Adófórum

Adózási és számviteli információk

kezdő egyéni vállalkozás

Egyéni vállalkozók

kezdő egyéni vállalkozás

HozzászólásSzerző: s.zsoltne » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

NAgyon fontos lenne, ha tudnátok segíteni, ha valaki főállás mellett kiváltja a vállalkozóiját (villanyszerelő), akkor milyen bejelentők kellenek, és havonta milyen bevallásokat kell küldeni?

s.zsoltne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kezdő egyéni vállalkozás

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. júl. 21, 2008 2:38 pm

Szia!

Alkalmazott van? Áfára mit választott?

Ha van alkalmazott havonta 0808, 08T1041-en bejelenteni őket

Áfa: bevallás negyedévente (ha alanyi mentességet választott nem kell!)

Bankszámla: ha áfára az általános szabályt választotta (tehát úgymond áfa-körös,) kötelező bankszlát nyitnia a váll.ig kiváltását követő 15 napon belül, bejelenteni APEH-hoz nem kell, pénzintézet jelenti.

Ami mindenképpen kell:

08T101E bejelentő

Önkormányzatnál iparűzési adó hatály alá bejelentkezni (bevallás köv. év május 31-ig)

08T1041 alkalmazott bejelentése, saját jogviszonyának bejelentése is (mivel nincs lehetőség a bejelentőn ezt megtenni)

ha van váll. kivét 0858, ha az év során egyszer beadta, utána minden hónapban küldeni kell, ha 0-ás akkor is

0853 éves jöv.adó bev. (köv év febr. 15)

0803 (köv év febr. 15-ig ) ha van erre vonatkozó kötelezettsége (pl.szakképz.hj, TV üzemben tart. stb)

08T180 (esetleg okmányirodai reg, ha sajáz maga küldi a bevallásait)

Azt hiszem ennyi!

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kezdő egyéni vállalkozás

HozzászólásSzerző: s.zsoltne » hétf. júl. 21, 2008 4:47 pm

Köszi szépen!

Az iparűzési adó hatály alá való bejelentkezéshez van külön nyomtatvány, vagy csak elég bemenni az önkormányzathoz?

A 1041-esen a 13-as pótlapon kell beírnom őt, mint biztosítottat, és hogy egy váll munkaviszony mellett, amióta megkapta az igazolványt?

A vállalkozói pénzekkel vagyok meglőve, még nem nagyon értek hozzá, a vállalkozói kivét nem csak akkor van, ha bejelenteni magát x fttal? VAgy akkor vesz ki amikor akar? Le tudnátok írni, vagy azt, hogy hol találom meg, mi a különbség a tételes és az átalányadózó között?

A 0853-ast jól írtad? Mert nem találtam meg az apeh oldalán.

A 0803-as csak a televízió készülékre vonatkozik? A szakképzésit nem a 0801-esen kell leadni? Persze ha van. Ott mi dönti el, hogy éves vagy negyedéves stb bevalló az illető?

Bocsi, hogy ennyit kérdezek, de még kezdő vagyok, és most lenne rá esélyem, hogy elkezdjem...

s.zsoltne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kezdő egyéni vállalkozás

HozzászólásSzerző: GyörgynéGabi » hétf. júl. 21, 2008 5:27 pm

Szia!

Ha bemegy az önkormányzathoz ott adnak majd nyomtatványt amin bejelentkezhet.

A 0853 ast azért most még ne keresd, hiszen majd 2009 02 15-ig kell beadni, még ki sem nagyon pihentük az előző évit :-)

Ha van fő állásod akkor nem lehetsz átalányadózó, szóval kár leírni a különbséget.

Általában egy kezdő egyéni vállalkozó éves bevalló, hogy nagyon röviden válaszoljak a kérdésre, de a törzs adatok között majd megnézheted ha már vagy a vállakozó maga vagy a meghatalmazottja bejelentkezik az elektronikus bevallásra . Váll ig kiváltásától számított 8 napon belül! 08t180 amint Nelly írta.

0801-en csak a félévi előleget vallod szakképzésiből vagy ha nincs 0-an , feltéve, hogy 07.01. előtt váltottad kia vállalkozóit.

Szerintem nagyon nézegesd át az apeh tájékoztató füzeteit igen sok témában van, keresd meg ami téged érint. Másrész vegyél egy jó szakkönyvet az egyéni vállalkozók könyveléséből nagyon jó tud lenni. A Ker és iparkamarák is nagyon jó ingyenes tájékoztatókat adnak ki minden évben, ha tudsz szerezz egyet. Én is ilyenekből szedem sokszor össze az infókat.

Persze itt is mindig segítenek,ha az ember elakad, nagyon jó kis csapat ez!

Üdv Gabi 

GyörgynéGabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

kezdő egyéni vállalkozás

HozzászólásSzerző: K.ZS. » hétf. júl. 21, 2008 5:34 pm

Előfordulhat, hogy az önkormányzati bejelentőt megtalálod az interneten is.

Budapestit tudok küldeni e-mailben, de pl. a Mohácsi Önkormányzatnak illetve a kecskeméti és váci Önkormányzatnak is fent van a honlapon (ezeket is el tudom küldeni) , nem tudom, hogy más vidéki Önkormányzatoknak elérhető -e honlapon, vagy be kell -e menni.

Zsu 

K.ZS.
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kezdő egyéni vállalkozás

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. júl. 21, 2008 7:07 pm

Sziasztok!

Köszönöm, hogy besegítettetek!!

A kérdezőnek:

Ha Te szeretnéd végezni a váll. könyvelését, és még mint írod nincs jártasságod a területen, először az előttem szólókkal egyetértve át kellene tanulmányoznod az APEH információs füzeteket, az Szja tv (1995.évi CXVII.tv) egyéni vállalkozóra vonatkozó §-ait, mellékleteit ( a www-magyarorszag.hu -n a hatályos jogszabályhoz hozzájutsz, az egyéni váll-ra vonatkozó 1990.évi V tv-t, sorolhatnám még tovább: az Art-ot, Tbj-t stb), eldönteni milyen nyilvántartást akarsz vezetni (pénztárkönyv, naplófőköny, bev.és ktg nyilv.tartás), mert mindent leírni képtelenség, egy nagyon terjedelmes mű kerekedne belőle. És ami nem világos számodra feltenni a kérdéseket, mindig akad rá válaszadó akit segíteni tud.

Kezdetnek:

http://www.apeh.hu/adoinfo/inf2008

váll. kivét:minden hópapban eldöntheted, mennyi jövedelmet szeretnél kivenni, ez persze a bevételed, és az elszámolható ktgek függvénye, mennyi pénzed marad mag hó végén. Nem kell előre bejelenteni, utólag, tárgyhót követő hó 12-ig valljuk be a 0858-ason. Úgy is dönthetsz év közben nem veszel ki jövedelmet, de év végén a pozitív adóalap után meg kell fizetni az adókat, és %-os EHO-t

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kezdő egyéni vállalkozás

HozzászólásSzerző: s.zsoltne » kedd júl. 22, 2008 1:01 pm

NAgyon köszönöm a sok segítséget!!!

Szóval ha jól értem, most az első, hogy beadom a 101E-t, az önkormányzatnál bejelentkezni, és a 1041-en be kell jelentenem a jogviszonyát? NA erre még nem kaptam választ. Magát az enyéni vállalkozót kell beírnom, mint biztosított, és hogy ev munkaviszony mellett, meg feor, esetleg magnyugd. pénztár???? De egyenlőre ennyi?

Azt már olvastam másik témában, hogy mi van, ha nem vesz ki kivétet, mit kell utána fizetni, de mi van ha vesz ki? Mit kell utána fizetni? Minden járulékot?  És ha a kivéten kívűl még pozitív lesz az adóalap, akkor az után mit kell majd fizetni?

Lehet külön bevétel és költség nyilvántartást vezetni? Akkor nem kell a pénztárkönyv? Mert szerintem nem kéne naplófőkönyv...

Bocsi, de ma hozza a papírokat, és nincs annyi időm most hogy átnézzem az összes tv-t...

s.zsoltne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kezdő egyéni vállalkozás

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » kedd júl. 22, 2008 1:45 pm

Szia !

Igen, 101-es, önkományzat, 1041-en az ev-t jelented, mert a 101-esen nem tudod már jelölni, hogy mv. melletti ev(régebben volt erre lehetőség, most csak változásbejelentés esetén), ezért szükséges a 1041 (1342-es kód, ha jól látom, FEOR nincs, munkaidő nincs, de ugye legalább 36 órában foglalkoztatott máshol, mert járulékfiz. szempontjából nem mindegy?!, magánnyugp. szintén jelölöd). Ha áfás bankszámlát nyitni feltétlenül!

Ha év közben nincs kivét (járulékfizetés nincs, ha van máshol heti legalább 36 órát elérő jogviszonya), akkor csak év végén kell a váll. eredmény után adózni. (másik kérdésnál levezettem 16+4%, || 35 % váll.osztalékalapot terheló adó, || 14 % EHO)

Ha van kivét, akkor ez a járulékalap év közben, fizetendő:

1., költségként elszámolható:

  • bruttó kivét
  • 29 % TB
  • Tételes EHO nincs
  • váll. jár. nincs

2., levonandó (hasonlóan, mint a munkabérből), nem ktg:

  • szja (attól függ, mennyi az össz. jövedelme, de minimum 18 %, adótábla alapján)
  • 8 % magánny.pénztár
  • 1,5 % nyugdíjjár. (TB alap)
  • 4 % eg.bizt. (természetbeni, 2 % pénzbelit nem vonunk)

Kifizetendő=bruttó-levonások

 Ha év végén mégis pozitív eredménye lesz, a váll. szja-t, különadót, osztalékalapot terhelő adót (25 ill. 35%) és %- os EHO-t meg kell fizetni.

Számításokat igényel, melyik a célszerűbb, mennyi legyen, legyen- e egyáltalán év közben kivét, függ a főállású jövedelmétől, a válallkozói bevétel és költségek mértékétől. Meggondolandó az is, hogy a kivét után nyugdíjjárulékot fizet, a nyugdíj megállapításánál nem mindegy! A bruttó kivét pedig ktgként elszámolható, ami a vállalkozói adóalapot csökkenti.

Egyéni vállalkozónak én mindenképpen a pénztárkönyv vezetését tartom a legideálisabbnak

Ha valamit kuszán írtam le, jelezz!

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kezdő egyéni vállalkozás

HozzászólásSzerző: s.zsoltne » kedd júl. 22, 2008 1:57 pm

Igen, heti 40 órás munkaviszonya van!

Nagyon-nagyon köszönöm szépen!!!!! Én is a pénztárkönyv mellett voksoltam....

HA valamit nem tudok, majd még írok!!!!:-)

s.zsoltne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kezdő egyéni vállalkozás

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » kedd júl. 22, 2008 2:02 pm

Pénztárkönyv:

tudok javasolni programot, ami nálam nagyon bevált, és az ára is elfogadható, ráadásul még segíteni is tudok, ha bárhol megakadnál.

Vagy: a fórumon kering excel táblás pénztárkönyv, keress rá, szerintem pénztárkönyv, vagy pénztárkönyv excelben a kérdés címe.

Előbbi előnye, hogy nem kell külön analitikákat vezetned (bér, vevő-szállító, tárgyi eszköz stb, a nyilvántartások lekérdezhetők), és a bevallásokat is átküldi az Abevbe( 0858, áfa ,0808, 08T1041, nyenyi).

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron