Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozás, ingatlanberuházás

Egyéni vállalkozók

Egyéni vállalkozás, ingatlanberuházás

HozzászólásSzerző: S.Ági1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Új vagyok a fórumon, de máris lenne egy problémám.

Könyvelünk egy egyéni vállalkozónak, aki több ingatlannal is rendelkezik, de egyiket sem vitte be a vállalkozásába. Viszont az egyik ingatlanát kizárólag vállalkozás céljára használja. Ezen az ingatlanon most egy nagyszabású beruházást tervez, profilváltás miatt. Ezzel kapcsolatosak a kérdséseim.

1. kérdés: Ez az ingatlan felfogható-e bérelt ingatlannak, és fizethet-e forrásadós bérleti díjat a vállalkozásából magának?

2. kérdés: A felújítás költségeit egyösszegben az idei évben elszámolhatom, "bérelt ingatlanon történt beruházást"? Illetve, ha azt választom, écs-ztethetem több éven át ezt így külön, mint a társasági adóban?

3. kérdés: Ha écsztetem, mi alapján állapítom meg az éves écs százalékát? Írjunk egy bérleti szerződést (elég fura) határozott időre, és az alapján?

4.Ha az écs-s megoldást választom, jogosult vagyok a kisvállakozói kedvezményre a 48/B §.(12) alapján?

 Segítségeteket előre is köszönöm.

S.Ági 

 

S.Ági1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Egyéni vállalkozás, ingatlanberuházás

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. aug. 21, 2008 5:49 pm

Szia Ági!

1./ Az egyéni vállalkozó önmagával nem állhat szerződéses viszonyban, így bérl.szerződést sem köthet önmagával. Esetleg a tulajdonostárssal, ha van ilyen.

2./ Az SZJA tv. 11.melléklet II. fejezet 2.pontja szerint:

d) A tárgyi eszköz bővítésével, rendeltetésének megváltoztatásával, átalakításával, az élettartam növekedésével kapcsolatban felmerült kiadás, továbbá az elhasználódott tárgyi eszköz eredeti állaga (kapacitása, pontossága) helyreállítását szolgáló felújítással kapcsolatban felmerült kiadás (mindezek együttesen: felújítási költség) a felmerülés évében elszámolható, vagy választható, hogy az értékcsökkenési leírás alapját növeli.

3./ Ha az écs.leírást választod, akkor a várható használati időre kell felosztani, azaz ahány évig az ev. a tevékenységéhez használni kívánja az ingatlant.

4./Igen, jogosult, ha 250 főnél kevesebb a foglalk.száma. Ez az összeg mentesül a vállalkozói szja megfizetése alól, de az osztalékalapot már nem csökkenti.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég