Adófórum

Adózási és számviteli információk

Pénztárkönyv, jövedelem kivét

Egyéni vállalkozók

Pénztárkönyv, jövedelem kivét

HozzászólásSzerző: Szemi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Több kérdésem is lenne az egyéni vállalkozó pénztárkönyv vezetésével kapcsolatosan:

1. Az emberemnek éves ÁFA fizetési kötelezettsége van és mivel minden hónapban vesz ki jövedelmet, havonta küldök 0858-as bevallást. A pénztárkönyvnek havonta kell készen lennie, vagy ritkábban is elég?

2. Mehetek-e benne mínuszosra? 

3. A tavalyi ÁFÁ-t mikor az idén megfizette, azt melyik sorban kell szerepeltetni a kiadások között (egyéb költségnek nem minősülő kiadásként?)

4. Jövedelem kivétet hogyan kell a pénztárkönyvbe jól rögzíteni? (bruttó módon vagy ? A járulékokat hogyan kell feltüntetni? Saját járuléka és a munkáltatói járuléka? Visszaírás még működik, vagy valami más megoldással kell levezetni a járulékokat?)

Ezekre szeretnék választ kapni.

Az az igazság, hogy rám ragadt egy ember, mert segítettem neki régebben, de igazán én ezt nem tanultam.

Köszönöm

 

 

Szemi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Pénztárkönyv, jövedelem kivét

HozzászólásSzerző: pseniko » vas. okt. 26, 2008 3:21 pm

Szia Szemi!

1. Ha főállású ev akkor függetlenül attól, hogy volt-e kivétje vagy sem minden hónapra kell 0858-at beadni. Ha volt kivét  akkor meg minden hónapra kell, ha főáll. ha nem. A pénztrákönyve kérdésedet nem igazán értem. Minden tételt lehetőleg időrendben kell könyvelni, és időszakonként összesíteni kell. Az hogy mikor könyveled az a te saját dolgod, de célszerű minden hónapban az adott havi anyagot könyvelni, ugyanis mindig van olyan dolog ami miatt kell a könyvelés (pl: adatot kér a vállalkozó, negyedév miatt eredményt kell számolni... )   Célszerű havonta összesíteni. A lényeg, hogy év végén, köv. év elején tudjál belőle bevallást készíteni.

2. Lehetőleg ne menjél minuszba, mert a kiadás ekkor több mint a bevétel. Erre találták ki a vállalkozói tőkebetétet, amit egyéb eredményt nem képzeő bevételként kell könyvelni, és csak egy technikai könyvelési tétel.

3. Az ÁFA befizetést egyéb költségnek nem minősülő kiadásként kell könyvelni.

4. A jövedelem kivétet én személy szerint Bruttó módon könyvelem, nem vonom le belőle a járulékokat, nem veszem vissza a pénztárkönyvbe. Csak ha befizeti a váll. akkor könyvelem ktg-re vagy e.kiadásra. Annak idején a könyvelőirodában is így csináltuk, de csak a vállalkozói kivétnél.

A nybizt.jár-ból a 24%-ot közteherre a többi saját járulékot egyéb ktg-nek nem min.kiadáként. Az egbizt.jár-ból 4,5+0,5% közteher, 4+2% egyéb k-nek nem min. kiad.  Váll.járulék||Eho közteher.

Enci

 

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Pénztárkönyv, jövedelem kivét

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » vas. okt. 26, 2008 5:04 pm

Sziasztok!

1/ Az 1995.éviCXVII.tv. 5.számú melléklete tartalmazza az alapnyilvántartások vezetésével kapcsolatos kötelezettségeket. Általában a gyakorlatban nem valósul meg a folyamatos könyvelés, de az esemény megtörtekor kellene vezetni. Egyetértek Encivel havonta minimum érdemes lezárni.

2/ A pénztárkönyv semmikor nem kerülhet minuszba, mivel nincs minusz pénz.

4./Én is bruttó módon könyvelem a vállalkozói kivétet a hónap utolsó napjával. A járulék kifizetésekor könyvelem a levon járulékokat. Én sem vonom le, mert ha nem fizeti a járulékot , akkor csak többlet pénz keletkezik a pénztárba, ami nincs is meg, mert ha befizetni nem tudja az Apehnek, akkor a pénztárba sem.

A többit nem írom, mert szerintem Enci korrekt választ adott.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Pénztárkönyv, jövedelem kivét

HozzászólásSzerző: tasibi1 » vas. okt. 26, 2008 5:13 pm

Szia Szemi!

Az előbbi válaszok szerint könyvelem én is, kivéve a váll.kivétet.Én a saját járulékot egyéb adóalapba be nem számító bevételként visszaveszem. Amikor befizeti pedig egyéb költségnek nem minősülő kiadásként kiadom.Szerintem a " pénztár" szemlélet szerinti nyilvántartás ezt kívánja meg, a vállalkozónak is csak a nettó kivét a tényleges  kivétje, a saját járulék kötelezettség ezért a pénztárban kell lenni, mindaddig mig be nem fizeti.Lehet hogy nincs nagy jelentősége, én így könyvelem.

Üdv. Babi

tasibi1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Pénztárkönyv, jövedelem kivét

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » vas. okt. 26, 2008 5:26 pm

Szia Babi! Teljesen igazad van, ezért magyaráztam meg én is úgy, hogy csak azért nem veszem ki, mert úgysem fizetik be, a rendesen fizető vállalkozóknál ez teljesen helyen van. A vállalkozói kivét elszámolását bruttó módon a tv. megengedi, akkor is ha nincs járulék befizetés. Ennek nagy jelentősége eddig tényleg nem is volt, a tervek szerinti változás ami volt, hogy az ev-ék is számoljanak el a pénzükkel a következő évtől, nem tudom mostani helyzetben hol tart, mert nem hallani róla, onna a Te általad helyesen könyvelt tételnek már jelentősége lesz. Üdv: Márti
viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Pénztárkönyv, jövedelem kivét

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. okt. 27, 2008 9:43 am

Sziasztok!

A jövedelem kivét összegének bruttó módon történő könyvelését hogyan értitek? Azt értem, hogy a levonásos dolgokat nem veszitek vissza (SZJA-t sem?), de a teljes bruttó bért könyvelitek váll.kivétként le, majd amikor befizeti a járulékokat, SZJA-t, akkor az kiadásba kerül? Mert így a kiadások között kétszer lesz ott a járulék(levonásos), meg az SZJA! Ezért kell visszavenni a levonásokat egyéb bevételként, szerintem. Ugyanis így olyan az egész, mintha kivenné a teljes bruttó összeget, és plusz még a levonásos járulékot, SZJA-t is, azaz nem lesz tőle levonva. Úgyhogy sztem ha fizet, ha nem, vissza kell venni, és analítikában kötelezettségként nyilvántartani, mert az az APEH-nak jár.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Pénztárkönyv, jövedelem kivét

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » hétf. okt. 27, 2008 10:00 am

Szia Böbe!

pl. Vállalkozói kivét 69000.- Ft (ezt értem bruttónak), ezt hónap utolsó napján kivét.

A levonások következő hónap 12-ig kerülnek be a pénztárkönyvbe, amikor befizeti a csekket. A levont szja,ebj,nybj. összege egyéb nem adóköteles kiadás, vele párhuzamban ugyanakkor befizeti a vállalkozó a pénztárába az egyéb nem adóköteles bevételek oszlopba, így a levonások és a levonások befizetésének egyenlege nulla a nem adóköteles rivatokban könyvelve. Ez egy csúszatott elszámolás. Év végén utolsó tételnél bevétel a levonások és ez írja elő a kötelezettséget, ha nem fizetett semmit be , ez kompenzál. Ha jól átgondolom a nemfizetőket, ott még vállalkozói kivét sincs csak a minimálbér után lenne kötelezettség, amit vagy fizet vagy nem.

Amit írsz az Apehnak jár, erre írtam az előbb is Babi elszámolása helyes, ezt modod Te is akkor kell levonni, amikor a vállalkozói kivétet kiveszi a vállalkozó.

Üdv: Márti

 

 

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Pénztárkönyv, jövedelem kivét

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. okt. 27, 2008 10:08 am

Köszi Márti, így már értem. Tehát végülis bekerült a nem adóköt.bevét oszlopba, csak a köv.hó 12-ig. Ha nincs tényleges kivét, az más, persze. KÖszi. Böbe
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Pénztárkönyv, jövedelem kivét

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. okt. 27, 2008 12:41 pm

Sziasztok !

A két módszer közt csak a pénztárban lesz különbség. PL:

 2008Pénztárkönyv12oldal
sorszámgazdes. Időp.bizonylat sorszámagazd.esem.      megneve-zéseBEVÉTELEKKIADÁSOK
KÖLTSÉGKÉNT ELSZÁMOLHATÓ KIADÁSOKKÖTSÉGKÉNT EL NEM SZÁMOLHATÓ
Adóköte-les Bevételjöv.számitás-nál nem bevétel!Fizeten-dő           ÁFABevétel ÖsszesenAnyag és árube-szerzésKözvetí-tett szolgál-tatásAlkal-mazotti bér,köz-teherVállal-kozói kivétEgyéb ktg, kiadásLevon-ható     ÁFABeru-  házási ktgEgyéb ktg-ként el nem számolható kiadásKiadás  összesen
   áthozat             
112-01xxxxxxxxxbevétel100000 20000120000        0
212-312008-12 hójöv.kivét   0   69000    69000
312-312008-12 hólevont szja 12420 12420        0
412-312008-12 hólev.ny.jár 9.5% 6555 6555        0
512-312008-12 hóLev.egb.j 6% 4140 4140        0
átvitel100000231152000014311500069000000069000
EREDMÉNY31000PÉNZTÁR74115
 2008Pénztárkönyv12oldal
sorszámgazdes. Időp.bizonylat sorszámagazd.esem.      megneve-zéseBEVÉTELEKKIADÁSOK
KÖLTSÉGKÉNT ELSZÁMOLHATÓ KIADÁSOKKÖTSÉGKÉNT EL NEM SZÁMOLHATÓ
Adóköte-les Bevételjöv.számitás-nál nem bevétel!Fizeten-dő           ÁFABevétel ÖsszesenAnyag és árube-szerzésKözvetí-tett szolgál-tatásAlkal-mazotti bér,köz-teherVállal-kozói kivétEgyéb ktg, kiadásLevon-ható     ÁFABeru-  házási ktgEgyéb ktg-ként el nem számolható kiadásKiadás  összesen
   áthozat             
112-01xxxxxxxxxbevétel100000 20000120000        0
212-312008-12 hójöv.kivét   0   69000    69000
312-312008-12 hóutalt szja   0       1242012420
412-312008-12 hóutal.ny.jár 9.5%   0       65556555
512-312008-12 hóutal.egb.j 6%   0     
Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Pénztárkönyv, jövedelem kivét

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. okt. 27, 2008 12:47 pm

Szia Judit!

De a 2.verziónál be is kell vételezni, különben a kiadás 23.115-tel több, azaz kivét+SZJA+járulék kiadás összesen 92.115 Ft és nem 69.000. Szerintem ez így nem helyes.

Üdv.Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron