Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nyugdíjas ev, nyugdíj felfüggesztés?

Egyéni vállalkozók

Nyugdíjas ev, nyugdíj felfüggesztés?

HozzászólásSzerző: fireman » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

2008.05.30.-val mentem nyugdíjba, azóta nyugdíj mellett ev.-ként dolgozom.

Tervezői tevékenységet végzek, leszámlázom, kifizetik.

De.... az ilyen tevékenységből származó jövedelem (ami igazából majd az évvége felé derül ki, hogy van-e és mennyi) összevonásra kerül-e a nyugdíjammal, fenyeget-e az a veszély, hogy felfüggesztésre kerül a nyugdíj, ha eléri a képződött jövedelmem a minimálbér 12x-ét.

Vagy az ilyen munkából képződő jövedelem nem az a kategória amit összevonnak a nyugdíjjal (felfüggesztés szempontjából)? 

Nem tudom érhetően kérdeztem-e, de én a tervezéshez értek, nem ehhez. 

Előre is köszönöm a válaszokat. 

fireman
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Nyugdíjas ev, nyugdíj felfüggesztés?

HozzászólásSzerző: konczed » kedd aug. 05, 2008 7:37 pm

 

Szia!

Én mostanában olvastam utána ennek a témának egy ismerősöm miatt. Nem teljesen egyértelmű ez az egyész de tény hogy az lett az új általános szabály , hogy amennyiben év közben eléri a vállalkozói jövedelmed a minimálbér 12-szeresét akkor felfüggesztik a nyugdíj folyósításodat ezt a határt neked kell figyelni a nyudíj folyósítónál csak az év végi NYenyi lap beküldése után fog kiderülni, tehát 2009.0430-után, de hogy ez pontosan utána hogyan működik, kérdezz rá a lakóhelyed szerinti nyugdíjfolyósítótól, nehogy a végén majd vissza keljen fizetned jogosulatlan folyósítás címén sok-sok pénzt.

Üdvözlettel: Konczedit

konczed
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nyugdíjas ev, nyugdíj felfüggesztés?

HozzászólásSzerző: hvanna » szer. aug. 06, 2008 5:55 am

 

Az 1997 évi LXXXI  törvényt módosította a 2006 évi CVI törvény: 9 § módosította az alaptörvény  a 83 B paragrafussal egészül ki:

1.)  Aki betöltötte a 62.évet arra nem kell alkalmazni.

2.) Aki 2007 december 31-előtt ment el nyugdijba, előrehozott, csökkentett előrehozott, korengedményes , korkedvezményes, bányásznyugdij, müvésznyugdij, azoknál a keresőtev.korlátot 2010 január 1-től kell alkalmazni.(az akkor érvényesi minimálbér  12 szerese )

3.) Aki 2008 évben ment el 62 év előtt nyugdijba, annak már ezévben a korlátozás fennáll 12x 69.000 Ft = 828.000Ft, ha eléri akkor  a nyugdijfolyósitás leállitásra kerül. Figyelni kell a jövedelemet és a keresőtev.abba kell hagyni a határ elérése előtt. Ha nyugdijat tulfolyósitják vissza kell fizetni.

Üdv:hvanna

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nyugdíjas ev, nyugdíj felfüggesztés?

HozzászólásSzerző: Berzsu » szer. aug. 06, 2008 7:53 am

Sziasztok!

Ehhez kapcsolódik az én kérdésem is:

Véleményetek szerint evás kieg.tev. egyéni vállalkozó jövedelmét kell-e és milyen összeggel figyelembe venni a nyugdíj korlátnál?

Üdv.: Zsuzsa

Berzsu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyugdíjas ev, nyugdíj felfüggesztés?

HozzászólásSzerző: hvanna » szer. aug. 06, 2008 8:18 am

 

Szia !

Az az első kérdés hány éves korában ment el nyugdijba !

 

 Ha 62 előtt és 2008-ban  ment  nyugdijba akkor figyelni kell a  váll.jövedelmét máz ezévben. ( 12x 69.000 Ft ot ( 828.000 Ft éves nem haladhatja meg,  mert akkor  lép be a nyugdijfolyósitás megszüntetése.

ha 2007-ben ment nyugdijaba, de nem volt még 62 éves akkor majd csak 2010.január 01-től kell a jövedelmet figyelni.

Üdv:hvanna

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nyugdíjas ev, nyugdíj felfüggesztés?

HozzászólásSzerző: Berzsu » szer. aug. 06, 2008 9:11 am

Szia Hvanna!

Az nem gond, hogy mikori nyugdíjazásról van szó, hanem, hogy mit kell jövedelemnek tekinteni. Egyébként 2005-től előrehozott nyugdíjas és idén lesz 60 éves. Tehát az rendben, hogy 2010-től vonatkozik a nyugdíj korlát, de milyen jövedelemre?

Üdv: Zsuzsa 

Berzsu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyugdíjas ev, nyugdíj felfüggesztés?

HozzászólásSzerző: hvanna » szer. aug. 06, 2008 10:17 am

 

Szia !

A Törvény 83/B.pontja pontosan igy fogalmaz:

" a térgyévben a Tbj.5.0-a szerinti biztosítással járó jogviszonyban áll, illetőle egyéni vagy társas vállakozóként kiegészitő tevékenységet folytat, és az ebből származó, járulékalapot képező jövedelme meghaladja a tárgyév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér( minimálbér) összegének tizenkétszeresét

Kérdésedre: ami biztosítási jogviszonyt keletkeztet és ami járulékalapot képez.

Üdv:hvanna

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nyugdíjas ev, nyugdíj felfüggesztés?

HozzászólásSzerző: Berzsu » szer. aug. 06, 2008 11:54 am

OK, köszi, így már világos.

Üdv: Zusza

Berzsu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyugdíjas ev, nyugdíj felfüggesztés?

HozzászólásSzerző: hvanna » szer. aug. 06, 2008 1:13 pm

 

Szia Zsuzsa!

Nagyon szivesen, örülök hogy segíteni tudtam!!

Üdv: Ani 

 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég

cron