Adófórum

Adózási és számviteli információk

online szoftver értékesítés magánszemélyként

Egyéni vállalkozók

online szoftver értékesítés magánszemélyként

HozzászólásSzerző: Sachinho » szer. júl. 28, 2010 9:06 am

Hi,

ha gondoljátok megpróbálom összegyűjteni és leírni a részleteket. Ha valami kimaradt, kérdezzetek.

Ami a "WebShop"-ot illeti, az saját: nálam ugye egyetlenegy termékről van szó: egy szoftver amit én barkácsoltam. Béreltem tárhelyet, domainnévvel, megcsináltam a szoftver weboldalát, és PHP-ben SQL-el szépen megírtam hogy meg lehessen szépen vásárolni ott helyben PayPalen keresztül. Rámész a weboldalra, ahol a progi demó verzióját letöltheted, kérhetsz előszőr trial verziót, majd ha megtetszik akkor vásárolhatsz 3 fajta licensz közül, amit upgradelhetsz tovább, ha esetleg magasabb fokozatú licenszet akarsz. Amint megtörtént a PayPal számlák közötti pénzmozgás (azaz átutalta nekem a zsét:))a szerver azonnal engedélyezi a felhasználónak a vásárolt licenszel járó jogokat. És nekem eközben csak otthon kell malmoznom :)

Ami a PayPal mint automata részt illeti, az csak annyit jelent, hogy mivel a vásárlás/fizetés során emberi beavtkozás vagy mi nem történik, ezért nem kell se számlát se nyugtát adni. (Gondoljatok az üdítő automatákra).

A másolás elleni védelem nálam szintén a szerveren keresztül történik: mivel amúgy is nettel/browserrel kapcsolatos termékről van szó ezért könnyen megoldottam, h a progi minden induláskor kapcsolódik a szerveremhez és leellenőrzi hogy a vásárolt licenszekhez milyen jogosultságok járnak. És amilyen jogosultsága van a usernek olyan bináris állományt tölt le, ami magának a programnak egy része (abban van a futó kód). És ha van 5 ember akinek 5 különböző fajta licensze van (Demo, Trial, Standard, Medium, Ultimate) akkor 5 különböző fajta bináris állomány töltődik le mindegyikhez, de persze úgy, hogy azok nem kerülnek eltárolásra a merevlemezen (mivel ugye akkor vissza lehetne őket állítani törlés után:), hanem  a RAM-ból töltődnek be :) Tehát a progi lényegi része soha nem kerül a user merevlemezére, max a RAMjába :) Amit esetleg szintén lehetne debugolni, de mivel "saját" betöltő rutin van és nem a rendszer végzi, ezért elég nehézkes a debugolása. Még azért pár dolgot bele kell tennem, hogy futás közben ellenőrizze a progi, h nincs e épp debugolva, már meg is vannak írva, csak még bele kell paszírozni őket, meg persze alaposan kitesztelni.

Maga a könyvelés része az attól függ, hogy hogyan akarod az egészet csinálni: magánszemélyként (kérdés, h lehet-e?), egyéni vállalkozóként, cégként, ....
Mivel én EVA-s vagyok 36 óra meló mellett, ezért nekem nagyon könnyű dolgom van:
- Naponta csinálok egy sort a Bevételi nyilvántartásomban, hogy "Bevétel: x ezer forint", amit a PayPal-ra történő aznapi utalások alapján számolok ki.
- Ahogy én tudom a PayPal-es kimutatás alkalmas arra, hogy a könyvelésed mellé csapjad. 
- 3 havonta befizetem a bevételeim 30%-át (előleg címén) az állambácsinak (+járulékokat)
- Minden évben bevallom a bevételeimet és pótlom az esetleges elmaradásokat.
Ez pontosan ugyanaz mint amit EVA-sként most csinálok munka mellett, egyedül az külnbözik hogy a  PayPal-es számlára érkező tételeket kell naponta felvinnem a Bevételi nyilvántartásba.

Ha nem EVA-s vagy, valszeg pontosan ugyanez lesz nálad is: semmi másban nem fog eltérni az addigi gyakorlattól. Ha magánszemélyként csináljátok majd, akkor is valszeg kb ennyi különbség lesz a PayPal és a PayPal nélküli eset között.

