Adófórum

Adózási és számviteli információk

tgk selejtezése

Egyéni vállalkozók

tgk selejtezése

HozzászólásSzerző: toth.zs » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Ha egy egyéni vállalkozó (áfa alany) 2006-ban vásárolt egy 7,5tonnánál nagyobb tehergépkocsit 1.200.000.-||áfáért. Időközben ez az autó meghibásodott (motorhiba, váltóhiba..stb)  és 2008.-ban sikerült eladni 100.000.- || Áfáért, akkor milyen teendői vannak az egyéni vállalkozónak ezzel az eszközzel? Selejtezés? Selejtezési jegyzőkönyv, hulladékként visszavenni 100.000.-értékben, hogy újra értékesíthető legyen? Milyen nyilvántartásokat kell ezekről vezetni és a pénztárkönyvben mit kell könyvelnie?

Előre is köszönöm!

Heni

toth.zs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

tgk selejtezése

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. okt. 09, 2008 9:28 am

Szia Heni!  Ha az ev eladta a tgk-t, akkor az már másé.....    De gondolom az inkább az érdekes, hogy mit csináljon ahhoz, hogy egy általaalig két éve vásárolt gépjárművet (tgk) amit vett  1.200 eFt+ áfá-ért, azt két éven belüleladta 100 eFt+ áfá-ért??   Mivel azt írod, hogy tgk, akkor vélhetően ez forgalmi engedéllyel, rendszámmal rendelkező autó volt.., amit azért nem lehet csak úgy selejtezni, mint egy írógépet!

Az eladási ár ránézésre is irreálisan alacsonynak tűnik...  Kértetek-e az eladáskor pld-ul autókereskedésektől árajánlatot, hogy mennyiért vennék be?? Vagy éppen szakértővel felbecsültettétek-e?

Az ev-nek valami rokonának, vagy hasonló nem független félnek került-e az autó értékesítésre?   Egy meghibásodást általában javítani szoktak... van-e szervíztől árajánlat arra, hogy egyébként cca mennyi lett volna a javítási költség? 

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

tgk selejtezése

HozzászólásSzerző: loncika » csüt. okt. 09, 2008 9:39 am

A már eladott tárgyi eszközöket nem lehet selejtezni, nincsen már a tulajdonodban. Annyit tehetsz, hogy kivezeted a maradványértéket az egyéb kiadásként, a kartonra felvezeted az eladás tényét és ennyi. Nincs több dolgod vele.

Mindenesetre érdekes, hogy egy 2 éves kocsin nincsen se biztositás, se garancia, és nem is javitható ... esetleg ha totálkáros lett... ( csinált megint valaki egy kis tűpénzt magának :) ... )

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

tgk selejtezése

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. okt. 09, 2008 10:12 am

Loncika! Milyen maradványértéket vezet ki az egyéni vállalkozó a pénztárkönyvben egyéb kiadásként? Az écs-t sem rögzítjük a pénztárkönyvben, a maradványértéket sem írjuk egyéb kiadásba (pénzmozgással nem jár!).

A t. e. értékesítése adóköteles áfás bevétel (az ellenérték), és slussz! A többi analitika (t.e. nyilvántartás) és bevallás. Nem?

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

tgk selejtezése

HozzászólásSzerző: loncika » csüt. okt. 09, 2008 10:22 am

Én szoktam könyvelni az értékcsökkenést  a kartonon is és pk-ben is, mert a vásárlást is egyéb nem adóalapos kiadás oszlopba teszem, és innen veszem vissza a költségoszlopba az écs-t, eladáskor a maradványértéket.

Akár könyveled, akár nem, a maradványértéket  (beszerzési ár- écs ) mindenképpen el kell számolni.

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

tgk selejtezése

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. okt. 09, 2008 11:37 am

Ez érdekes, mert tudtommal sem az écs, sem a maradványérték kivezetése nem jár pénzmozgással, szemben a beszerzéssel. Egyszeres könyvvitelben pedig csak a pénzmozgással járó tételeket szabad és lehet könyvelni.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

tgk selejtezése

HozzászólásSzerző: loncika » csüt. okt. 09, 2008 11:48 am

Én igy szoktam meg az évek alatt, nekem igy könnyebb, de ha jól  tévedek, akkor ebben a fejezetben nem az én szokásam voltak a kérdések. :)

A válaszom a kérdésre továbbra is az, hogy egy eladott tárgyieszközt nem szoktak eladás után selejtezni.

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

tgk selejtezése

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. okt. 09, 2008 11:59 am

Szia Böbe!

Már hogyne járna pénzmozgással?- Hisz veszek egy tárgyieszközt kifizetem, de költségként nem számolhatom el, csak értékcsökkenés utján . Ha 500 ezerbe került például, első évben lekönyvelek költségként 100 ezer ft-ot, de még a "pénzmozgásomból" fenn marad 400 ezer, amit a további évek alatt számolok el a pénztárkönyvben költségként, csak ezt a év lezárása ( bev.) előtt. Ha az eszközt kivonom a vállakozásból akkor a fennmaradó, le nem könyvelt rész ugyanúgy költség, mert egyszer már kifizettem és még el nem számoltam.

Ha így nézem akkor a a gépkocsifutás milyen pénzmozgással jár? - és ezt is lekönyvelem.

Lehet rosszul?

Üdv. Jutka

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

tgk selejtezése

HozzászólásSzerző: toth.zs » csüt. okt. 09, 2008 12:02 pm

 

Elnézést kérek, ha félreérthetően fogalmaztam, de én nem az eladás után szeretnék selejtezni, hanem az érdelkelne, hogy milyen nyilvántartásokkal, akár selejtezés, kell alátámasztanom, hogy ezt a tgk-t ilyen "olcsón" adtam el.

Az autószerelő tud róla papírt adni, hogy motorhibás a tgk és egy kalkulációt amelyben óriási a javítási és az alkatrész költség. Az eladás pedig nem rokonnak, hanem egy teljesen független cégnek történt.

Böbének és Nellynek nagyon köszönöm a válaszokat én is így tudtam, ahogy ők írják. 

Üdv: Heni

toth.zs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

tgk selejtezése

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. okt. 09, 2008 12:10 pm

Szia Jutka!

Tárgyi eszköz beszerzés persze pénzmozgással jár, azt írtam is. Azaz az egyéb kiadásokon belül a beruházás rovatba könyvelem az 500 ezer Ft-ot. Nem az écs-t könyvelem!, hanem a pénzmozgást, azzal a dátummal, amikor az megtörtént!

Az más kérdés, hogy az értékcsökkenését az adókötelezettség megállapításakor költségként hogyan veszem figyelembe, de könyvelni a pénzmozgást kell akkor és olyan összegben, amikor és ahogyan megtörtént. Hiszen hamis lenne a dolog, ha pl. 5 év alatt írok le egy eszközt, és a pénzmozgást 5 éven át kimutatnám, mikor a valóságban nem úgy történik.

Értékesítéskor a vételár bevétel (és áfa, ha áfás). A még le nem írt érték pedig majd a kölségek között számbavételre kerül a vállalkozói adóalap megállapításakor az adóbevallásban, de nem könyvelendő!

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 37 vendég

cron