Oldal: 1 / 1

Ev. költsége

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: nemethjudi

Egyéni vállalkozó ismerősöm egy üzletet bérel, adószámmal rendelkező magánszemélytől.

Az üzlet energiaszámlái azonban a bérbeadó nevére szólnak, bár azokat a vállalkozó ismerősöm fizeti.

Idén azonban elég sok árbevétele van, tehát szüksége lenne minden költségre. 

Az üzlet energiaszámláit is elszámolhatja költségként? Hiszen ő bérli azt, a bérleti szerződésbe pedig beírjuk, hogy az energia számlákat is ő fizeti? Járható út ez? 

Vagy van valakinek jó ötlete?

Köszönöm válaszaitokat?

Üdv: 

J


Ev. költsége

HozzászólásElküldve: vas. dec. 28, 2008 1:43 pm
Szerző: melcsi62

Az energia fogyasztásmérőket, mint költségviselő számlázási címet.. az egyéni vállalkozónak, mint az üzlethelyiség bérlőjének a saját nevére kellett volna átíratni, s akkor a számlák az ő nevére szólnának, amit  el is számolhatna költségként.

Ő most gyakorlatilag  - mivel a bérbeadótól nem kapott ezek szerint számlát, mint bérlettel kapcsolatos járulékos költségről, vagy eleve a bérleti díjba beépítve -  feketén fizeti a bérbeadó helyett ezeket a közüzemi számlákat.  A fogyasztásmérők átíratásának hiányában, a bérbeadónak vagy a bérleti díjba kellett volna beépíteni, vagy külön, mint bérleti díj járulékos díját kiszámlázni a bérlőrel, attól függően, ahogy a szerződés szól.

A bérleménnyel kapcsolatban közvetlenül - a fogyasztásmérők bérlőre történő átíratása hiányában - csak a bérbeadó állíthat ki számlát a bérlő felé, mely bevételét, vagy tételes költségelszámolással, vagy 10% költséghányados költségelszámolással, SZJA-zza le, mint összevonandó önálló tev.jövedelmet,  vagy elkülönülten adózéként, ahol viszont a teljes bevételéből 25% SZJA "megfizetése",  a bérlő kifizetőt pedig annak levonása, bevallása és APEH-hoz történő megfizetése terheli.   

Hiába írjátok bele a szerződésbe, hogy az energia számlák költsége a bérlőt terheli, mivel az csak úgy terhelheti, a bérlőnél csak úgy számolható el költségként, ha azt a bérbeadó számlázta rá, vagy közvetlenül a szolgáltató cég. A szolgáltató cég csak akkor tudja a bérlőre számlázni, ha a fogyasztásmérők a bérlő nevére íratódnak, mint költségviselőre.  Egy esetleges vizsgálat alkalmával felmerülhet a kérdés: hogy a bérleti díj az tartalmazza a közüzemi díjakat, mert nem látunk üzlethelyiséggel kapcsolatos közüzemi díjas számlákat?  Mire Ti :  nem tartalmazza, azt külön fizetjük a bérbeadó helyett, de feketén. Aztán jöhet a kérdés: hogy miből tudják feketén fizetni?  A fekete bevételből, vagy a vállalkozó a leadózott, lejárulékozott jövedelméből fizeti zsebből?

Nem tudok jó ötletet: legfeljebb azt, hogy a bérbeadó adja ki azon összegekről a számlát az ev-nek - ráfogván esetleg, hogy egyösszegben, a naptári év utolsó hónapjában kerülnek elszámolásra utólag,   valamint, ha ez az üzlethelyiség bérlet még tovább is folytatódik, akkor a fyoszatásmérőket írassák át a bérlőre..  Üdv.


Ev. költsége

HozzászólásElküldve: vas. dec. 28, 2008 1:59 pm
Szerző: nemethjudi

Kedves Melcsi!

Én is azt gondoltam, hogy nem lehetséges, csak megerősítést vártam.

Hát elég abszurd ez a helyzet mindenféle képpen, mert azt sem fogják elhinni egy ellenőrzéskor, hogy a bérbeadó fizeti a közüzemeket, mikor a bérlő bérli az üzletet.

Tehát a legjobb ötlet az energiaszámlák egyösszegben való kiszámlázása. Tegyük fel hogy kiszámlázzák, pl. 400.000 Ft az éves költség. A bérbeadó magánszemély kiállítja a számlát róla 12.31.dátummal például. Őneki ugye erről megvan havonta az ellenszámlája, tehát ha a tételes költségelszámolást válassza, akkor az ő jövedelme ebből 0 Ft lesz, és nem kell szja-t fizetni utána. Jól gondolom? 

Köszönöm válaszodat!

 

 

 


Ev. költsége

HozzászólásElküldve: vas. dec. 28, 2008 4:06 pm
Szerző: HIDNA

Igen, jól gondolod. A bérbeadóval azonban lehet vita, ha esetleg nem kívánja az összevont adózást valamilyen okból, mert a rezsi továbbszámlázásból is meg kell , hogy fizesse a 25% forrásadót.

Klári


Ev. költsége

HozzászólásElküldve: hétf. dec. 29, 2008 11:44 am
Szerző: nagy.andrea2

Szia Judit!

 

Ha tételes költségelszámolást választ, akkor az a teljes bérbeadási tevékenységre választható. Nem mondhatja azt a bérbeadó, hogy a rezsiktg. továbbszámlázásából származó bevételére tételes költségelszámolást, a bérleti díjra pedig forrásadózást választ. Vagy egyik, vagy másik.

 

Üdv. Andulka

Ja, és ÁFA szempontjából is jobb lenne, ha a bérlő nevére kerülnének a közüzemi számlák.