Hú, elsőre most ennyi, bemelegítésként. Hozzászólás, kérdés?

Sachinho
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

online szoftver értékesítés magánszemélyként

HozzászólásSzerző: caponeg » szer. júl. 28, 2010 9:59 am

Sziasztok!

Találtam egy cikket (http://www.seed.hu/cikkek/adosz_msz):

Amíg az egyéni vállalkozó az általa kiállított számla végösszegét készhez is kapja, addig az adószámos magánszemélynek csak az szja-val, járulékokkal csökkentett összeget szabad kifizetni!

A kifizetőnek kötelező a magánszemély biztosítási jogviszonyát elbírálni, és ha a biztosítási kötelezettség fennáll kötelessége a jogszabály szerinti járulékokat levonni. A magánszemélynek költségnyilatkozatot kell adni a kifizetőnek, arról hogy az adóelőleg megállapításánál milyen mértékű költséghányad figyelembevételét kéri, mely alapján a kifizető személyi jövedelemadó előleget is von tőle, és ez után fogja a csökkentett összeget kifizetni a magánszemélynek.

 Ezek szerint a vevőnek kell végeznie a papírmunkát? Nem tudom... Lehet egyszerűbb kiváltani egy magánvállalkozóit, munka mellett meg pláne...

Javítsatok ki, ha valami hülyeséget mondanék :)

caponeg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

online szoftver értékesítés magánszemélyként

HozzászólásSzerző: Sachinho » szer. júl. 28, 2010 10:23 am

Hm, sztem ez egy kicsit gyanús:

"Az adószámos magánszemély vállalkozási formát azoknak célszerű választani akik, ritkán, eseti jelleggel kapnak megbízást, a tevékenység nem engedélyhez, vállalkozói igazolványhoz kötött, van biztosítási jogviszonyuk, tehát rendelkeznek bejelentett munkaviszonnyal."

De elvileg te "üzletszerűen", folyamatosan szeretnéd a árulni a szoftvert, nem? Szerintem az eseti jelleg az olyan, hogy néha elmész valakinek szenet rakni, besegítesz itt ott kőművesek mellett, vagy valakinek kertet ásol, vagy nemtom. (nem feltétlen csak fizikai munkákra vonatkozik, csak én vagyok gondolatszegény, csak ezek jutott eszembe),

Lehet h én mondok hülyeséget, de nekem az eseti jelleg kb olyannak tűnik, hogy elvállalsz melókat amik jönnek innen onnan, van amikor ezt, van amikor azt csinálsz, de semmiképpen nem azt hogy saját "bizniszt" vezetsz. Tehát olyan mintha "ideiglenes alkalmazott" lennél. És talán ezért van az, hogy az alkalmazó vonja le az szja-t, meg a járulékokat, úgy mint általában a munkahelyeken, és az anélküli összeget kapja csak kézhez az adószámos magánszemély.

Tehát, elmész egy kertészetbe 3 napra füvet nyírni, erre adsz egy számlát, a kertészet meg levonja a járulékokat meg az szja-t és majd ő az állambácsinak kipengeti, te meg megkapod ami jár, és mint "fizetés" a tied. Persze még könyvelni is kell :)

Sztem ezzel kereskedni nem fogsz tudni:S. Ez csak az én észrevételem, nem vagyok pénzügyi területen nagyon otthon, csak így tűnik logikusnak,

Sachinho
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

online szoftver értékesítés magánszemélyként

HozzászólásSzerző: zacker » szer. júl. 28, 2010 12:37 pm

Szerintem is Sachinho-nak lesz igaza abban, hogy az adószámos magánszemély nem a megfelelő forma egy ilyen üzlethez. Ez után keresgélve találtam a következő oldalt:

http://www.jogiforum.hu/hirek/9325#axzz0uytaqskj

Amiért hivatkozom rá az az, hogy ebben a cikkben található egy ilyen mondat:

"Az Szjt. szerinti vagyoni jog felhasználásának ellenértékeként kifizetett díj nem képez járulékalapot," , nos a szoftver felhasználói jog értelmezésem szerint pontosan ilyen vagyoni jog. Ez az egyik oka annak, amiért az ilyen esetben érvényes adószabályoknak utána kellene nézni.

 

zacker
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég