Adófórum

Adózási és számviteli információk

munkabér és kivét könyvelés

Egyéni vállalkozók

munkabér és kivét könyvelés

HozzászólásSzerző: anituka1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szeretném megkérdezni egyéni vállalkozónál, aki naplófőkönyves, hogyan kell könyveljem a dolgozók munkabérét és a vállalkozó kivétjét? És milyen dátumokkal könyvelek?


A munkabéreket bankon fizeti , a kivétet pénztárból.


 


És ha a vállalkozó nem a vállakozása keretében bérbeadási tevékenységet is végez, arra negyedévente utalnia kell a szja előleget, ezt előírás szerint a vállalkozás bankszámláján keresztül kell utalnia.


Ugy logikus,hogy befizeti a vállalkozás pénztárába az szja összegét, majd pedig elutalja? De hol van a másik lába? Viszont könyvelnem kell valahogy, mert látszik bankon,hogy szja-t utalt.


 

anituka1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

munkabér és kivét könyvelés

HozzászólásSzerző: Panni49 » vas. jan. 11, 2009 6:57 am

Szia! A pénztárkönyvbe mindig a pénzmozgással egyidőben könyvelünk.
Vállalkozói kivét: Jegyzék alapján a bruttó összeg : Költségnek minősülő kiadás (váll.kivét)
                          a levont kötelezettségek visszavétele:  adóalapba nem számító bevétel
                          befizetés a költségvetésbe :egyéb adóalapba nem számító kiadás v.( egyéb költségnek nem minősülő kiadás.
A munkabér ugyan így működik,mert itt is  a bruttó munkabért le kell könyvelned ahhoz,hogy a visszavéttel meglegyen a nettó kifizetésed.A nettó megy a bankon keresztül.
A munkabérre fizetett  NYB 24 %,|| EB 5 % || MAJ 3% és a vállalkozó után fizetendő 24+5+4% vállalkozói járulékot csak a befizetéskor könyveled.Ezek költségek.
A bérbeadás: befizeti a levont SZJA-t adóalapba be nem számító bevétel
                    utalod: adóalapba be nem számító kiadás.
Nem tudom,hogy ez hol van leírva,hogy "ezt előírás szerint a vállalkozás bankszámláján keresztül kell utalni."Én nem olvastam ilyet.-De lehet,hogy csak elkerülte a figyelmemet.Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

munkabér és kivét könyvelés

HozzászólásSzerző: anituka1 » vas. jan. 11, 2009 9:41 am

Szia Panni!

Nem jó a válasz küldése funkció sajnos, de írtam neked priviben.

anituka1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

munkabér és kivét könyvelés

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » vas. jan. 11, 2009 12:03 pm

Szia!

 

Mivel naplófőkönyvről van szó, ezért így kell könyvelni:

- amikor a nettó bért kifizeted:

1. bruttó bér: pénztár/bank egyenlege csökken (kiadás) - Munkabér egyenlege növekszik

2. a levonások visszavétele: pénztár egyenlege növekszik (bevétel - Kötelezettségek egyenlege növekszik

- járulékok átutalása:

- levont járulék: Bank egyenlege csökken (kiadás) - Kötelezettségek egyenlege csökken

- kifizető járulékai: Bank egyenlege csökken (kiadás) - Munkabér közterhei egyenlege növekszik.

 

Üdv. Andulka

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

munkabér és kivét könyvelés

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » vas. jan. 11, 2009 12:15 pm

A bérbeadásnál pedig azt kell eldönteni, hogy mint magánszemély, vagy mint egyéni vállalkozó adja bérbe az ingatlant.

Ha magánszemélyként, akkor azt a naplófőkönyvben egyáltalán nem kell könyvelnie, hiszen az nem a vállalkozás bevétele. Ha cégnek, egyéni vállalkozónak adja bérbe, akkor a kifizető levonja tőle az szja-t, ő már csak a nettó összeget fogja kézhez kapni. Ha magánszemélynek adja bérbe, akkor a bruttó összeget fogja megkapni, és saját magának kell negyedévente befizetni az szja-t, év végén pedig az 53-as bevallásban vallja majd, de nem az egyéni vállalkozói jövedelemnél!

 

Ha egyéni vállalkozóként, akkor könyvelnie kell, de akkor a bérleti díjból származó bevétel a vállalkozás bevétele lesz, és majd év végén számolja ki a fizetendő adót. Ha év végén nyeresége van, akkor jön a nyereségadó, osztalékadó, EHO. Ha veszteséges, akkor ezeket nincs mi után megfizetni.

 

A lényeg az, hogy ha egyéni vállalkozóként bérleti díjból származó bevétele van, az ugyanúgy működik, mintha szolgáltatást nyújtana, árut értékesítene.

Üdv. Andulka

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

munkabér és kivét könyvelés

HozzászólásSzerző: anituka1 » vas. jan. 11, 2009 12:16 pm

Ha bankon fizetem ki a nettót, akkor is a pénztárba kell visszavételezni a levonásokat?

"a levonások visszavétele: pénztár egyenlege növekszik (bevétel - Kötelezettségek egyenlege növekszik"

és azt itt hogy érted,hogy bevéte-kötelezettségek egyenlege növekszik? milyen bevétel?

A bérbeadást nem a vállalkozás keretében végzi, de adószáma volt és maradt is a régi a bérbeadásnál, tehát nem kapott új adószámot erre. Az Apehnál azt mondták,hogy csak és kizárólag a vállalkozása bankszámla számlájáról kell, hogy utalja a bérbeadás szja előlegét. Mivel ennek semmi köze a vállalkozáshoz, ezért be kellett,hogy fizesse az szja előleget a pénztárba,hogy elutalhassa a bankból, a saját vállalkozása pénzéből ezt nem utalhatja!

 

Nem jó a munkabérre a következő?

Bankon fizetem ki, akkor:            bank nettó összeg                       munkabér bruttó összeg

visszaveszem a levont járulékokat, melyeket dolgozó fizet:  Bank bevétel és kötelezettségek növekedése / mivel a kötelezettségeket megbontom eb alap, nyugdij alap, eho, szja/.

Amikor elutalom a járulékokat, akkor pedig:

Bank kiadás             kötelezettség csökkenés                   ide jönnek a dolgozótól levont járulékok

Bank kiadás            munkabérek közterhei                      ide jönnek azok a járulékok melyek ktg-nek számitanak.

És ugyan igy járok el a kivétnél is.

 

2. variáció: és ez igy nem jó?

csinálok egy feladást minden hó 10.-én:

minden dolgozó után fizetendő és dolgozótól levont járulékot a következőképpen könyvelem:

adóalapba be nem számitó bevétel és kötelezettség növekedés.

Majd kifizetem a bérér, ezt igy könyvelem:

pénztár kiadás a nettót! és munkabér rovatba a bruttót.

Amikor utalom a járulékokat:

Akkor a megfelelő kötelezettség rovatokba csökkenésként könyvelem, bank kiadás.

/mivel irtam,hogy a kötelezettségek megbontom minden járulékra külön-külön/. Tehát nem könyvelek a bérek közterhei rovatba.

Hanem külön analitikát vezetek, hogy a dolgozónál mennyi járulékonként a levonás, melyik ami ktg melyik ami nem. Ebből tudom tulajdonképpen meghatározni a bérköltséget a dolgozóra vonatkozóan.

anituka1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

munkabér és kivét könyvelés

HozzászólásSzerző: Panni49 » vas. jan. 11, 2009 12:33 pm

Szia!Andulkának igaza van. Bocsánat,elkerülte a figyelmemet hogy naplófőkönyvről kérdeztél.

Tehát én így csináltam,amikor még nem perogrammal könyveltem.
Munkabér bruttó: Munkabér oszlop
                     levonások,nettó munkabér kötelezettség nővekedés  (végül is a bruttónak megfelelő érték)
Ha a levonásokat külön oszlopban tartod nyilván,akkor NYJ,||EBJ|| SZJA akkor ezeknek megfelelően bontod és írod a megfelelő helyre.
Amikor elutaltam a nettó kifizetést: Bank kiadás             Kötelezettség csökken
A bankon biztos együtt utalod az egészet együtt,itt gondolok arra,mint NYBJ|| NYJ.
A közterheket a bankkivonat szerint Bank kiadás   munkabér közterherhei  (a vállalkozóét is)
A levonások része pedig  bank kiadás  kötelezettség csökkenés.Üdv.Panni

 

 

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

munkabér és kivét könyvelés

HozzászólásSzerző: anituka1 » vas. jan. 11, 2009 1:29 pm

Panni

ezt bankos utalás esetére irtad, tehát akkor a bankból a nettót utaltad el és nem vételezted vissza a levont járulékokat?

Ha jól értem te azt irtad most ami az én fenti 2-es variációm?

anituka1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

munkabér és kivét könyvelés

HozzászólásSzerző: Panni49 » vas. jan. 11, 2009 1:56 pm

Igen a bankos utalásra írtam.Küld át privátban az e-mail címedet.Van Skypem,de nem nagyon szoktam rámenni,mert nincs nagyon időm rá.
Egyébként nem ugyan azt írtam mint Te a 2.variációban,mert én adóalapba nem számító bevételt nem is emlegettem.
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

munkabér és kivét könyvelés

HozzászólásSzerző: anituka1 » vas. jan. 11, 2009 2:07 pm

küldöm

anituka1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég