Adófórum

Adózási és számviteli információk

Főállású anya?

Egyéni vállalkozók

Főállású anya?

HozzászólásSzerző: sznéildikó » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok, van egy egyéni vállalkozó, aki három éve nem folytatja a tevékenységét, gyesen van, novemberben lesz három éves a gyerek. Most jött hozzám érdeklődni, hogy mit csináljon ha lejár a gyes, ugyanis az előtt boltja volt, tehát a váll. igazolványa kereskedő tevékenységre szól. Ezt nem folytatja már, viszont vannak birkái, amiket egy bérelt területen legeltet (azt hiszem valamelyik nemzeti parktól bérli, haszonbérleti szerződéssel, a szerződésen szerepel hogy egyéni vállalkozó, rajta van az igazolvány száma is). Ennek fejében a nemzeti park bérleti díjat fizet neki, a vállalkozó pedig majd kiszámláz valamilyen tisztítási díjat, mivel a birkák lelegelték a gazt.

Ez számomra elég bonyolultnak tűnik. Kérlek segítsetek, mit javasoljak neki. Én úgy gondoltam hogy mivel van három gyereke, a legnagyobb 9, a legkisebb 3 éves, lehetne főállású anya. De az államkincstárnál nem tudták megmondani, hogy amellett lehet-e egyéni vállalkozó. Erről tudtok valamit? Ha lehetne főállású anya, akkor megoldható hogy nem kell járulékokat fizetnie mint ev? Jól tudom, hogy akkor viszont nem adhatja óvodába a gyereket?  Gondolom először az okmányirodába kell mennie, hogy a vállalkozói igazolványában a kereskedő tevékenység helyett az mg. tevékenység szerepeljen. Vagy nem kell erre vállalkozói igazolvány, végezheti ezt a juh tenyésztést mint adószámos magánszemély? Akkor csak az apeh-hoz kell bejelenteni? Legföljebb akkor módosítják a haszonbérleti szerződést, hogy nem ev-ként, hanem magánszemélyként bérli a területet. Egyelőre ennyi kérdésem van, ha tudtok, légyszi segítsetek.

Köszönöm: Ildikó

sznéildikó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Főállású anya?

HozzászólásSzerző: Panni49 » hétf. szept. 22, 2008 12:21 pm

Szia!Amit tudok a témával kapcsoaltban leírom,hátha segítek.Még a GYES lejárta előtt a TB-nél kell jelezni,hogy főállású anya szeretne lenni,hogy ne legyen megszakítása.Mellette lehet  egyéni vállalkozó,napi 4 órát dolgozhat.De a vállalkozása után a minimálbér utáni járulékokat meg kell fizetni.(a hatóság azt mondta,hogy mivel igazolja,hogy csak 4 órát dolgozik.)A vállalkozónak munkaideje nincs úgy mint egy alkalmazottnak.Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Főállású anya?

HozzászólásSzerző: hvanna » hétf. szept. 22, 2008 3:01 pm

 

Szia !

Én is javasolnék egy dolgot ennek az anyának, és többen is adnak ujabb javaslatokat, majd csak összejön az egész.

1.Főállásu anyaságit el kell inditani a MEP-nél.. mint főállásu anya biztositott lesz.

A vállalkozói igazolványa kereskedői tevékenységre van kiállitva,  de ezzel  az adószámmal nem is számlázhatna(  pl.tisztitási dijat.( ez szolgáltatás)

A jelenlegi váll.igazolványát vissza kellene adni (talán) és kiegészitő tevékenységre  mg-i őstermelői igazolványt kellene kiváltania, ugyanis

- bérelt terület van

- juhállomány van, ahol szaporodás is  feltételezhető

- állat eladás realitás lehet

 Üdv:hvanna

 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Főállású anya?

HozzászólásSzerző: sznéildikó » hétf. szept. 22, 2008 4:10 pm

Heló, szeretném megkérdezni hogy a főállású anya beadhatja-e óvodába a gyereket? Valami olyasmit olvastam hogy nem helyezheti el napközbeni ellátást nyújtó intézményben. Viszont ha úgyis kell járulékokat fizetni, akkor lehet hogy nincs értelme a gyet-nek.

