Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozó || mezőgazdasági őstermelő

Egyéni vállalkozók

Egyéni vállalkozó || mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: horvathl@axonit.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Most jött hozzám könyveltetni egy egyéni vállalkozó, aki be van jelentkezve az ÁFA körbe és mellette őstermelői tevékenységet is folytat. Hogyan kell könyvelni? Külön az egyéni vállalkozást és külön az őstermelőit? Őstermelői tevékenységében állíthat-e ki felvásárlási jegyet, melyen a 12%-os kompenzációs felárat tünteti fel, vagy pedig mivel egyéni vállalkozása ÁFÁ-s, így az őstermelésnél is ÁFÁ-s számlát kell neki kiállítani?

Előre is köszi a segítséget!

Üdv: Éva 

horvathl@axonit.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: violetta01 » hétf. szept. 15, 2008 10:47 am

Szia Éva!

Az egyéni vállalkozónak be kellett jelenteni a 101E változásbejelntőn, hogy őstermelői tevékenységet végez, ebben az ÁFA státuszáról is nyilatkozni kellett. Választhatott alanyi mentességet a kompenzásiós felár érvényesítése mellett. Az e-bev adatszolgáltatásban a törzsadataiban ezt leellenőrízheted, vagy kérd el a változásbejelentő másolatát.

Külön kell könyvelni, hiszen az 53-as bevallásban is külön kell szerepeltetni.

A felvásárlási jegyet a vevő állítja ki nem az őstermelő és komp.felárat akkor számolhat ha ezt az őstermelő kérte ill. bejelentette, hogy érvényesíti.

Üdv. Ibi

violetta01
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: escheuring@drotposta.hu » hétf. szept. 15, 2008 5:17 pm

Szia!

 

Véleményem szerint ha az egyéni vállalkozóként bejelentkezett az ÁFA körbe, akkor amikor bejelentette, hogy őstermelői tevékenységet is végez, akkor csak az ÁFA-s variációt választhatta. Egy embernek csak egyfajta adószáma lehet, tehát őstermelőként értékesítéseikor ÁFA-s számlát fog kiállítani. (Felvásárlási jegyet őstermelőként nem állíthat ki)

 Az én gyakorlatom, hogy a könyvelésben külön soron mutatom ki az őstermelői, és külön soron a válalkozói bevételeket és költségeket, hogy év végén az elkülönítés simán menjen (de egyes könyvelők teljesen külön könyveli.. s az ÁFA bevallásban összekombinálják a két tevékenységet).

escheuring@drotposta.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. szept. 15, 2008 5:39 pm

Fontos még, hogy a költségeit  a két tevékenységre vonatkoztatva el kell különíteni, és csak amit nem lehet tételesen elkülöníteni, azt lehet bevétel-arányosan megosztani (szja tv.)
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: kutacska » kedd szept. 16, 2008 8:12 am

Sziasztok!

Kapcsolódnék a kérdéshez, mert hasonló dilemmám van, főleg így, hogy elolvastalak Titeket :-)

Mostanság alakul egy új ügyfelem, még nem váltotta ki a vállalkozóit, a napokban kerül rá sor. A hölgy őstermelő, nem tudom mióta, és emellett válik majd vállalkozóvá. Az egyéni vállalkozásban áfás lesz, mivel egy üzletet vesz át, akinek szintén én könyveltem, és tudom, mekkora a forgalma, így mondtam, nem érdemes variálni, jelentkezzen be az áfa alá. Az őstermelésében 600.000Ft alatt van a bevétele mindig. Vagyis akkor ezek után az őstermelés is áfás lesz neki, áfa bevallásaiba is be kell állítani, stb? Ugyanazon a bevalláson kell vallania? Mit kellene még erről tudnom, amit nem tudok?

Ha áfás lesz az őstermelés is, neki is be kell adnom a 101-es bejelentőt, jelezve az áfát?

Mellesleg, honnan tudom én azt, ha egy egyéni vállalkozónak őstermelőije is van? Mivel a váll.ig-ra nem írják ezt rá. Ez csak úgy felmerült bennem, mert korábban volt már olyan, akinek még a régi m.helyemen egész évben könyveltünk, és a bevallás előtt 2 nappal egy véletlen kérdésből derült ki, hogy őstermelőije is van, bevétellel.

Köszi előre is. Üdv: Zsuzsa

kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: violetta01 » kedd szept. 16, 2008 9:45 am

Sziasztok!

Amit írtam azért írtam, mert van 2 áfás egyéni vállalkozóm aki decemberben ahogy kellett bejelentette, hogy őstermelő tevékenységet végez, és kérte a komp. felár érvényesítését alanyi mentesség mellett az őstermelő tevékenységére.

Az egyikkel voltam februárban áfa ellenőrzésen ahol rátereltem a szót a témára és igen az gabona értékesítésekor vagy felvásárlási jegyet állít ki a vevő és kom.felárat számol vagy számlát adunk alanyi menteset.

Zsuzsa! Ha ez a hölgy már rég őstermelő akkor be kellett jelentkeznie és adószámot is kellett, hogy kapjon mert ezt már ugye az idéntől kötelező az őstermelőnek legalább az első eladásig kiváltani. Mégegyszer: az e-bev adatszolgáltatásokban a törzsadatok alatt ott van, hogy milyen őstermelői tevékenységeket jelentett be. Régen biztos más volt de az idéntől leinformálható.

Amúgy nem minden költség osztható meg pl az écs az nem.

üdv. Ibi

violetta01
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: kutacska » kedd szept. 16, 2008 11:44 am

Köszi Ibi, nem olvastam figyelmesen a válaszodat, bevallom, pedig tényleg benne volt, hogy az ebev-ben látható. Még nincs hozzáférésem, tehát ezt még nem tudom megnézni.

Van már adószáma, őstermelőként, alanyi mentes. A kérdésem az lett volna, hogy akkor most ha a vállalkozásában áfás lesz, őstermelőként is automatikusan áfáznia kell?

Köszi. Zsuzsa

kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: jános123 » kedd szept. 16, 2008 11:56 am

Hello Zsuzsa!

 Ha őstermelőként alanyi mentes, akkor hogy gondolod az áfá-s egyéni vállalkozást???????????

Szerintem nem lehet áfa-s egyéni vállalkozó, mivel az alanyi mentességet egy adóévre választotta!!

Évközben csak akkor lehet áfa-s, ha átlépi az 5mFt-os bevételi küszöböt!

Hello

János

 Bocsi, a fentiek csak akkor érvényesek, ha előbb volt őstermelő, mint egyéni vállalkozó!

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd szept. 16, 2008 12:39 pm

Szia!

Ebben szerintem eléggé összeszedetten kapsz választ.

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: kutacska » kedd szept. 16, 2008 12:39 pm

Kedves János, köszönöm, hogy helyreraktál, természetesen igazad van. Nem volt még hasonló esetem, és az őstermelők nekem a mumusaim, nem igazán értek hozzá, ezt is azért vállaltam, mert már igent mondtam mikor kiderült, hogy őstermelő is, most meg reménykedem, nem lesz sok gond azzal a 600.000 alattival.

Valóban, ugyanúgy, mint a vállalkozóknál, év közben már ők sem variálhatnak, függetlenül bármilyen körülménytől, tehát az idén alanyi mentesnek kell lennie, max 12.31-ig jövőre beadjuk a változásbejelentőt. Majd meglátjuk.

Köszi a segítséget.

Üdv: Zsuzsa

kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 86 vendég