Oldal: 1 / 1

Kezdő vállalkozás

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: algaszám

Egyik barátnőm szeretne egyéni vállalkozást indítani. Mondtam, hogy menjen az okmányirodába és váltson ki vállalkozói igazolványt (szükséges papírok már megvannak hozzá). Valamint nyisson ügyfélkaput is. Be kell adni a 08T180-ast. Ha ez megvan, a vállalkozói kiváltásától számított 15 napon belül be kell küldjük a 08T101E-t. Valamint be kell küldjük a bejelentkezést a helyi  iparűzési adó hatálya alá. És a BV0501-es bejelentést az OEP-nek. Be kell adni a 08T1041-est a vállalkozó személyére vonatkozóan (amint működik a kapu).

Valamint átíratta az összes rezsi számlát a nevére (víz, villany, gáz, telefon, internet). Azt mondtam neki, hogy mivel a családi házukban van a vállalkozás is és nem elkülönített irodában almérőkkel, csak egy bizonyos része számolható el a számláknak. Ez hány százalék?

A telefonnál mivel kell bizonyítani a részletes telefonszámlán kívűl, hogy nem történt magáncélú használat?

Sőt az is érdekelne, hogy a havi 500 km gépkocsi használat akkor is elszámolható, ha a vállalkozó nem tulajdonos és nem is üzembentartója gépjárműnek, de kötött egy kölcsönadási szerződést édesapjával, hogy biztosítja lánya munkájához az autót!

Ja, és még egy dolog: van főállása, de ha itt venne ki havonta jövedelmet, akkor az is alapja lenne egy esetleges TP-nek? Vagyis a két jogviszony jövedelme összeadódik és a magasabb alap után jár a TP? Valamint a bruttó jövedelem 70 %-a a TP?

Ha valamit nem jól gondolok, azt is légyszi javítsátok ki! Ne csak a kérdéseimre válaszoljatok! :)

Előre is nagyon köszi a segítséget! 

 


Kezdő vállalkozás

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 11, 2008 10:27 am
Szerző: kaloczy

Az utolsó három bekezdés elgondolkodtatott. Netán nem babát vár a barátnőd? És a tgyás/gyed felturbózásához találta ki ezt a vállalkozósdit?

Zsuzsa


Kezdő vállalkozás

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 11, 2008 10:38 am
Szerző: algaszám
Nem. Én is megkérdeztem tőle, amikor az OEP ellátások felől érdeklődött, hogy melyikre kíváncsi, és konkrétan a TP érdekli. Tudom, hogy ha 181 napnál többet töltött egy jogviszonyban akkor jogosult több jogviszonyban TGYS és GYED-re. De ő most nem erre kíváncsi.  Lehet, hogy pár hónapon belül megszűnik a cég, ahol most dolgozik (ez még nem biztos), és azt folytatná vállalkozóként, amit eddig a munkahelyén csinált (már talált is pár ügyfelet) és most párhuzamosan csinálná a kettőt. A főnöke meg azt mondta neki, hogy a TP alapja magasabb lesz, ha vállakozóként is fizet járulékot. Mert elég sokat volt beteges. Tehát, ha itt is fizet járulékot, ha legközelebb TP-re megy, több lesz a TP összege? Tudom, hogy arányosítanak, de figyelembe veszik a vállalkozói jogviszonyból származó jövedelmet is?

Kezdő vállalkozás

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 11, 2008 11:04 am
Szerző: kaloczy

Főnöke szerintem hülyeséget mondott. Illetve valahol hallott valamit.....

Ha 36 órát meghaladó állása van, akkor egyéni vállalkzásából nem kell kötelezően járulékolnia. Ha mégis úgy dönt, hogy vállalkozói kivétként vesz ki pénzt, akkor sajnos mindent fizetni kell - kivéve pont azt a 3 %-ot, ami a táppénzt megalapozná. És hiába is fizetné, nem lesz jogosult innen táppénzre. 

Többes jogviszonyosnál működik a dolog (de nem egyéni vállalkozónál!!), ha nincs 36 órát meghaladó állása. Neki viszont nem lenne megoldás, ha az állását lecsökkentenék mondjuk 6 órásra, mert abban a pillanatban a vállalkozása lépne elő főállássá, és onnan kéne teljes járulékot fizetni, legalább a minimálbér után.

Zsuzsa 


Kezdő vállalkozás

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 11, 2008 11:08 am
Szerző: mazsi5

Szia! nem egészen gondolod jól.... Attól függ, hogy az illetőnek az a bizonyos jelenleg még meglévő munkaviszonya eléri-e a heti 36 órás foglalkoztatást...   ha igen és munkaviszony melletti ev, akkor teljesen biztos, hogy a vállalkozói kivétjére tekintettel nem jogosult táppénzre,stb... mert az ilyen ev. nem fizet 2% levonásos eü.bizt.járulékot,  ami megalapozza az egészségbiztosítási szolgáltatást..

Rezsik:  teljesen helyesen mondtad neki, hogy ha a székhely/telephely a lakásától műszakilag nem elkülönült, akkor csak részben érvényesíthet a rezsiből költséget, az hogy melyik rezsiből mennyit, hány százalékot - azt így nem lehet megmondani, hiszen másképp kell arányosítani az áramot, a gázt.... a telefon egy kicsit más tészta..

Az SZJA tv.rendelkezik arról, hogy az adott dologra legjellemzőbb mutató/ arányszám alapján lehet megosztani.  pl-ul, ha a családi ház gázzal fűtődik és a gázt másra nem használják, akkor esetleg ki lehet indulni a fűtött légköbméterből és annak arányában megosztani, de hogy kinél mi a legjellemzőbb  azt célszerű egy feljegyzésben rögzíteni, hogy mi a megosztás alapja az áramnak, víznek, gáznak..  a telefonnál már a természetbeni juttatásos dolog is bejátszhat, részletező számla.. .

Ha az ev-nek nincs saját tulajdonsú gépkocsija, a havi 500 km-t APEH normás üzemanyag átalánydíjjal elszámolhatja, de a 9 Ft/km nélkül, mivel nem az övé és nem a házastársáé.

Az igaz, hogy a vállalkozói kivét és a munkaviszonyos jövedelme az adóbevallásában összeadódik, mert mindkettő összevonandó jövedelem, s aszerint SZJA-zik utánna..., de ennek az összeadódásnak nincs köze, ahhoz, hogy mi lesz a táppénz alapja, ha nem főfoglalkozású egyéni vállalkozó. 

Ha a munkahelyén nincs heti 36 órája, akkor itt az egyéni vállalkozásában főfoglalkozásúnak minősül, viszont akkor kötelező járulékfizetése is fennáll, akkor is ha nem vesz ki vállalkozói jövedelmet, s az esetben valóban a munkaviszonyos eü.bizt.járulékalapja,  valamint az egyéni vállalkozásában a 2% eüó.bizt.járulékalapot képező jövedelme összeadódik, s az játszik majd szerepet a tápénz, stb. eü.,bizt. szolgáltatási ellátásban. Üdv.


Kezdő vállalkozás

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 11, 2008 11:13 am
Szerző: algaszám

Én is így gondoltam (hogy nem TP alap), de azt hittem, hogy rosszul tudom. Én ennyire részletesen nem gondoltam át, mint ahogy leírod, mert azt hittem valamit nem tudok jól. Annyi mindenre kell figyelni, és annyi mindent hall az ember, hogy néha azt se tudom, hogy jó-e, amit csinálok!

Köszi a segítséget! :)

Akkor a többi dolog, amit leírtam, bejelentkezések, meg ilyesmi, akkor az jó úgy, ahogy leírtam? Kell mindegyik bejelentő, OEP-nek is kell küldeni. Nem hagytam ki semmit?

 

Üdvözlettel:

Mariann


Kezdő vállalkozás

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 11, 2008 12:07 pm
Szerző: mazsi5
Szia Mariann!  nem tudom, hogy az ev milyen tevékenységet folytat , nem kell-e hozzá valami külön engedély, csomagolás környezetvédelmi termékdíj vonatkozik-e rá, stb..  Azt azért még beszéld meg a barátnőddel - mert ÁFÁ-ra is kell neki nyilatkozni.., hogy mi lenne neki a célszerű. Az, hogy az MEP-nek kell-e küldeni nem találtam rá még egyértelmű rendelkezést, hogy nem kell. A bejelentő lap még mindig fenn van a hatályos nyomtatványaik között,  ugyanakkor a biztosítottak bejelentése az APEH-hoz történik, már nincs külön nyilvántartási szám, hiszen az adószám az azonosító....  de ha rólam lenne szó  én küldeném nekik.    /Azt nyilván tudja a barátnőd, hogy ha a felszámolás miatt megszűnik a munkaviszonya akkor automatikusan főfogl.egyéni vállalkozóvá válik, s a munkaviszonya megszűnésekor nem jogosult munkanélkülire, mert ev.... ha pedig tartós munkanélkiliként válna főállású egyéni vállalkozóvá, akkor még esetleg támogatásban is részesülhetne (bár nem tudom most van-e még az az un. vállalkozóvá válási támogatás/    Egyébként szerintem a többi bejelentkezéses dolog jó. Üdv.

Kezdő vállalkozás

HozzászólásElküldve: pén. szept. 19, 2008 11:09 am
Szerző: mazsola77
Az OEP honlapján rajta van egyértelműen, hogy nem kell a BV0501-et beadni kizárólag az APEH-hez kell a 081041-et elküldeni.

Kezdő vállalkozás

HozzászólásElküldve: kedd szept. 23, 2008 8:20 am
Szerző: algaszám

Nagyon köszönöm a segítséget!