Nem akar őstermelő lenni, egyéni vállalkozó akar lenni. Akkor erre a tevékenységre kell kérni új vállalkozói igazolványt? Ha ev marad, akkor milyen áfát válasszon? Nem értek ehhez a komp felárhoz. Érdemes vele bajlódni vagy az általános szabályok szerint legyen áfás?

Köszi a válaszokat: Ildikó

sznéildikó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Főállású anya?

HozzászólásSzerző: hvanna » hétf. szept. 22, 2008 4:29 pm

 

Szia !

Az ovodába beiratás kérdést még nem tudom.

Az irod nem akar őstermelő lenni, csak egyéni válalkozó. De milyen tevékenységet választana, és mire kérné a vállalkozóit. Egyáltalán mit akar csinálni? ez a kérdés?

A tevékenység  és annak nagyságrendje ( bevétele) dönti el hogy az ÁFA kérdéssel mi legyen., de előbb az alapokat kell tisztázni.

Üdv:hvanna 

 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Főállású anya?

HozzászólásSzerző: hvanna » hétf. szept. 22, 2008 4:51 pm

 

Az 1998 évi LXXXIV tv. a Családok támogatásáról 27 §-a szerint 

-a GYET folyósitását meg kell szüntetni ha a szülő napközis ovodás vagy napközis ellátást nyujtó intézményben helyezi el gyermekét,

-valamint 4 órát  meghaladó kereső tevékenységet végez.és ennek folytán táppénzben, baleseti táppénzben részesül.

 Üdv:hvanna

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Főállású anya?

HozzászólásSzerző: sznéildikó » kedd szept. 23, 2008 5:47 am

Heló, juhot akar tenyészteni. Van mezőgazdasági végzettsége. A gyermeket mindenképpen óvodába akarja adni. Akkor jól gondolom, hogy gyet-et nem kaphat? Azt mondja, a bevétele meghaladná az 5 milliót, tehát vagy áfás lenne, vagy komp.feláras, amihez nem értek. Szerintetek melyik a jobb? Köszi: Ildikó
sznéildikó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Főállású anya?

HozzászólásSzerző: hvanna » kedd szept. 23, 2008 6:09 am

 

Szia !

A gyernekkel kapcsolatban, beirathatja ovodába, azonban napi 5 óránál többet nem tartózkodhat ott, ami azt jelenti hogy délben el kell hozni. Nem kaphat a gyermek ugymond " napközis ellátást" az az ebédet, uzsonnát. Ugyanez a helyzet az iskolás gyermeknél is. Ha ezt igénybebeszi a főállásu anya akkor szünik meg a GYET.

A másik kérdésre: Ha juh tenyésztéssel akar foglalkozni, akkor azt mezőgazdasági őstermelés keretében végezheti szerintem és ki kell váltani az őstermelői  igazolványt és adószámot kell kérni az APEH-től, az ÁFA kérdésében pedig ÁFA alany lesz. 

A komp.felár kérdésével kapcsolatban az apeh.honlap keresőjébe ird be: kompenzáviós felár ,   vagy mezőgazdasági őstermelés

és rengeteg információt olvashatsz róla.

üdv:hvanna 

 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Főállású anya?

HozzászólásSzerző: radri » kedd szept. 23, 2008 6:11 am

Sziasztok!

Én eddig úgy tudtam, hogy napi 4 órára beadhatja a gyereket oviba, hiszen a gyereknek is érdeke, hogy szocializálódjon.

Egész napos ovi viszont nem lehet!

radri
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Főállású anya?

HozzászólásSzerző: hvanna » kedd szept. 23, 2008 6:16 am

Szia radri !

 Igen jól tudod, lehet ovis a kisgyermek, csak egésznapos  nem !, mert akkor ugrik a GYET.

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 108 vendég

cron