Adófórum

Adózási és számviteli információk

tárgyi eszköz eladás 2 év múlva

Egyéni vállalkozók

tárgyi eszköz eladás 2 év múlva

HozzászólásSzerző: bordakata1 » kedd ápr. 08, 2008 11:49 am

Szia Kása. Engem is roppantul érdekel, mert ha emelni kell az osztalékalapot, akkor már kezdhetek is átnézni 5 évet és biztos lesz olyan, amit ez a dolog érint. Nem hiányozna sem a plusz munka, sem a pótlékok és plusz adó sem.

Üdv: Kata

Várjunk, hátha valaki mást is izgat a téma. 

bordakata1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

tárgyi eszköz eladás 2 év múlva

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd ápr. 08, 2008 12:25 pm

Bocs közben kiléptem,mert dolgom volt.  1. Csak azért mert egy tárgyieszközt értékesítek, nem kell külön váll.adóalapot növelni, vagy adót növelni.

49/C par. csak akkor kell

(2) Az adózás utáni vállalkozói jövedelmet növeli: /ha ellenérték nélkül "vonod ki a vállalkozásból! Az értékesítés az ellenérték fejében történik/   

a) a tárgyi eszköz ellenszolgáltatás nélküli átruházása esetén - kivéve, ha azt az egyéni vállalkozó természetbeni juttatásként nyújtja -, az említett tárgyi eszköz beszerzésével összefüggő adózás utáni vállalkozói jövedelem csökkentésének évétől számítva a (6) bekezdés a) pontjában említett összegnek.

c) a tárgyi eszköz, a nem anyagi javak értékcsökkenési leírása megkezdésének évében a vonatkozó beruházási költséget képező kiadások azon része, amellyel az egyéni vállalkozó ezt az évet megelőző években a vállalkozói osztalékalapját csökkentette;

d) a c) pontban nem említett esetben: a vállalkozói osztalékalapnak a beruházási költséget képező kiadással első ízben történő csökkentése évét követő negyedik évben (ültetvény esetében annak elidegenítésekor, de legkésőbb a termőre fordulás évében) a vonatkozó beruházási költséget képező kiadások azon része, amellyel az egyéni vállalkozó ezt az évet megelőző években a vállalkozói osztalékalapját csökkentette, illetve ennél előbb az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésekor.

Más a helyzet, ha olyan kizárólag válalkozási célt szolgáló tárgyieszközt adsz el, amire a beszerzés évében (pl.új te.nettó érték:váll.oszt.alapot csökkentő kedvezmény) un. kisáll.kedvezményt vettél igénybe, mert, ha az adódik el, vagy vonódik ki (egy két esetet kiivéve) a vállalkozásból a kedvezményezett évet követő négy éven belül, akkor annak vonzatai vannak.  /Pl. 49/B.(11.pont), 49/C.

 

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

tárgyi eszköz eladás 2 év múlva

HozzászólásSzerző: bordakata1 » kedd ápr. 08, 2008 1:35 pm

Szia Melicsi!

Köszi a hozzászólást.

Tehát, ha a vállalkozó 2004-ben beszerzett és üzembe is helyezett egy termelőgépet - nem vett igénybe utána kisvállalkozó adókedvezményt, állami támogatást - "csak" 2004-ben a nettó értéket beállította osztalékalapot csökkentő tételként, akkor ha 2007-ben ezt az eszközt eladta, akkor meg kellett volna növelnem a 2007-es bevallásban az osztalékalapját?

 

 

 

bordakata1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

tárgyi eszköz eladás 2 év múlva

HozzászólásSzerző: Kása » kedd ápr. 08, 2008 4:24 pm

Én pontosan ezt a jogszabályt nem tudom értelmezni amit melcsi írt. Elolvastam jópárszor, de hiába. És a kérdésem ugyan az,mint bordakatáé. De egy fontos dolog, teljesen más a kisvállalkozói kedvezmény és teljesen más az osztalék alapot csökkentő, tárgyévben beszerzett tárgyi eszköz-eszköz után tárgyévben elszámolt écs összege!!! Én megkérdeztem az Apehot, azt mondták, hogy az osztalék alapot csökkentőnél nincs ilyen megkötés, hogy adóalap növelő lesz, ha eladom. Csak akkor lesz az, ha aktiválás előtt számoltam el rá már költségeket, akkor ezen költségekkel kell megnövelni az aktiválás évében az osztalék alapot. Kulcsszó állítólag: ami a fenti jogszban is benne van: aktiválást ÉVÉT MEGELŐZŐ ÉVBEN!!! De eladás esetére nem mondták, hogy meg kellene, az csak állítólag a kisvállalkozói kedvezménynél van./4 éven belül/
Kása
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

tárgyi eszköz eladás 2 év múlva

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. ápr. 09, 2008 12:48 pm

Szia!  Ahogy (13) Kása is írja, ha nem volt rá kisvállakozói kedvezmény, akkor az eladás miatt nem kell adóalapot növelni, 

 


 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég