Adófórum

Adózási és számviteli információk

EV adófizetési kötelezettségei

Egyéni vállalkozók

EV adófizetési kötelezettségei

HozzászólásSzerző: melang81 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok,

 

Egy kis segítséget szeretnék kérni új, EV megkezdésével kapcsolatban.

Két esettel kapcsolatban szeretnék infót kérni.

 

Ha van 36órás munkaviszonyom és emellett váltom ki a váll-i ig., akkor nem vagyok köteles a minimálbér után fizetni az adót és járulékokat csak a ténylegesen elért jövedelmem után.

Jól gondolom?

 

Kérdésem az lenne, hogy mit kell fizetnem az adóhatóságnak, ha pl.:

Bevétel: 150e Ft/hó

Bérleti díj || rezsi: 50e Ft/hó

Egyéb a tevékenységgel kapcsolatban felmerült ktg: 20e Ft/hó

Így van 80e Ft jövedelmem havonta.

Azt már olvastam a fórumon, mivel a bevételem nem éri el a 4M Ft-ot, ezért választhatom az alanyi adómentességet, ami ha jól tudom azt jelenti, hogy nincs ÁFA fizetési kötelezettségem, de levonási jogom sincs.

Így csak a SZJA tv alá eső fizetési kötelezettségeim lesznek? Mennyit és hova kell fizetnem?

Olvastam valami olyat is, hogy választhatok, hogy havi bevalló legyek-e vagy éves.

Van különbség fizetési kötelezettség szempontjából?

Helyi önkormányzat felé van fizetési kötelezettségem?

 

Másik eset, ha nincs 36 órás munkaviszonyom?

Ebben az esetben, hogyan alakulnak a kötelezettségeim?

Azt tudom, hogy a minimálbér után fizetnem kell az adót és járulékokat, ha van jövedelmem ha nincs…

  

Segítségeteket előre is köszönöm,

Linda

melang81
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

EV adófizetési kötelezettségei

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » szomb. máj. 17, 2008 11:16 am

Na nézzük sorba.

1. Ha van egy főállásod, és emellett vagy ev, és nem vagy nyugdíjas, akkor nem kell a minibálbér után fizetni a járulékokat, eddig jól goldoltad. A ténylegesen elért jövedelem alatt nem tudom, mit értesz.

    Ha azt, hogy veszel ki vállalkozói kivétet, akkor fizetni kell utána a bérjárulékokat.

    Ha a vállalkozásból származó eredményt gondolod alatta, akkor szja-at kell utána fizetni.

2. Az egyéni vállalkozó eredmény után fizetendő adóját elég nehéz pontosan meghatározni, de nyugodtan számolhatsz az eredmény 45-55 %-ával, jelen esetben ha van kb. 80.000 Ft eredményed, akkor abból kb 40 e. Ft az adó. 

3. Igen, ha nem éri el a jövedelmed 2008. évtől már nem 4,000,000, hanem 5,000,000 Ft-ot, akkor választhatod az alanyi mentességet áfából. Igen, akkor levonni sem tudsz. Át kell gondolni, hogy milyen költségeid lesznek, és azok áfásak-e, és ahová te állítod ki az árbevétel számlát, az áfa körös-e, azaz kifizeti-e neked az áfát.

4. Az, hogy csak szja fizetési kötelezettséged lesz, inkább fogalmazzunk úgy, hogy ha áfa mentes vagy, akkor nem kell áfát fizetned. Ugyanis az szja mellett még kell fizetni ehot, iparűzési adót. különadót stb.

5. Azt, hogy választhaszt havi vagy éves bevallói kötelezettséget, nem egészen értem, nem választhatsz. De többféle bevallási kötelezettség van, ezt most nem részletezem, sokmindentől függ.

Fizetési kötelezettség szempontjából annyi a különbség, hogy amikorra a bevallást be kell adni, akkorra kell fizetni is.

6. A helyi önkormányzat felé van fizetési kötelezettséged.

7. Ha nincs heti 36 órás munkaviszonyod, akkor a minimálbér után kell fizetned a járulékokat, a többire ugyanez vonatkozik.

Remélem érthető voltam, és nem keserítettelek el nagyon. 

 

Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV adófizetési kötelezettségei

HozzászólásSzerző: Rubelia » szomb. máj. 17, 2008 11:19 am

Szia Linda!

Első esetben, valóban nincs járulékfizetési kötelezettséged ha van heti 36 órát elérő biztosítási jogviszonyod. A járulékokat csak a tényleges vállalkozói kivér után kell fizetni. Ha legalább egyszer van váll. kivéted akkor utána már minden hónapban kell küldeni a 0858 bevallást nullásan is.

Alanyi adómentességet áfa tekintetében akkor lehet választani, ha az éves árbevétel nem éri el az 5mft-ot., Ilyenkor áfával egyáltalán nem kell foglalkozni, de ezt csak kezdéskor vagy év elejétől lehet kérni.

Önkormányzat felé iparűzési adófizetési kötelezettség abból keletkezik ami megmarad a bevételből az anyagköltség levonása után, Erre a helyi ipa tv.-ben találsz pontos megfogalmazást. Általában 2%szokott lenni.

 

A másik esetben ha van bevételed ha nincs köteles vagy legalább a minimálbér után fizetni a kötelező járulékokat minden hónapban és havonta kell küldeni a 0858-as bevallást is amin a jövedelem szerepel. 

 

Egyébként tudom ajánlani az apeh oldaláról letölthető ev. re vonatkozó információs füzetet abban sok mindent megtalálsz.

 

Megpróbálom ide betenni a linket:

http://www.apeh.hu/adoinfo/inf2008/i04.html

 

Remélem tudtam segíteni. 

Rubelia
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

EV adófizetési kötelezettségei

HozzászólásSzerző: melang81 » hétf. máj. 19, 2008 4:44 pm

Köszönöm a válaszokat!

 

Próbáltam utána olvasgatni…

Arra jutottam, hogy egyenlőre megtartom a 36 órás munkaviszonyomat és emellett kellene kiváltani az ev ig-t és vagy a váll-i kivét vagy az vállalkozó osztalékalap szerinti adózást választani.

Számokban tudok gondolkodni…

 

1. váll-i kivét, tegyük fel ha pl.

bevétel: 150e Ft/hó

bérleti díj + rezsi: 50e Ft/hó

egyéb: 20e Ft/hó

marad 80e Ft, ami minden hónapban kiveszek, ekkor

Szja (18%):       14.400

TB (29%):         23.200

Nyjár (9,5%):      7.600

Eb.jár (4%):        3.200 (ha jól tudom nem kell a 2% pénzbelit megfizetnem, mivel van 36órás            mviszonyom)

Különadó (4%):   3.200

EHO-t szintén nem kell?

Munkavállalói és munkaadói járulékot sem?

Iparüzési adó (2%): 1.600

Marad 26.800 Ft, ebből kellene „megélnem”?

Ez komoly???

 

Elolvastam mit ír a tv. az elszámolható ktg-ről – tömören: ami a tev-gel kapcsolatban felmerül…

WC papírt is elszámolhatom ktg-ként vagy a két kiflit amit reggelire veszek és kérjek róla számlát?

 

2. váll-i osztalékalap szerint:

akkor van, ha év közben nem, de év végén egyösszegben veszem ki az eredményt?

A tv. 49/C§ 7. pontját nem értem. Le tudnátok fordítani magyarra, esetleg számokkal is levezetnétek?

 

Olvasgatások közben felmerült még egy kérdés.

Ha egy EV vesz egy számítógépet 130e Ft-ért, hogyan számolhatja el?

Écs-t kell rá elszámolni? Hogyan könyveli?

 

Segítségeteket előre is nagyon köszönöm és elnézést a sok kérdésért!

Linda

melang81
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

EV adófizetési kötelezettségei

HozzászólásSzerző: melang81 » hétf. máj. 19, 2008 6:26 pm

 

 

melang81
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

EV adófizetési kötelezettségei

HozzászólásSzerző: Pikikee » hétf. máj. 19, 2008 7:00 pm

Szia Linda !

Azt hiszem kicsit még kevered a dolgokat.
Amikor még elöször számolgattam én is a költségeket, akkor egy nagyon kedves ismeröőm azt mondta, hogy kb 100Ft-ból 1 ft marad a zsebembe. Hát ez nagyon közel áll a valósághoz :(
Nem egyszerű a vállakozónak kitermelni a megélhetését.
Kifliről ne kérj számlát .... felesleges :-) Csak ami közvetlenül a vállalkozásoddal kapcsolatban felmerült költségeket tudod bizonylat alapján elszámoloni. Az egy nagy tévhit sajnos, hogy a vállalkozóknak milyen jó, mert mindent elköltségelhetnek. Hát ez nem így van ! Nem beszélve arról, hogy csak akkor tud költségelni, ha van bevétele is.

Bocs, nem akarlak elijeszteni, de én a Te helyedben ha tehetném, akkor a főállásom mellett lennék vállalkozó. Az legalább egy havi fix.

A többit meghagyom másnak. Ebben még tévedhetek és hülyeséget nem akarok írni.
Ezt azért irtam, hogy gondold jól végig !
Egyéb kérdésedre szerintem hamar megkapod a választ a többiektől. Nekik ez már a kisujjukban van :-)

Üdv: Ildi
Pikikee
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

EV adófizetési kötelezettségei

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » kedd máj. 20, 2008 5:19 pm

Szia Linda!

Ha van főállásod, akkor nem kell vállalkozói kivétet kivenned és utána mindenféle járulékokat fizetned, mint ahogy fönt számolgattad. 

Ha van eredményed, pl. az a 80.000.- Ft, akkor ez vállalkozói eredmény, ezután szja-t és ehot, valamint iparűzési adót kell fizetned. Ez kb. a 40-50 e.Ft. De felmerülhetnek még más költségeid, pl. irodaszer, saját gk.használat, akkor az a 80.000 még lecsökken.

Üdv. Móni 

 

Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV adófizetési kötelezettségei

HozzászólásSzerző: melang81 » kedd máj. 20, 2008 6:14 pm

Szia Móni,

Arra szeretnék választ kapni, hogy fenti számolásom  jó-e?
Illetve, mit és hogyan fizetek, ha a vállalkozói eredmény szerint adózok?
Nem értem a tv-ben a 35 ill. 25 % hogyan számolódik...?
Sajnos én így szöveg alapján nem látom át, ha esetleg levezetnéd, megköszönném.

Szép napot!
Linda

melang81
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

EV adófizetési kötelezettségei

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » szer. máj. 21, 2008 5:50 pm

A fenti számolásod jó, de nem szükséges a vállalkozói eredményt kivenni, de ha akarod akkor ki lehet, és a fenti számolásod akkor jó. 

De:

Ha nem veszed ki vállalkozói kivétként, akkor a következőképpen adózol.

Van 80.000 Ft eredményed. 

Ennek a 16%-a vállalkozói adó:                                                    12,800.-

Adózott eredmény marad: 80,000 - 12,800 = 67,200.-

Amely után 35% osztalékadót                                                       23,520.-

és 14% ehot kell fizetni.                                                                9,408.-

Az összes fizetendő adó:       45,728.-

Tehát a 80.000-ből 34,272.- Ft-ot marad meg.

Kell még a 2% iparűzési adó is, ezt úgy kell kiszámolni, hogy a bevételből le kell vonni az anyagköltséget, az árubeszerzést és az alvállalkozót. Ennek a 2%-a de ez önkormányzatonként eltérő lehet, és kedvezményeket is adnak. 

Azon kell gondolkozni, hogy a fent szereplő 80,000 Ft-ot mivel lehet még csökkenteni.

Pl. ha veszel egy számítógépet, nyomtatót, iroda bútort, irodaszert.

Ha a számítógépet 130.000 Ft-ért veszed meg, akkor az értékcsökkenéssel lehet elszámolni 33 Vagy 50%-kal - te döntöd el - időarányosan, tehát 2 vagy 3 év alatt lehet költségként elszámolni. 

Tárgyi eszköz beszerzést 100,000 Ft alatt lehet egyösszegben elszámolni az adott évben. 

 

Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV adófizetési kötelezettségei

HozzászólásSzerző: melang81 » szomb. máj. 24, 2008 5:37 am

Köszi a levezetést!

Már csak két kérdésem van :)
Mi a különbség a 35, ill. a 25% osztalékadó között, mikor melyiket fizetem?

Ha az osztalékadó szerinti adózást választom, akkor nem kell év közben bevallást adnom, csak a köv.év febr.15-ig egyet?

Köszönöm a sok segítséget!
kellemes hétvégét!

Linda

melang81
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron