Adófórum

Adózási és számviteli információk

veszteség újra

Egyéni vállalkozók

veszteség újra

HozzászólásSzerző: validitas » vas. aug. 24, 2008 12:33 pm

Szia Nyuszimacsek!

A kérdésed kicsit bonyolult. Szerintem vonatkoztassunk el a nyereség-veszteség témától, ugyanis ez csak egy papíron létező, adózás miatt kimutatandó dolog, független attól, hogy az egyéni vállalkozónak mennyi pénze van. Mert vannak olyan tételek is, (pl. beruházás, nem adóköteles kiadások-bevételek) amelyek a nyereséget-veszteséget nem befolyásolják, mégsincs pénze az ev-nek.

Tehát, hogy mit kell kifizetnie: a tőkebetétet, ill. az adózás után megmaradt nyereséget (EHO és osztalékadó után).

Hogy mennyit tud kifizetni: ez nem a nyereség - veszteség kérdése. Hanem az összes! bevétel minusz összes! kiadás!. Azaz, ha van pénz, tud kifizetni, ha nincs, nem tud. A tőkebetétet vezetni kell, mikor mennyit fizetett be és vett ki.

Más dolog, hogy az adókötelezettség levezetése során mennyi veszteséget veszünk figyelembe az adóalap csökkentéseként. Ez nem azonos azzal, hogy ugyanakkora összeget fizetett/vagy tud visszafizetni a tőkebetétből.

A pénzügyi eredmény (össz.bevétel-össz.kiadás) egyáltalán nem azonos az adózandó ereménnyel (adóköteles bevételek -elszámolható költségek - korábbi évek elszámolható vesztesége).

Üdv:Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

veszteség újra

HozzászólásSzerző: nyuszimacsek1 » vas. aug. 24, 2008 3:04 pm

2X MENT

nyuszimacsek1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

veszteség újra

HozzászólásSzerző: nyuszimacsek1 » vas. aug. 24, 2008 3:04 pm

Sziasztok kedves válaszolók...lehet, hogy kicsit bugyután fogalmaztam, mert lehet, hogy nem világos amit írtam:

Tehát 2004-ben vesztesége volt

2005-ben volt önell. előtt kb. 1m ft adózott  nyeresége, ezt 2006 évben tudta kivenni, vagyis adóznia nem kellett, mivel bevétel-ktg-veszteség miatt az adóalap 0 lett, de ebben az esetben is kivehette a pénztárjból az 1 m ft -ot, igaz?

2006 évben is nyereséges volt, de ez itt nem is lényeges

2007.02. hóban önellenőrzést nyújtott be 2005 évre, amikor is 5 m ft-ra növekedett a bevétel-ktg-ek összege-itt érvényesitette a 2004 évi veszteséget, ezért adózott ugyan, de korrigálva a veszteséggel kevesebbet.

DE Ő EGYSZER KIVEZETETT A PÉNZTÁRBÓL 2006-BAN 1 M FT-OT ÉS MÉG 2006 ÉV KÖZEPÉN ÚJABB 1 M FT-OT, HOLOTT ELVILEG AZ ÖNELLENŐRZÉS MIATT EZT CSAK 2007.02. UTÁN VEZETHETTE VOLNA KI, -MINT 2005 ÉVI NYERESÉG RÉSZE- MIVEL AKKOR DERÜLT KI, HOGY MÉGIS TÖBB A NYERESÉGE 2005-BEN ÉS EZZEL SZEMBEN LEHETETT ÉRVÉNYESITENI A TELJES 2004 ÉVI VESZTESÉGET. TEHÁT AKKOR VALÓBAN HELYESEN INKÁBB ÚGY FOGALMAZOK, HOGY NEM A VESZTESÉGET VEZETTE KI, HANEM A 2005 ÉVI ÖN ELLENŐRZÖTT NYERESÉGET VEZETTE KI ELŐBB. VISZONT EZ NEM EGÉSZEN ADÓZATLAN JÖVEDELEM, HISZEN 2005 ÉVBEN CSAK KB 200 E FT UTÁN KELLETT ADÓZNIA, MIVEL ENNYI MARADT MEG A VESZTESÉG LEVONÁSA UTÁN.

VAGYIS ITT A KÉRDÉS HANGSÚLYA AZON VAN, HOGY HIBÁT KÖVETETT-E EL, HOGY ELŐBB FIZETTE KI A PÉNZTÁRBÓL AZT A NYERESÉGET, AMIT CSAK ÖNELLENŐRZÉS UTÁN ÁLLAPITOTT MEG, DE NEM TERHELTE A TELJES ÖSSZEGET ADÓFIZETÉSI KÖTELEZETTSÉG???

TALÁN IGY MÁR ÉRTHETŐBB, ÉS ELNÉZÉST, HOGY ILYEN KACIFÁNTOSAN FOGALMAZTAM

nyuszimacsek1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

veszteség újra

HozzászólásSzerző: nyuszimacsek1 » vas. aug. 24, 2008 3:05 pm

Sziasztok kedves válaszolók...lehet, hogy kicsit bugyután fogalmaztam, mert lehet, hogy nem világos amit írtam:

Tehát 2004-ben vesztesége volt

2005-ben volt önell. előtt kb. 1m ft adózott  nyeresége, ezt 2006 évben tudta kivenni, vagyis adóznia nem kellett, mivel bevétel-ktg-veszteség miatt az adóalap 0 lett, de ebben az esetben is kivehette a pénztárjból az 1 m ft -ot, igaz?

2006 évben is nyereséges volt, de ez itt nem is lényeges

2007.02. hóban önellenőrzést nyújtott be 2005 évre, amikor is 5 m ft-ra növekedett a bevétel-ktg-ek összege-itt érvényesitette a 2004 évi veszteséget, ezért adózott ugyan, de korrigálva a veszteséggel kevesebbet.

DE Ő EGYSZER KIVEZETETT A PÉNZTÁRBÓL 2006-BAN 1 M FT-OT ÉS MÉG 2006 ÉV KÖZEPÉN ÚJABB 1 M FT-OT, HOLOTT ELVILEG AZ ÖNELLENŐRZÉS MIATT EZT CSAK 2007.02. UTÁN VEZETHETTE VOLNA KI, -MINT 2005 ÉVI NYERESÉG RÉSZE- MIVEL AKKOR DERÜLT KI, HOGY MÉGIS TÖBB A NYERESÉGE 2005-BEN ÉS EZZEL SZEMBEN LEHETETT ÉRVÉNYESITENI A TELJES 2004 ÉVI VESZTESÉGET. TEHÁT AKKOR VALÓBAN HELYESEN INKÁBB ÚGY FOGALMAZOK, HOGY NEM A VESZTESÉGET VEZETTE KI, HANEM A 2005 ÉVI ÖN ELLENŐRZÖTT NYERESÉGET VEZETTE KI ELŐBB. VISZONT EZ NEM EGÉSZEN ADÓZATLAN JÖVEDELEM, HISZEN 2005 ÉVBEN CSAK KB 200 E FT UTÁN KELLETT ADÓZNIA, MIVEL ENNYI MARADT MEG A VESZTESÉG LEVONÁSA UTÁN.

VAGYIS ITT A KÉRDÉS HANGSÚLYA AZON VAN, HOGY HIBÁT KÖVETETT-E EL, HOGY ELŐBB FIZETTE KI A PÉNZTÁRBÓL AZT A NYERESÉGET, AMIT CSAK ÖNELLENŐRZÉS UTÁN ÁLLAPITOTT MEG, DE NEM TERHELTE A TELJES ÖSSZEGET ADÓFIZETÉSI KÖTELEZETTSÉG???

TALÁN IGY MÁR ÉRTHETŐBB, ÉS ELNÉZÉST, HOGY ILYEN KACIFÁNTOSAN FOGALMAZTAM

nyuszimacsek1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

veszteség újra

HozzászólásSzerző: loncika » vas. aug. 24, 2008 4:36 pm

Szerintem a pénztárkönyv vezetés igy nem egészen korrekt, mert abból ki kellen tünnie egyértelmüen hogy van-e pénz vagy nincs.

Ha 2004 veszteséges, akkor az adóalapos bevétel oszlopban minusz előjelő szám van, és  egyéb nem adóalapos bevétel oszlopban kell lennie a a hitelnek vagy tőkebetétnek a záró soron .... hiszen tőkebetéttel ki van egyenlegezve a veszteség...a bevétel oldal összesenje = nulla. 

A 2005 évi nyitás ezzel a sorral indul, egyéb bevétel  = nulla   ..... de milyen összeggel zár a 2005 év? Ha a hibás összeggel, akkor gond van, mert bár 2007-ben fedezi fel hogy "elfelejtette" lekönyvelni a 2005 évi bevételét és megcsinálja az önellenőrzést, ezeket a sorokat nem lehet a 2007 évi sorok közé bekönyvelni. Vissza kell menni a 2005 évhez és oda kell akár egy pótlappal is megtoldva az oldalt, könyvelni a hiányzó bevételeket és kiadásokat, majd zárni az évet és megállapitani az aktuális pénzügyi egyenleget, amit majd az egyéb bevétel  rovaton kell a következő évben nyitóként, pénztár készletként hozni. 

