Adófórum

Adózási és számviteli információk

Miben más az általányadós EV?

Egyéni vállalkozók

Miben más az általányadós EV?

HozzászólásSzerző: tepimail » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Szeretném ha segítenétek. Egyik ügyfelem egyéni vállalkozó, hallotta, hogy az általányadós bevétel maximált összegét 8-ról 15 millióra emelték. Ennek kapcsán rögtön megkérdezte nem lenne-e neki jobb az általányadózás? Nem tudom miben más az adózása, illetve a járulékfizetése a főállású vállalkozónak ha általányadós? Aki könyvel ilyet elmondaná csak röviden miben tér el a tételestől? Hol tudok ennek utána nézni? Járulékok, iparűzési vonatkozás is érdelkelne. köszönöm tepimail   

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Miben más az általányadós EV?

HozzászólásSzerző: markne » kedd dec. 02, 2008 11:01 am

Szia!

A SZJA tv. 50. §-ában szerepel az e.v. átalányadózása, annak feltételei. A bevételi értékhatár változik, amiről írtál, Egyébként a lényege, hogy meghatároztak különböző tevékenységű csoportokra egy költséghányadot, ezt lehet költségként figyelembe venni az adó számításánál. A nem kiegészítő tev-nél az általános mérték 40 %, de vannak tevékenységek, ahol 20 %.  Az adó alapja a különbözet. A tv. ismerteti ezeket.  Az adó mértéke a jelenlegi tv szerint 1700 eFt-ig 18, ezen felül 36 %. A járulékokat  is az átalányadó alapja után kell megfizetni, de legalább a minimálbér után. Egyébként a mértékek azonosak, a tételes elsz. vállalkozókéval. A kieg. tevkenységűeknél nem teljesen azonos, de feltételezem, hogy nem erről van szó, ezért most ennyit. Még az iparűzési adórólannyit, hogy ezt is lehet átalányban fizetni, a kitöltési útmutató érthetően leírja ennek módját.

dv.

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Miben más az általányadós EV?

HozzászólásSzerző: tepimail » kedd dec. 02, 2008 11:29 am

Köszönöm a válaszod, még egy kérdésem lenne. Havonta kell bevallani a járulékait az általányadó alapja  (legalább a minimálbér) után vagy negyedévente ahogyan az előleget küldi? Mikor kell bejelentkezni általány alá? Valami rémlik, hogy az 53-asokban van erre jelölési lehetőség, ha nem december 20 a határidő akkor még lehet gondolkodni. Ügyvéd az illető, neki talán tényleg jobb lenne.    
tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Miben más az általányadós EV?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » kedd dec. 02, 2008 11:35 am

Szia! Az átalányadózó bevételi nyilvántartást vezet, tehát ktg. nem kell könyvelni, de a bizonylatokat gyűjteni kell . Ez az adózózási forma azoknak kedvező akik viszonylag alacsony ktg hánnyaddal dolgoznak. Amikor azonban bevétele eléri az alanyi mentes határt (5M), attól kezdve könyvelni kell a költség számlákat is, mert különben nem tudna áfát vallani és fizetni. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Miben más az általányadós EV?

HozzászólásSzerző: tepimail » kedd dec. 02, 2008 11:43 am

Mária! Ha nem választ alanyi mentességet (nem tudom lehet-e) akkor az áfa miatt gondolom könyvelni kell csak az adó megállapítása történik a bevétel és a költséghányad alapján?   
tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Miben más az általányadós EV?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » kedd dec. 02, 2008 11:43 am

Igen a főfoglalkozású e.vállalkozó havonta küldi az 58-as bevallást, a járulékokat havonta az Szja előleget , a különadót negyedévente fizeti .Elegendő az 53-as bevalláson nyilatkozni a választásról.  Az ügyvédnek az Eva nem jobb lenne? Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Miben más az általányadós EV?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » kedd dec. 02, 2008 11:51 am

Szerintem jól gondolod, az Szja és a járulékok természetesen az átalányadózás szerint működik egészen a felső határig (15M) az áfa miatt kell a beszerzéseket könyvelni. 
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Miben más az általányadós EV?

HozzászólásSzerző: tepimail » kedd dec. 02, 2008 12:03 pm

Mária! Az Szja alatt a személyes kivét adóját érted vagy az általányadót? Nála is úgy működik a kettő mint az EVA-snál? Havonta vallja és fizeti a járulékokat és az szja-t is ha volt vállalkozói kivét, majd a vállalkozói jövedelme után fizet általány alapján? Az EVA jobb lenne de az idén kezdte a vállalkozását jövőre szeretne EVA-s lenni ha még lesz EVA.  

 

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Miben más az általányadós EV?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » kedd dec. 02, 2008 12:20 pm

Az átalányadó alap után fizeti 1700e Ft-ig a 18% Szja-t az fölött a 36%-t, ez lesz az átalány adója.

Pl. 1000000,. Ft  bevétel * 60% jövedelem =600000 átalányadó alap *18% = fizetendő Szja =108000.- Ft.

A 600000.- Ft lesz a járulék alapja is.

Nem tudom sikerülte érthetően megvilágítanom.

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Miben más az általányadós EV?

HozzászólásSzerző: markne » kedd dec. 02, 2008 12:24 pm

Szia!

Átalányadónál mindig az átalányadó alapját kell érteni az adóalap alatt,  a megfizetés idejét Mária megírta. Egyébként az EVA-hoz két teljes év kell. Ha idén nem január 1-én kezdett, szerintem még  2010-ben sem lehet EVA-s. (az adóévet megelőző és az azt megelőző adóévben tevékenységét folyamatosan végezte) ha nem jól értem, kérem, hogy  valaki cáfoljon meg, mert engem is érdekel, hogy a folyamatosság  alatt azt értjük-e, hogy teljes évben, vagy ha év közben kezdett, attól kezdve folyamatosan. Bocs, hogy kérdezek is, nem csak válaszolok.

Üdv

 

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 54 vendég