányadósok és EVÁ-sok szívnak, ha hitelt akarnak felvenni. Az APEH valóban azt igazolja le amit mondasz - de egyetlen bank sem fogadja el. Ez van.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég