Adófórum

Adózási és számviteli információk

segitő családtag után mit kell fizetni?

Egyéni vállalkozók

segitő családtag után mit kell fizetni?

HozzászólásSzerző: PUMECEDLI » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

nagymamám  öregségi nyugdijas,kiegészitő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó. Faluban élünk, ahol virágboltot üzemeltet.Nem nagy forgalomra kell gondolni/évi 300.e.ft bevételre és ebből jönnek még le a költségek/, de mivel más nincs a faluban fennáll az igény. Idős, 86 éves,, velünk a lányával és annak  férjével és ,gyermekével él, 20 éve közös háztartásban. Ma már mivel mellette megtanultuk, mi segitünk neki, ha valaki virágért jön,mivel édesanyám is nyugdijas már. A vállalkozói igazolványokat jul.-1.-ig mivel le kell cserélni, bementünk vele az Okmányirodába. Ahol az a ügyintéző azt javasolta, hogy aki kereskedelmi végzettségü a családban kellen kötni egy szerződést,mivel ő már idős, és nem ő dolgozik. Az ő idejében még szakképzettség nélkül válthatta a vállalkozói igazolványt,nagyon jó érzéke volt a tevékenységhez, gyönyörű virágcsokrokat ,koszorúkat kötött, amire bennünket is megtanitott.Akkor még azt mondták, hogy amig fennáll a vállalkozás addig folytathatja a tevékenységet szakképzettség nélkül, de új esetében már szükséges a szakképzettség. Kérdésem lenne. szerintetek ha pl. anyukám elvégezne egy virágkötői tanfolyamot, az ügyintéző szerint ez elég lenne, és az ajánlott szerződést megkötné, őutána milyen fizetési kötelezettség lenne havonta?Utánna is kellene az idéntől hatályos eü.szolg.járulékot 4350.-Ft.-ot fizetni?Mert akkor már nem érné meg a vállalkozást fenntartani, hisz nincs annyi bevétel.Ő már be akarta fejezni, csak a faluban többen kérték, hogy tartsa fenn, mivel igy helyben van virágvásárlási lehetőség.Adjatok tanácsot,legyetek szivesek, ti hogyan rendeznétek,hogy mindenki jól járjon? 
PUMECEDLI
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

segitő családtag után mit kell fizetni?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd máj. 27, 2008 8:52 pm

Szia!

Ha jól értelmezem a kérdésed, akkor az anyukád mint szakképzett segítő családtag  ingyen is végezhetné a munkát.  A havi 4350,-Ft Eü.szolg járulék ettől független, ha nincs más biztosítása, akkor ezt az összeget neki fizetnie kell (és nem a vállalkozásnak).

Viszont a "vállalkozás" fizethet neki  pl: minimálbért, ami után a vállalkozás  fizeti a járulékokat (így a bér és a TB  a vállalkozásnál költségként elszámolható), ekkor az anyukádnak  nem kellene   a havi 4350,-Ft-ot fizetni. Viszont érdemes "kalkulálni", mi a kedvezőbb!

Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

segitő családtag után mit kell fizetni?

HozzászólásSzerző: PUMECEDLI » szer. máj. 28, 2008 1:51 am

sajna nincs annyi bevétel, hogy pl. egy minimumbér utáni költséget el lehetne számolni,és ha netán a 4350.-ft.-ot őutána is fizetni kellene, már nem érné meg fenntartani a vállalkozást.Az idei évtől fizetendő 4350.-Ft havi járulékot is nagyon nehéz már kigazdálkodni.Ezért kértem a segitségteket, hogy tisztán láthassunk,mit csináljunk.
PUMECEDLI
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

segitő családtag után mit kell fizetni?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. máj. 28, 2008 7:46 am

A nagymama után továbbra is fennáll a havi 4.350 eFt-os eü.szolg.jár.fizetési kötelezettség, mert ő a vállalkozó.

Az édesanyád, aki nyugdíjas - mivel nyugdíjas szerintem segítő családtag nem lehet. 

Lehet mondjuk alkalmazott, akár heti 10 órában, vagy valami, s ennek megfelelően pl. minimálbér most 69.000 Ft/hó a teljes munkaidősnél, a részmunkaidős a részmunkaidő arányában: pl. heti 10 órásnál lehet a havi minimálbér 17.250 Ft/hó, s ezután vannak a járulékok, s ebből van a nyugdíjjal összeszámított összeg után az SZJA.  

ha a javaslatot kérdezed: akkor a nagymama után gyakorlatilag teljesen feleslegesen fizetitek a havi 4.350 Ft-ot, mert egyébként meg nem is végzi ő maga tevékenyen a vállalkozást. Egyszerűbb lenne, ha ő megszüntetné a saját vállalkozását,  s ha láttok rációt a virágüzlet fenntartásában, akkor váltson vállalkozóit az édesanyád, aki szintén nyugdíjas - tehát nyugdíjas vállakozóként fizetni kell a vállalkozásból az eü.szolg.járulékot, s a vállalkozásból származó jövedelmével kapcsolatban pedig választhat adózási módot, s járulkot annak megfelelően kell majd fizetnie, hogy mit vesz ki vállalkozói kivétként, vagy ha átalányadót, EVÁ-t választ, akkor az ezen rendelkezések szerint... 

A kérdésedből nem derül ki, hogy az üzlethelyiség a nagymama tulajdona, vagy csak bérli a helyiséget, a nagymama válakozó hogyan adózik: átalányadós, EVÁ-s, vagy bevételi-költségelszámolásos SZJA-s.

Ha a 2-es hozzászólásodat is nézem, akkor viszont nem érdemes egyáltalán fenntartani a virágüzletet, ha a havi 4.350 Ft-ot is nehéz kigazdálkodni, mert ez azt jelenti, hogy szinte nincs is belőle jövedelem.

Csak azért, hogy igény van rá - csak azért pedig egy vállalkozónak nem érdemes magát kitenni azoknak a maceráknak, esetleges büntetési tételeknek, amelyek ma egy vállakozás fenntartásával együttjárnak, ráadásul csupán szívszerelemből, szinte ingyen dolgozás mellett.

Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

segitő családtag után mit kell fizetni?

HozzászólásSzerző: PUMECEDLI » csüt. máj. 29, 2008 1:59 pm

Az üzlethelyiség a szüleim tulajdona a tulajdonukat képező ház alsó részén van, se bérleti dij sem más nem lett eddig rá elszámolva, az épitményadót is a szüleim fizetik. A nagyi bevétel-költségarányos elszámolásos Szja-a egyéni vállalkozó.Kérdésem már csak az lenne,hogy mivel jelenleg édesanyámnak sincsen szakképzettsége,csak esetleg elvégezne egy virágkötő tanfolyamot, addig ő kaphat-e vállalkozói engedélyt,hisz szakképzettség nélkül nem adnak.Most pedig a vállalkozói engedély megújitásának intézésénél az ügyintéző úgy akarja kicseréni az igazolványt újra,ha kötne a nagyi egy szerződést anyukámmal aki dolgozna.Kérdésem lenne még, ha pl. 10 órában a 17.250.-Ft minimálbérre jelentenék be, mit kellene neki havonta fizetnie?

 Azt tudom, hogy a nyugdijával összevonva adózna a jövedelem,de a nagyi is igy fizette eddig, az ő nevén lett kivéve a vállalkozói kivét.

PUMECEDLI
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

segitő családtag után mit kell fizetni?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. máj. 31, 2008 2:08 pm

A nagyid helyében visszaadnám a vállakozást és kiadnám az üzlethelyiséget inkább bérbe.  Attől, hogy anyukádat felveszi részmunkaidős alkalmazottként, attól még nem oldódik meg az a helyzet: hogy ami tevékenység valamilyen végzettséghez is kötött (pl.kereskedelem is) hogy vagy az egyéni vállakozónak kell rendelkeznie azzal a végzettséggel, vagy kell lenni olyan alkalmazottjának, vagy segítő családtagjának, aki azzal a végzettséggel rendelkezik.(a nagymámadnak nincs, az anyukádnak nincs). Nem tudom mennyi idő alatt lehet azt a végzettséget megszerezni?

Vagy olyan alkalmazottat kellene neki foglalkozttni, aki rendelkezik a szükséges végzettséggel - addig még anyukád nem szerzi meg a képesítést -, s aztán a nagymamád visszadná a vállakozóit és kiváltaná anyukád, amkor már van hozzá papírja. Ha a nagyidnak nem újítják meg erre a tevékenységre a vállakozóiját, akkor anyukád hogyan kaphatna erre a tevékenységre vállakozói igazolványt???  Több ötletem mincs.

Mivel anyukád nyugdíjas, ha heti 10 órában lenne foglalkoztva, akkor a minimálbér arányos része valóban 17.250 Ft , de vélhetően anyukád már 50 év felett van (ha nyugdíjas), a munkaköre vélhetően végzettséghez kötött lenne - s akkor már belép a garantált bérminumum kérdése is.

Egyébként a nyugdíjas alkalmazott után fizetendő járulékok mértéke: 24% nyugdíjjárulék, 5% eü.bizt.járulék, tételes eho minimum 50% : 975 Ft/hó,3% munkaadói járulék, 1,5% szakképzési hozzájárulás.  Amit vonni kell: SZJA előleg (nyugdíj figyelembevételével), 9,5 % nyugdíjjárulék, 4% eü.bizt.járulék. Ha alkalmazott is van, akkor havonta kötelező a 0808A-0808M bevallás elektronikus küldése, s mivel munkaviszonyról beszélünk, vonatkozik a munkatörvénykönyv (jelenléti ív,stb) és a munkavédelmi törvény is (üzemi alkalmassági orvosi vizsgálat,stb.) S minimum egy szakképzett/hozzáértő könyvelő bevonása - ha nem akarja a nagyid a kispénzét büntetésekre költeni. 

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég