Adófórum

Adózási és számviteli információk

gépkocsi értékesítés áfa,écs

Egyéni vállalkozók

gépkocsi értékesítés áfa,écs

HozzászólásSzerző: paradicsom » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szervusztok!

Segítségeteket szeretném kérni:

Ha egyéni vállalkozó értékesítene szeretne egy gépkocsit a vállalkozásából, mely a forgalmi szerint teherautó ugyan, de vtsz szerint nem, ezért áfa tv. szerint sem, vagyis nem is igényelte vissza az áfáját 2004 évben. Szja. tv. sz. tehergépkocsinak minősül, de ezt csak a teljesség kedvéért írom.

Ha értékesíti akkor a jelen tv-ek szerint áfa nélkül,kell eladja, ha jól vagyok informálva.

Kérdés:

- a számlára ilyenkor mit ír? Áfa oszlopba?

- az értékcsökkenést a teljes bruttó érték után számolja, és ha értékesíti akkor a maradványértéket is elszámolhatja, viszont kapott egy olyan információt, hogy az áfát összegét, ha áfa nélkül értékesíti akkor ki kell vennie az elszámolható értékcsökkenés összegéből.

Helyes-e így? Mert értelmezéseim szerint akkor ő most elveszti az áfát, hiszen egyszer kifizette, nem igényelte vissza, most pedig nem kapja meg a vevőjétől, és még écs-ben sem számolhatta el?

A másik gondom, hogy mivel már egy éve árulja, nem tudta eladni, lekért egy eurotaxos árat a gépkocsiról és ezen az áron, vagyis ennek az áfával csökkentett árán akarja eladni, de családtagnak, ez okozhat-e kifogást?

Segítségeteket megköszönöm!       

paradicsom
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

gépkocsi értékesítés áfa,écs

HozzászólásSzerző: nagyeva1980 » csüt. aug. 28, 2008 11:38 am

Szia

HA jól vettem ki a szövegből akkor az egyéni vállalkozód áfa körös, és ha eladja az autót akkor azt áfásan teheti meg, szerintem. Volt anno egy olyan szabály, ha személygépkocsit beszerez akkor annak az áfája nem vonható le, csak ha 5 éven belül értékesíti akkor időarányosan az áfája levonható, de ez nem tudom hogy van-e még?!  Az értékcsökkenést én is a bruttó érték után számolnám el. Azt hogy mennyiért tudja eladni sok minden befolyásolhatja ( műszaki állapot...  ) , de ha kellően alá van támasztva, szerintem nem ad okot kifogásra. ( valami reális áron kell azért eladni )

Vicuska 

 

nagyeva1980
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

gépkocsi értékesítés áfa,écs

HozzászólásSzerző: polak » csüt. aug. 28, 2008 1:37 pm

Ez az arányosítás megszünt.

Mentes az adó alól a értékesítés az Áfa törvény 87§b) bekezdése miatt .Ezt a szöveget írd a számlára.

polak
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

gépkocsi értékesítés áfa,écs

HozzászólásSzerző: paradicsom » csüt. aug. 28, 2008 6:14 pm

És mi a véleményetek az écs-vel kapcsolatban amit írtam, az áfa résszel mi legyen?
paradicsom
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

gépkocsi értékesítés áfa,écs

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. szept. 04, 2008 9:52 pm

Szia!

Azon ÁFA tartalom, amely az ÁFA tv. érvényes előírásai szerint nem levonható (régen is és most is) - a beszerzési ár és ezzel együtt az értékcsökkenési leírás része/alapja. Az értékcsökkenést ily módon az ÁFÁ-val növelt beszerzési árral számítottan kell(ett) elvégezni. Nem tudom, hogy aki az információt adta mire alapozta, de én még ilyenről nem hallottam. A maradványértéket kivezeted és a számlára pedig polak által javasolt (helyesen)  megjegyzést írod.

Eladhatja családtagnak is (nem tiltja semmi) - csak ebben az esetben különös gondot kell fordítani a piaci értékre.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 50 vendég

cron