Adófórum

Adózási és számviteli információk

Iparűzési adó - EV

Egyéni vállalkozók

Iparűzési adó - EV

HozzászólásSzerző: kohnmari » szomb. máj. 17, 2008 6:13 pm

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat, meggyőztetek. Nelly feltette az i-re a pontot. (A figuráknak örültem, oldották a feszültséget.)

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Iparűzési adó - EV

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. máj. 19, 2008 5:14 am

Szia Mari!

Találtam valamit, igaz konkrétan nem tér ki az szja hatálya alá tartozókra, de egyértelműsíti, hogy t.e., immat.jszág értékesítése nem IPA alap:

Az iparűzési adó alapját csak azon ügyletekből eredő bevételek növelik, melyek a számviteli törvény szerinti nettó árbevétel részét képezik, márpedig az korántsem egyezik meg a Hatos Irányelv szerinti adóköteles tranzakciók körével. Egyfelől nem képződik adóalap a Hatos Irányelv szerinti számos adóköteles ügyletből (immateriális jószág, tárgyi eszköz értékesítése, ingyenes vagyonátadás, engedményezés, kártérítés, termékimport, a belföldön adóztatható szolgáltatás-import), másfelől pedig adóalap keletkezik a Hatos Irányelv szerinti tárgyi adómentes ügyletekből, az exportügyletekből. Ezen túlmenően sajátos a nettó árbevétel a pénzügyi szektorba tartozó vállalkozások (hitelintézetek, pénzügyi vállalkozások, biztosítók, befektetési vállalkozások) esetén, ahol is a nettó árbevétel részét vagy az Áfa hatályán kívüli tételek (kapott kamatok) vagy tárgyi adómentes szolgáltatások képezik. Mivel az általános adó kifejezés azt jelenti, hogy az adó kiterjed a Hatos Irányelv szerinti ügyletek mindegyikére, vagy döntő többségére illetve nem terjed ki azon ügyletekre, vagy ügyeletek többségére amelyre a Hatos Irányelv szerinti adó nem terjed ki, így a helyi iparűzési adó ezen jellemző nek való megfelelése egyértelműen kizárható.

http://www.solymar.hu/download.php?ab7d5fe9ee16628e86b79501633560c6&target=1

Sajnos egyértelműen ev-re vonatkozó állásfoglalást még nem találtam, ha rábukkanok idemásolom.

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Iparűzési adó - EV

HozzászólásSzerző: kohnmari » csüt. okt. 09, 2008 12:57 pm

Sziasztok!

Megkaptam a választ a kérdésemre a Számviteli Levelektől (nem vagyok tőle boldog).

Idézem:

"3872. Iparűzési adó alapja egyéni vállalkozónál

Kérdés: Egyéni vállalkozónál a tárgyi eszköz értékesítéséből származó bevételt figyelembe kell-e venni az iparűzési adó számításánál?

Válasz: Az egyéni vállalkozó bevételeit az Szja-tv. 10. számú melléklete részletezi. A melléklet a jellemzően előforduló bevételek közé tartozónak tekinti (2.pont) a kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköz - ideértve a selejtezett tárgyi eszközt is - értékesítéskor kapott ellenértékét, illetőleg a szokásos piaci értéket (ha ez utóbbi a több), ha annak beszerzési, előállítási költségét az egyéni vállalkozó bármelyik évben költségei között elszámolta, vagy értékcsökkenést számolt el, azzal, hogy ha olyan ingatlant, ingó vagyontárgyat idegenít el, amelyet nem kizárólag üzleti célból használt, akkor az ebből származó jövedelem adózására a XI. fejezetben foglat (a vagyonátruházásra vonatkozó) rendelkezéseket kell alkalmazni.

Ha az egyéni vállalkozó - az előbbieknek megfelelő - tárgyi eszközt értékesít, az ebből származó bevétele a Htv.52.§-a 22.pontjának i.) alpontja szerint az iparűzési adó alapjába beletartozik.

A kérdéshez kapcsolódóan az iparűzési adó alapjának meghatározásával részletesen foglalkoztunk a Számviteli Levelek 182. számában a 3799. kérdésre adott válaszban."

Üdv. Mari

 

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Iparűzési adó - EV

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. okt. 09, 2008 1:06 pm

Szia Mari! Soha nem vettem figyelembe. Üdv. Ani

Ha volna egy kis időd írnál valamit a feltett kérdésemre? "UNIÓS árubeszerzés" címszó alatt tettem fel. Köszi

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Iparűzési adó - EV

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. okt. 09, 2008 1:44 pm

Szia Mari!

Nagyon elszomorodtam, de egyálatlán nem tudok azonosulni a számviteli levelek véleményével. Pontosan amiatt a § miatt, amit ő indoklásában említ. 52. § (22) i):

i) a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény hatálya alá tartozó vállalkozók esetében a tevékenységükkel (termékeladás, szolgáltatás) összefüggésben kapott általános forgalmi adó nélküli készpénz, jóváírás, természetben kapott juttatás, vagy bármilyen vagyoni érték, növelve az árkiegészítéssel és csökkentve a fogyasztási adóval, továbbá az adóhatósággal elszámolt regisztrációs adó összegével, feltéve, ha a regisztrációs adó összege a termék ellenértéke részeként bevételként került kimutatásra,

 

Nálam sem képezett soha IPA alapot az értékesített t. e-ből származó bevétel. Szerintem ez így abszolút inkorrekt.

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Iparűzési adó - EV

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. okt. 09, 2008 3:14 pm

Szia Mari!

Osztom az ellenkezők véleményét , jobb példa nincs, mint a bemásolt törvényi rész, megerősítve a Nelly által fenn írott vagyoni érték definicióval. Abban sem látni tárgyi eszközt. Ez már megint a mindenáron bevételszerszés tipikus esete (helyi adó bevétel)

Persze ettől még ez is lehet eltérő színű az általam emlegetett fekete fehérnél, mert ahány önkormányzat annyi variáció, bár hogyan tudják törvényileg helyre tenni?- jó kérdés. Mit jó kérdés, hisz minden jegyző magasan kvalifikált, ki tudják találni hogyan lehet ezt mégis beletartozónak venni.

Na lehet mára befejezem, valahogy belém bújt a kis ördög, megnézem a horoszkópom, hátha ma meg sem kellett volna szólalnom.( lehet reggel kellett volna)

Üdv. Jutka

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég