Adófórum

Adózási és számviteli információk

Induló EV adómentessége hogy is?!

Egyéni vállalkozók

Induló EV adómentessége hogy is?!

HozzászólásSzerző: daydreams » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

 Induló egyéni vállalkozásom papírjait töltögetem. Természetesen kértem szakmai segítséget, de nem vagyok benne biztos, hogy értem, mi mit jelent, ráadásul eltérő infókkal bombáznak még könyvelők is.

 

A helyzet a következő:

- egyetemista vagyok és még leszek is 3 évig

- pályázatíróként és színházi menedzserként dolgoznék (valamennyi tevékenységi kör tárgyi adómentes)

- a legutóbbi könyvelő a beadandó adatlapon alanyi adómentességet jelölt, és átalányadózást nem kért rám

 

További infó:

- aktívan dolgozom és mivel egyes pályázatokat szeretnék a vállalkozásomon átfuttatni, így valószínűleg 5 M forint felé lép majd a forgalmam (bevételem), bár nem tudom, a nyertes pályázatok minek minősülnek, melyekben a láll. csak bonyolító...

- költségeim elenyészőek, bár mint díszlettervező, bizonyos anyagok beszerzését gondolom néha elszámolhatom költségként, különben csak papíráru, irodagfelszerelés - kérdés: az irodakialakítás költsége ugye nem lehet költségtétel?

 

Kérdésem, hogy

- jogos-e az alanyi adómentesség és az átalányadózás nem kérése?

- ha célom az egyéni boldogulásom biztosítása (azaz természetesen én sem hobbiból hanem megélhetési célokkal szeretnék vállalkozni), akkor bármilyen társas vállalkozással jobban járhatok-e - adózás szempontjából....

 

A választ előre is köszönöm! 

 

 

 

daydreams
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Induló EV adómentessége hogy is?!

HozzászólásSzerző: szokeandras » szer. jún. 04, 2008 9:08 am

Ha az 5 milliót biztosan meghaladja, akkor semmikép se legyél alanyi mentes. András
szokeandras
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Induló EV adómentessége hogy is?!

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. jún. 04, 2008 9:13 am

Szia! sok kérdésed van és elég sok infót meg is adtál, de pld-ul nem adtad meg azt az apróságot, hogy az "iroda" az a saját lakásingatlanodban van-e, vagy bérelt iroda. Ha bérelt szerepel-e benne, hogy te azon átalakítást hajthatsz végre mint bérlő?? Nem tudni kapsz-e adóterhet nem viselő járandóságként kezelendő ösztöndíjat, s az évesen kb.mennyi?

Azt írod, hogy a pályázatírás és a színházi menedzseri tevékenység az az ÁFÁ-ban mentes tevékenység, lehet, hogy csak én nem látom, de nem találom a mentesek között. (ÁFA tv. 85-86§. szerint melyik pont alapján lenne mentes??/

Átalányadózást lehetett volna választani ha nem állsz munkaviszonyban, és éves bevételed az adóévben a 8 milliót nem haladja meg (időarányosan vonatkozik a 8 millió!!) . Átalányadózásnál az elismert költség a bevétel 40%-a lehetett volna, tehát a 60 % az adóalap. De ezt felesleges firtatni, mert ez a vonat már elment 2008-ra vonatkozóan. Az azért még hozzátartozik, hogy az átalanyadó alapja az járulékalapot képező jövedelem lett volna, tehát lett volna utánna 29%,9,5% 6%  tételes eho meg mindenképpen van.

Szja-s egyéni vállakozóként akkor lesz TB járulék fizetési kötelezettséged, ha veszel ki vállalkozói kivétet, ha az össz.jövedemet mondjuk osztalékjövedelemként veszed ki akkor járulékot tekintve a tételes eho van. Igaz, az osztalékjövedelem ebben az esetben: egyszer a teljes vállalkozói jövedelem után 16% SZJA, aztán 4% különadó, az SZJA-va csökkentett rész az osztalékalap: 35% SZJA és 14% százalékos eho (ez utóbbi max. 450 eFt összegben). Tehát a csak osztaléjövedelem kivétel esetén is: a jövedelemből: 61,2%  (ha jól számoltam) eltávozik adók formájában, igaz az osztalékjövedelem az elkülönülten adózó jövedelem.  Természetesen az SZJA-s adózásnál döntési lehetőséged van:pld-ul vegyes megoldás. valamennyi vállakozói kivét (ami költségnek minősül), s a maradék az osztalék jöv.

A vállalkozási tevékenységgel kapcsolatban felmerülő költségeidet elszámolhatod, számlák alapján. (SZJA tv. mellékletének vonatkozó előírásait figyelembe véve).

Az ev-nek a nyilvántartása, elszámolási kötelezettsége egyszerűbb, mint egy gazdasági társaságnak, aki a számvit.tv. hatálya alá tartozva kettős könyvvitelt kell, hogy könyveljen, beszámolót kell, hogy készítsen, társasági adóbevallás, számviteli politika készítés, stb.  Ezekhez már évközben is szükség van hozzáértő könyvelőre, a könyvelési díj nyilván több, mint egy ev-nél.  Ugyanakkor szerintem egy bt, vagy Kft (ez utóbbi már 500 eFt-tal is alapítható apport,stb.) adózása abból a szempontból kedvezőbb, hogy még az ev-nél nem kérdés, hogy az adóévben keletkezett jövedelemként mutatkozó összeget ki akarja-e venni osztalékjövedelemként, addig egy társaság dönthet arról, hogy az adózott eredményét osztalékként nem osztja fel adott évre vonatkozóan,stb. 

 

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Induló EV adómentessége hogy is?!

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. jún. 04, 2008 9:28 am

Kieg. tüzetesebb olvasva a kérdésedet: "aktívan dolgozom ...".   Ha ez azt jelenti, hogy munkaviszonyban is vagy, akkor az átalányadót nem is választhattad volna.

Az alanyi mentességről: Ha átléped az 5 milliós határt (évesen és időarányos!), akkor majd évközben be kell adni a változás bejelentőt és ÁFA körös ÁFA alany leszel.

Az indulásnál nem jogtalan az alanyi mentesség választása, nem lehet biztosan a jövőbe látni. Egy választási lehetőség, amivel ha akar él a vállalkozó, ha akar akkor akár várható évi 100 eFt-os várható bevételnél is beléphet ÁFA-körös ÁFA adóalanynak.  

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Induló EV adómentessége hogy is?!

HozzászólásSzerző: daydreams » szer. jún. 04, 2008 5:26 pm

Kedves Mazsi! 

 

Az iroda úgy saját lakóingatlan, hogy az édesanyámé,

Ösztöndíjt kapok, de változó intenzitással (évente olyan 150-200 ezer forintnál még nem volt több) 

A tárgyi adómentességet az Okmányirodában kapott "Vállalkozási tanácsadó"-ból nyomtatott oldalakról veszem. Nyomtattak nekem a gépből olyat, hogy: TEAOR 82.99 - itt van a pályázatírás; 70.22 és 90.01 - mivel néha fel is lépek. Ezeken a papírokon a csücsökben be van ikszelve hogy tárgyi adómentes......de nem tudom, ez mennyire megbízható információ.......

Munkaviszonyban két egyetem mellett külön nem állok. Ezért szeretnék számlaképessé válni, hogy tudjak ebben az őrült színházi világban dolgozni valahogy. Itt ha lehet, senki nem vesz fel senkit, csak beszámláz......

Sajnos még nem értem a különséget az osztalék és a vállalkozói kivét között....de majd megpróbálok utánaolvasni.

 

Köszönöm kimerítő válaszod!

Daydreams :) 

daydreams
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Induló EV adómentessége hogy is?!

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jún. 05, 2008 10:34 am

Beteszem neked a hivatkozott TEAOR magyarázatot, azzal, hogy az egyéni vállakozónak nem TAOR-ja van, hanem szakmakódja. A szakmakd első négy számjegye megegyezik a TEAOR első négy számjegyével. Többet mondana a besoroláshoz, ha a szakmakódot tetted volna be.

De kiindulva abból, hog ez a máshová nem sorolt kiegészítő üzleti szolgáltatás már önmagában sem mentes az ÁFA-ban, a kizárólag mentességet nem választhattad, az alanyi jó lesz, még át nem léped a határértéket. 

 82.99 M.n.s. egyéb kiegészítő üzleti szolgáltatás

Ebbe a szakágazatba tartozik:

- az élő, jogi eljárásokról helyszíni, szószerinti jegyzőkönyv és gyorsírásos feljegyzés készítése és azután a rögzített anyagok leírása, mint pl.

= bírósági jegyzőkönyvkészítés vagy gyorsírás

= nyilvános gyorsíró-szolgáltatás

- a találkozók, események, kongresszusok, konferenciák élő televíziós adásának valós idejű (értsd szimultán) feliratozása, képaláírás

- vonalkód-szolgáltatás

- sávkód cégjelzésnyomtató szolgáltatás, cégjelzéskódolás

- adománygyűjtés-szervezés díjazásos vagy szerződéses alapon

- levél-előrendező szolgáltatás

- visszaszerzés/adósságbehajtás (repossession)

- parkolóóraérem-gyűjtő szolgáltatás

- független árverés

- hűségprogramok adminisztrációja

- az egyéb, jellemzően üzletvitelt kiegészítő tevékenységek, amennyiben nincsenek máshová besorolva.

Nem ebbe a szakágazatba tartozik:

- a dokumentumátírás, lásd: 82.19

- a film vagy szalag feliratozása, lásd: 59.12

90.02 Előadó-művészetet kiegészítő tevékenység

Ebbe a szakágazatba tartozik:

- az élő színházi, koncert, opera vagy táncművek és egyéb színpadi alkotások bemutatásának kiegészítő (segítő) tevékenységei:

= rendezői, produceri tevékenység, díszlet tervezése, építése, látvány-, fény-, hangeffektus-tervezés stb.

Ebbe a szakágazatba tartozik az élő előadások produceri és impresszáriós tevékenysége is.

Nem ebbe a szakágazatba tartozik:

- a színházi és művészeti személyi ügynökök, ügynökségek tevékenysége, lásd: 74.90

- szereposztás, szerepnyilvántartás, lásd: 78.10

70.22 Üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás

Ebbe az szakágazatba tartozik az üzleti vállalkozások és egyéb szervezetek számára nyújtott tanácsadás, útmutatás és közreműködő segítségnyújtás a vezetést érintő kérdésekben, mint pl. társasági stratégia és szervezeti tervezés, az üzleti folyamat áttervezése, a vezetés korszerűsítése, költségcsökkentés és más pénzügyi kérdések, marketingpolitika, humánerőforrás-politika kialakítása, gyakorlati alkalmazása és tervezése, bér- és nyugdíjazási stratégia tervezése, termelés ütemezése és ellenőrzés tervezése.

Az üzletviteli szolgáltatás tartalmazhat tanácsadást, útmutatást, és operatív segítségnyújtást az üzleti és közszolgálati tevékenységhez:

- számviteli rendszer módszere, folyamata, költségelszámolási program és költségvetés-ellenőrzési eljárás tervezése

- üzletviteli és közszolgálati tanácsadás és segítségnyújtás a tervezést, szervezést, hatékonyságot és ellenőrzést, irányítást, a vezetői információs rendszert stb. érintő területeken

Nem ebbe a szakágazatba tartozik:

- számítógépes szoftver tervezése számviteli rendszerhez, lásd: 62.01,

- a jogi tanácsadás és képviselet, lásd: 69.10

- a számvitel, könyvelés, könyvvizsgálat és hitelesítés, adótanácsadás, lásd: 69.20

- az építészmérnöki, mérnöki műszaki tanácsadás, lásd: 71.11, 71.12

- a környezetvédelmi, agrár-, biztonsági és hasonló tanácsadás, lásd: 74.90

- a vezetők kiválasztása vagy a felkutatásukkal kapcsolatos konzultáció (fejvadászat), lásd: 78.10

- az oktatási tanácsadás, lásd: 85.60

 

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Induló EV adómentessége hogy is?!

HozzászólásSzerző: daydreams » csüt. jún. 05, 2008 10:45 am

Jajj anyám....

A papíron szerepel:

keresztrejtvény készítés, színpadi súgó, ipari hűtőgépek kezelése, kazánkezelés, versenylovak idomítása, vízmintavételezés, házfelügyelő stb.

 

A KSH honlapján természetesen az van, amit Te is bemásoltál, a rendszert ismerem és használtam is. Igazad van. De akkor mi van ezen a papíron? És hol van az én pályázatírásom?

 

Mindenesetre köszönöm! 

daydreams
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Induló EV adómentessége hogy is?!

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jún. 05, 2008 11:14 am

Nézd meg esetleg ezt:

82.19 Fénymásolás, egyéb irodai szolgáltatás

Ebbe a szakágazatba tartoznak a különböző másolási, dokumentum készítési és a speciális irodai ellátó tevékenységek. A dokumentummásolás, -nyomtatás itt csak a kissorozatú nyomtatást foglalja magában.

Ebbe a szakágazatba tartozik:

- a dokumentum-előkészítés

- dokumentumszerkesztés vagy korrektúra

- gépelés, szövegszerkesztés

- a titkársági tevékenységek,

- a dokumentumok átírása és egyéb titkársági munkák

- a levél vagy összefoglaló írása

- a postaláda bérbeadása és egyéb postai és levelezési szolgáltatás (a közvetlen levélhirdetés kivételével)

- sokszorosítás, fénymásolás

- másolatkészítés

- tervrajzmásolás

- az egyéb dokumentummásolási tevékenységek, kivéve az olyan nyomtatási szolgáltatásokat, mint pl. az ofszetnyomás, gyorsnyomtatás, digitális nyomtatás, nyomatok (prepress) készítése

74.90 M.n.s. egyéb szakmai, tudományos, műszaki tevékenység

Ebbe a szakágazatba az általában üzleti ügyfelek számára nyújtott szolgáltatások széles köre tartozik. Azok a tevékenységek tartoznak ide, amelyek gyakorlásához magas szintű szakmai, tudományos, illetve műszaki ismeretre van szükség, a folyó napi, általában rövid időtartamú szokványos üzleti tevékenység azonban nem tartozik ide.

Ebbe a szakágazatba tartozik:

- az üzleti ügynöki tevékenység, mint pl. kis- és közepes méretű vállalkozások vételének és eladásának lebonyolítása, beleértve a szakértői tevékenységet, kivéve az ingatlanügynöki szolgáltatást

- a szabadalmakkal kapcsolatos ügynöki tevékenység (szabadalmak vételének és eladásának intézése)

- a becsüsi tevékenység (régiség, ékszer stb.), kivéve az ingatlannal és biztosítással kapcsolatos értékbecslést

- a számla, okmány felülvizsgálata, ellenőrzése és fuvarozási díjtételre vonatkozó információ szolgáltatása

- az időjárás-előrejelzés (meteorológia)

- a biztonsági tanácsadás

- a mezőgazdasági tanácsadás, (agronómusi, agrárközgazdászi tevékenység)

- a környezetvédelmi tanácsadás

- az egyéb műszaki tanácsadás

- az egyéb, nem műszaki, nem építészmérnöki, nem üzletviteli tanácsadás

- építési költségvetés készítése, ellenőrzése

Ebbe a szakágazatba tartozik továbbá az egyének mint magánszemélyek számára végzett olyan közvetítői, ügynöki tevékenység, amely általában film-, színházi és más kulturális produkcióban vagy sporteseményben való alkalmazás, szerződés megszerzésére irányul, valamint könyvek, játékok, műalkotások, fotók stb. elhelyezése kiadóknál, producereknél.

Idetartozik továbbá a műszaki, gazdasági és más szakmai könyv, kézikönyv, dokumentum stb. megírása a szerzői jogvédelemben részesülők kivételével.

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Induló EV adómentessége hogy is?!

HozzászólásSzerző: daydreams » pén. jún. 06, 2008 9:05 am

Kedves Mazsi!

 

 Kezd kitisztulni a kép...de ezek szerint ne hagyatkozzak a kisasszonyokra az okmányirodánál, hanem vegyem kézbe a dolgot. Abból ugye nem lehet gond, ha többféle szakmakört jelölök meg, de mondjuk egyes tevékenységeket, melyeket felveszek, nem űzök aztán.

Ezer hálám az eddigi infókért!

Day 

daydreams
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Induló EV adómentessége hogy is?!

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd jún. 10, 2008 8:46 am

Szya Day!  Szerintem az a legjobb, ha tudod azt, hogy mit akarsz csinálni és megkeresed Pld. Complex TEAOR, ahol némi magyarázat is van, az egyes elnevezések és számok mellett, hogy jellemzően mik azok, ami abba a számba tartoznak. Ha pont a te elnevezésed nnem szerepel, akkor megnézed, melyik példálózás a leginkább közeli. Szerintem csak olyan tevéeknységeket válaszál, amiket már most biztosan tudsz, hogy lesz, valamint amivel úgy vagy, hogy előfordulhat.  Ami egyáltalán nem, azt felesleges betenni, annál is inkább, mivel nagyon kell a lóvé az állambácsinak és mindent kitalálnak, amiből biztos bevételt szerezhetnek (lásd a mostani TEAOR, szakmakód mód, ha a hülye fordítások miatt úgy döntök, hogy na akkor az eddigiből nem kell nekem egyik se amibe fordítanák már fizetni kell a módosításért és még lehetne sorolni: négy éves sok milliós autóknak pár ezer kilométerrel, sérülés nélkül - 2 évente műszaki vizsga, a tevékenségek egyre más feltételekhez kötése...) tehát ne válassz olyat is, amit nem akarsz folytatni, mert lehet, hogy akár éven belül olyan előírás születik arra a tevékenységre, ami miatt megint járkálhatsz. Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 100 vendég

cron