Ha ezt nem könyveli le, azért el lehet marasztalni.

Az egyéb bevétel és egyéb kiadás oszloban lévő tételeket sajnos csak külön nyilvántartással lehet  egyeztetni.

 

Megjegyzésem:

Lehet, hogy nem a legjobb megoldás, de nekem eddig bevált az egyszerübb kisebb vállalkozóknál.

Én az év végén össze szoktam vezetni az oszlopokat előjel helyesen és még az adott év végén levezetem a kivehető jövedelem összegét is, tehát ezt nem göngyölöm tovább, Külön nyilvántartásban vezetem a netto osztalék összegét, mert lehet hogy szükség lesz tőke betétre a későbbiekben, és fontos lesz mennyit lehet ebből visszatenni és mennyi külső hitelre lesz szükség....
Gyakorlatilag egy pénzforgalmi mérleget készitek a záráshoz és a nyitáshoz....... a bevétel oldalon nyitom egyéb nem adóalapos bevételre a bankszámla és házipénztár egyenlegét és a kapott hitel még vissza nem fizetett értékét;  a kiadási oldalon egyéb nem adóalapos kiadás oszlopban pedig a tárgyieszközök netto értékét  Nem látom akadályát, hogy a leadózott netto osztalék összege további tőkebetétként menjen tovább.... 

A nagyobb forgalmú vállalkozóknál  a kettős könyvelésre használt programban nyitok egy uj céget, ahol kizárólag pénzforgalmi szemléletben könyvelek, de a kettős könyvvitelnél alkalmazott számlaszámokkal, igy a mérleg összeállitása is sokkal könnyebb..... eddig még nem találtam a piacon jobb megoldást.....

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

veszteség újra

HozzászólásSzerző: nyuszimacsek1 » vas. aug. 24, 2008 5:01 pm

Loncika!

Igazából most itt technikailag írtad le, hogy hogyan csinálod a könyvelést, de mégmindig nyitott a kérdésem.

A vállalkozó naplófőkönyvet vezet és pontosan kitűnik, hogy van-e pénz vagy nem, de itt nem is ez a kérdés.

Én külön analitikát vezetek a veszteségekről, sehova nem könyvelem be őket a naplófőkönyvben, ha tőkebeteét van akkor pénztár betétként könyvelem és a szöveg rovatba beirom, hogy tőkebetét, mellékelek bevételi pb-ot, és külön analitikát vezetek a tőkebetétekről és kivétekről is.

Ha a válallkozó év végén leadózott és jövedelmet vesz ki, azt csak pénztár kiadásba teszem és szöveg rovatban taglalom, szintén külön analitikát vezetek az adott évek nyereségéről és arról, hogy ezt mikor tudta ki is fizetni magának a pénztárból.

Tehát én sok mindent inkább analitikában vezetek,mivel a naplófkv. sorai nem elegendőek.

....nyuszimacsek

nyuszimacsek1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

veszteség újra

HozzászólásSzerző: loncika » vas. aug. 24, 2008 5:43 pm

Nyuszimacsek!

 

Bocsánat, de a naplófőkönyv is passzol a mérleg elméletre! 

Az adott év zárásánál az adózásba tartozó  bevételi és kiadási sorokat rá kell zárni a pénzügyi eredményre, tehát szerepel a veszteség is és az eredmény is a legutolsó oszlopban. Ezt még akkor is meg kell tenni, ha a tartozás és követelés oszlopokat nem is zárod rá, ahogy sokfelé tanitották.....Az adókat és a járulékot vissza lehet irni a kötelezettségek oszlopába...

Gyakorlatilag ez az oszlop az adózott eredmény kategória a szabályok szerint, ami jelen esetben a vállalkozó netto göngyölt osztaléka.....természetesen nem akarok uj kategóriákat bevezetni, de valahogyan hasonlitást azért lehet tenni.....

Ha a pénztár egyenleg elegendő, akkor  a pénzügyi eredményt bármikor ki lehet venni belőle, amig el nem fogy....mindegy milyen ütemben!     csak nem mehetsz minuszba..... ezért  kell a 2005 évi változást feltétlenül a 2005 év végére bekönyvelni és a zárást is át kell vezetni az önellenőrzés függvényében, az adókat 2007ben kell előirni, mert ezek akkor merülnek fel.

Ha ezt igy átvezeted, akkor nem lehet kérdés milyen ütemben van kiirva a netto osztalékági eredmény készpénzben való felvétele, mert már a 2005 évi záróban ez benne van.

Nem is tudnád kivezetni hamarabb a módositást, mert nem tetted be! Minuszos egyéni vállalkozói osztalékot  pedig  nem ismerünk!

Ezért irtuk többen is, hogy ha van pénz akkor ki lehet venni, de ha nincs  mert tárgyieszközre és hiteltörlesztésre forditotta a pénzét, akkor nem lehet kivenni a naplófőkönyv pénzügyi eredmény oszlopában lévőnetto osztalékot.

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

veszteség újra

HozzászólásSzerző: nyuszimacsek1 » hétf. aug. 25, 2008 3:39 am

Loncika!

Értelek téged és meg is állapítom, hogy te egy nagyon pontos, precíz emberke vagy, bár mindenki ilyen lenne....

Tehát a pénzügyi eredmény oszlopba te felvezeted a veszteséget és a nyereséget is, igen ám, de akkor a 2005 évnél felvezetünk pld. 5 m ft nyereséget és ott van göngyölve a 2004 évből a 2m ft veszteség, de mégis: nem a 5-2=3 m ft -ot veheti ki a vállalkozó jövedelemként, hanem az 5 m ft-ot, nem ?

2005 év végén a nagy értékű tárgyi eszköz vásásrlások miatt nem volt pénze a kasszában, tehát nem is tudott volna mit kifizetni, de igazad van, attól még látszani kell a pénzügyi eredménynek, hogy viszont kifizethette volna, ráadásul itt az önellenőrzés nem könyvelési hiba miatt volt, hanem az szja. bevallás ktg-ek sorába összeadási hiba miatt tettek be eredetileg több ktg-et, ezt kellett lejavitani kevesebbre. De ettől még a naplófkv-ben minden változatlan maradt.

A cég előző könyvelője az életben sosem könyvelte be a tőkebetéteket, kiadásokat...vagyis a pénztár végig minuszba ment, ezért én újra készítettem egy külön analitikát, hogy évekre visszamenőleg mikor kellett hogy betegyen, és mikor vehette ki a pénzt....volt úgy, hogy az év végi eredményét azért nem tudta kivenni, mert éppen tőkebetét volt neki viszafizetve...de ez talán nem is lényeg, mert a leadózott eredményt akár későbbi években is kivehette, hiszen ez  megint csak tőkebetétként funkcionált.

Aztán 2006 év közepére már vissza tudtam neki fizetni minden eddigi tőkebetétet, és akkor tudtam kifizetni az előző évek jövedelmeit. Itt nem a kivéteket értem, mivel az volt neki minden hónapban, rendesen.

Viszont 2006 év közepe fele volt jócskán pénz a pénztárban, ezért kivette a jövedelmeket, addig ő használgatta a pénzt a saját céljaira gondolom, egészen év végéig, mert akkor meg be kellett tenni a minuszba ment pénztár miatt újabb tőkebetétet, még mindig van jövedelem amit nem tudtam kiirni neki, pld. még 2005 évből is.

Tehát szerintem helyes, hogy ha van pénz, akkor kiveheti akár jövedelem, akár tőkebetét visszafizetés cimén, bármikor.

Jó munkát! nyuszimacsek

nyuszimacsek1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

veszteség újra

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. aug. 25, 2008 9:04 am

Szia Nyuszimacsek!

Így van, ha van pénz, akkor kiveheti bármikor, amikor akarja. Ez független az önellenőrzéstől.

Viszont a tőkebetétet nem csak a pénztár bevétel oszlopába, hanem a kötelezettség növekedés oszlopába is könyvelni kell, és ugyanígy a visszafizetést is a ptár kiadás oszlop, valamint akötelezettség csökkenés oszlop. Mert az alsó-felső sor egyezősége csak így van meg a naplófőkönyvben. De valószínűleg így is könyveled, csak az egyszerűség kedvéért nem így írtad, gondolom.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

veszteség újra

HozzászólásSzerző: nyuszimacsek1 » hétf. aug. 25, 2008 9:30 am

Nem sajnos nincs hely a kötelezettségek oszlopban már, mivel én ott vezetem a nyb. járulékot, az eb. járulékot, az ehot, a magány. p. befizetést, szja, áfa, munkaadói, tehát hely az nem maradt, ezért is vezetem külön analitikában, átláthatóan, göngyölitve. De remélem ez igy elfogadható, és mint irtam az előző könyvelő sehol sem könyvelte, ezért azt is ui. készitettem el analitikában.
nyuszimacsek1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég