Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mi az anyagköltség?

Egyéni vállalkozók

Mi az anyagköltség?

HozzászólásSzerző: kamondizsolt2008 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Csak a konkrét anyag vagy minden felhasznált más termeléssel kapcsolatos anyag is az anyagköltség rublikába kerül-e a pénztárkönyvben? Pl.: a faiparban a fa az anyag vagy a csavar, csiszolópapír, ragasztó miegymás is ? Ha ezek anyag költségnek minősülnek akkor mi a termelési költség ? Hogyan lehetne bővebben értelmezni az anyagköltséget a pénztárkönyv kitöltésénél például az iparüzési adó levonási lehetőségei miatt? Köszi.
kamondizsolt2008
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Mi az anyagköltség?

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. jún. 18, 2008 6:09 pm

Szia! Én a tevékenység végzéséhez szükséges  alap- és segédanyagokat könyvelem anyagköltség rovatba. Egyéb termelési költségként minden egyebet pl. irodaszer, vizdij, áramdij, kis értékü tárgyi eszközök stb. Az iparüzési adó számításához év végén lekérdezem az összes term.kez.ktg-et, amelyből kiemelem az ip.üzési adó alapjából levonható tételeket. Üdv. Ani   
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mi az anyagköltség?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. jún. 18, 2008 8:51 pm

Sziasztok! 

Anival egyetértve, de kicsit kibővítve -bár én lehet hogy "kettősben" gondolkodom...? , a termelési költség anyagköltsége nem csak "önköltség" (amit Te írsz az ugyanis az), hanem ide tartozhat az irodaszer, vízdíj, áramdíj, sőt a termelés anyagköltségébe  tartozhat a saját tehergépjármű vagy targonca  üzamanyagköltsége is.

De azért nem biztos hogy nekem van igazam ev-ok tekintetében. Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mi az anyagköltség?

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. jún. 19, 2008 4:39 am

Sziasztok! A kettősben lehetőség van jobban elkülöníteni az alap és segédanyagokat. Ha az ev. minden anyagktg-et ami az iparüzési adó alapjából levonható az első oszlopba könyveli, lehetetlen a leltár összegének megállapitásához segítséget nyujtani. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mi az anyagköltség?

HozzászólásSzerző: pseniko » csüt. jún. 19, 2008 4:39 am

Napraforgóval értek jobban egyet. Én mindig belekönyvelem anyagköltségbe az összes "tárgyiasult anyagot"  : anyag, áru, segédanyag, felszerelés, irodaszer, víz, gáz, villany, alkatrész, tisztítószer, üzemanyag ... .

Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mi az anyagköltség?

HozzászólásSzerző: ildivp » csüt. jún. 19, 2008 5:31 am

Én a pénztárkönyben az anyag- és áruba csak az alap-és segédanyagokat könyvelem (a fa és csavar, ragasztók egyértelműen ide kerülnek és szerintem a csiszolópapír is). A többit (irodaszer, közüzemi díj) pedig az egyéb kiadásokba kerülnek.

Ildi

ildivp
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Mi az anyagköltség?

HozzászólásSzerző: zsonita » pén. jún. 20, 2008 6:03 pm

Szia!

Ev-ok tekintetében szerintem anyag a késztermék előállitásához szükséges alapanyag.Faiparban /bocsi a pongyola fogalmazásért/ az ami az elkészült termékben benne van fa, ragasztó, azeg, csavar, festék lakk stb. A csiszolópapír nem az olyan szerszám mint a csavarhúzó csak gyorsabban kopik. Az irodaszer , víz villany, stb. termelési költség. A szállításhoz használz üzem- és kenőanyag is anyag de a gépkocsi egyég költsége már nem.

Zsonita

zsonita
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Mi az anyagköltség?

HozzászólásSzerző: dorkavics » csüt. jún. 26, 2008 12:01 pm

Sziasztok!

Egyéni vállalkozónál anyagktg-ként szerintem minden, már az előzőekben leírt irodaszer, villany, üzemanyag stb. értelmezhető, de én inkább az egyéb ktg sorba írnám őket. Az egyszeres könyvviteles e.v-nál az anyagktg a tárgyévi anyagbeszerzésre fordított kiadás. A helyi adókról szóló tv. szerint anyag, áru: a számviteli tv. szerinti anyag áru (Ha tv. 52.§ 38.) és mindenképpen készletről beszél. Mivel az irodaszert, üzemanyagot stb. nem készletként kezeljük, ezért szerintem nem lehet az ipa alapját csökkenteni vele.

Dorka

dorkavics
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mi az anyagköltség?

HozzászólásSzerző: potoczki » csüt. jún. 26, 2008 12:48 pm

Sziasztok! egyetértésben Aniékkal:

ev-nél a tevékenységhez kapcsolódó alap-,és segédanyagokat szamolom el anyagköltségként , a többi egyéb költség .

egyébként az SZJA tv. 11.számú melléklete is külön sorolja fel az alapanyag költsg.et , ill. a "járulékos" költségnemeket :

"I. Jellemzıen elıforduló költségek
Költségként elszámolható kiadások különösen a következők:
1. az anyagbeszerzésre, az árubeszerzésre, a göngyöleg beszerzésére (csökkentve a
szállítónak visszaküldött betétdíjas göngyöleg ellenértékével), a szállításra fordított
kiadás;"
...

12. az üzlet, a mőhely, a gazdasági épület, az iroda bérleti díja, a főtés, a világítás és a
technológiai energia költsége, ..."

üdv,Viki

potoczki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mi az anyagköltség?

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » csüt. jún. 26, 2008 1:04 pm

Sziasztok !

Értékesítés árbevételéből levonható anyagköltség

Egyéni vállalkozóknál mi minõsül anyagköltségnek, ami az iparűzési adó tekintetében az értékesítés árbevételébõl levonható? A következõ kiemelt költségfajták figyelembe vételének lehetõségére várom a választ: biztosítási díj, közüzemi díjak (telefon, víz, gáz stb.), javítás, karbantartás, bank költség. 

A helyi adókról szóló 1990. évi C törvény (Htv.) 52. §-ának 37. pontja határozza meg az anyagköltség fogalmát. Az egyéni vállalkozók esetében a tárgyévi anyagbeszerzés értékét kell korrigálni az kifizetett leltár szerinti anyagkészlet-változás összegével.
Arra, hogy mely tételek tartoznak egyéni vállalkozó esetén az anyagok közé, azaz mely költségként elszámolt tételekkel lehet csökkenteni a nettó árbevételt, a Htv. 52. §-a 38. pontja adja meg a választ.
 Eszerint anyag alatt a számviteli törvény szerinti vásárolt készletek közül az anyagokat kell érteni az egyéni vállalkozó esetén is. A számviteli törvény értelmében [Sztv. 3. § 5. pont] anyagok az alap-, segéd-, üzem- és fűtőanyagok, alkatrész, továbbá a legfeljebb egy évig használt (tehát nem tárgyi eszköz) szerszám, műszer, berendezés, felszerelés, munkaruha, egyenruha, védőruha.

Az egyéni vállalkozók esetében tehát az anyagköltség tartalmában teljesen megegyezik a számviteli törvény hatálya alá tartozó vállalkozó által elszámolható anyagköltséggel. A kérdésben említett telefonköltség, biztosítási díj, javítás, karbantartás, bankköltség mint vásárolt szolgáltatás nem lehet anyagköltség, a víz, gáz - mint alapanyag, fűtőanyag - anyagköltségként elszámolható.

 

Üdv: Judit
Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron