Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfa-kör váltás

Egyéni vállalkozók

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: cac666 » vas. okt. 31, 2010 8:02 pm

Az nekem is feltűnt, hogy más módszert használt garbo, mint amit valterjozsefne linkelt (http://www.adoforum.hu/cikk/68607/az-afarol-ii).

És a visszafelé számolásos módszerem szerinted megállja a helyét?

cac666
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: garbo50 » vas. okt. 31, 2010 8:30 pm

Sziasztok!

 

Igazatok van az eltérő módszer alkalmazása szempontjából, a cikket én is olvastam, de ez még nem jelenti azt, hogy át is veszem, főleg mivel a cikk író is dilemmázik, hogy ez következhet e a törvényalkotói szándékból.

Nos az én megközelítésem abból indul ki, hogy az eszközt továbbra is használja  arány szerint tudom megállapítani, mennyi a mentes tevékenységemre eső és mennyi az áfás tevékenységemre eső -és itt szerintem akár alanyi, akár tárgyi  ( klasszikus) ez a helyzet áll fenn.

 Mi van abban az esetben akkor, hogy tovább szőjük a hálót, ha mentes és áfás tevékenység is van és ez az áfás tevékenység alanyi mentes lesz  ? Hogyan alakul itt a korrekció?

 

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. nov. 01, 2010 12:01 am

 Garbo!

Én még mindig azon az állásponton vagyok, hogy alanyi adómentes időszakban nincs arányosított áfa számítás  még akkor sem, ha a tárgyi eszközt tovább  használja a vállalkozás. Ha valaki alanyi adómentességet választ, akkor teljesen mindegy, hogy mentes (leánynevén tárgyi mentes) tevékenységet is végez, akkor is az alanyi adómentessége miatt nem kell az áfával foglalkoznia. S a számláin is az AM jelölést alkalmazza. Míg ha áfa körösséget választ, akkor a tevékenység jellegére tekintettel az áfa tv. által meghatározott áfa mentesség jelölésére a "mentes az adó alól" jelölést használjuk, (Áfa alóli mentesség: a tárgyi adómentesség EU konform új kifejezése Adó
alóli mentesség közérdekő jellegére tekintettel. Például. Postai szolgáltatás,
humán egészségügyi szolgáltatás, betegszállítás, köz-és felnőtt oktatás stb.) s itt természetesen belép az áfa arányosítási kötelezettség.  Az alanyi adómentessége alatt nem fordulhat elő, hogy arányosítani kellene az áfát, hiszen nincs áfa levonási lehetőség. 

Az iskolapéldánknál maradva: ha a tárgyi eszközbeszerzés áfa körös időszakban történt és nem kizárólagosan adóköteles tevékenységhez, vagy nem kizárólagosan mentes tevékenységhez  használtuk az eszközt, akkor az áfát arányosítani kellett.  E módszerrel megkaptuk, hogy a tárgyi eszköz felszámított áfájából mennyi a levonható és mennyi a le nem vonható áfa. (a metodika levezetésre került  a 25-os hozzászólásban) A használatba vett tárgyi eszköz utólagos kiigazítása nem az arányosítás szabályai szerint történik, hanem az áfa tv. 135§-a szerint. (levezetése a 12.sz. hozzászólásomban található.)  Természetesen, ha a beszerzéskor arányosítani kellett a későbbiek folyamán tárgyi eszközként használt eszköz áfáját,  akkor az 5 év figyelési időszakból visszalévő időre jutó visszafizetendő áfa összeget  az arányosításba vont levonható részből állapítjuk meg akkor is, ha az alanyi mentességet választja a kérdező 2011.01.01-én. Az utólagos kiigazításra pedig azért kerül sor, mert áfa körösségből alanyi adómentességet választ a kérdező a következő évben és az áfa összegét meghatározó tényezőkben emiatt változás következik be.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: Kiskovács » hétf. nov. 01, 2010 6:48 am

Szevasztok! Mi van akkor, ha pl. okt-nov. hóban "elfüstöl" a gép és ez miatt selejtezni kell, terven felüli écs-ként az eddig költségként még el nem számolt részt kivezeti a nyilvántartásból, és dec. 31-el nincs mit arányosítani az áttérés miatt? Az év végi nyereségen is segít egy kicsit. Persze azzal egyidőben elfüstöl a szoftver is, marad a nyomtató. Így már elég közel leszel a 700 ezerhez. Margó
Kiskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. nov. 01, 2010 7:08 am

Sziasztok!

Madora én elfogadom, amit írsz (nem is vitatkozni csak vitázni akarok a saját kútfejünk szerint ), de visszatérve a cikkre, amire a link mutat, mi van akkor ha a törvényalkotói szándék nem a büntetés, hanem a könnyítés volt. Lásd sok más dolog az Eu-ban nem ilyen merev mint nálunk.

Fokozzuk akkor még egy kicsit a dolgot megfűszerezve azzal, hogy alanyi mentes időszakomban eladom a korrekciózott eszközömet? A tárgyi eszköz értékesítés  itt áfa fizetést von maga után, mert áfás időszakomban vettem. Mi van a korrekcióba vont áfa részemmel?  Akkor azt most levonhatom belőle?- vagy kétszeres bünti? 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: cac666 » hétf. nov. 01, 2010 8:41 am

Jó reggelt mindenkinek!

Kérlek, arra válaszoljatok, hogy a 28-ban tett fejtegetésem helytálló e!

Köszönöm szépen!

cac666
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. nov. 01, 2010 9:48 am

Szia!

Az eltérő vélemények miatt én csak az én álláspontomat tudom tovább vinni, eszerint, ha az aktivált tárgyi eszközeid áfáját korrekcióba akarod vonni, ott arányosítani kell a bevétel alapján. Ha alanyi mentes időszakodban ( 1 év 2010.11-2011.10 hó- ha az aktiválás megtörtént) nincs bevétel, csak az áfásban ( csak 2011.11 hó -ban lesz az első) akkor az arány szám 1- azaz nincs korrekció. A továbbiakban meg azért nincs, mert a következő évben nincs áfás bevételed.

 

No ez az, mai nem így szerepel a linkelt oldalon ( bár olvastam már ilyen kitételt az oktatók tematikájában is: "Az oktató felhívja a résztvevők figyelmét arra, hogy egyedi konkrét esetekben az
általa ismertetett példáktól eltérő jogszabály értelmezés is lehetséges.
Az oktatáson résztvevők az oktató ezen tájékoztatását tudomásul veszik, és kijelentik,
hogy az oktatótól elsajátított tematika ismeretében a jogszabály rendelkezéseit a saját
konkrét esetükre egyedileg értelmezve alkalmazzák."- eszerint  én értelmezhetek a jogszabály alapján másképp- én ezt tettem most. Azonban ez is magával vonja az oktatók általi megjegyzést )

 

Üdv és további szép napot

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. nov. 01, 2010 9:10 pm

Garbo! (34.sorszámú hozzászóláshoz)

A téma körüljárása szerintem sem vita. Az áfa tv. 135-136§ -át én a következőképpen értelmezem. Ha áfa körösként értékesítem a t.eszközt figyelési időn belül, akkor az értékesítés és a figyelési időszak vége közötti időszakra eső áfa véglegesen levonásra kerülhet. A példabéli esetünknél ha 2012.01.01-én értékesítjük a t.eszközt, akkor 2012.01.01-2013.05.közötti időszakra eső(17 hónap) 28333,-Ft-ot nem kell visszafizetni az előzetesen levonásba helyezett áfából. Amennyiben AM-ként kerül értékesítésre 2012.01.01-én a tárgyi eszköz, akkor a figyelési idő végéig kiszámított 28333,-Ft végérvényesen le nem vonhatóvá válik, be kell azt fizetni a ktg.vetés felé. Az AM-re történő áttéréskor már elvégeztük a kötelező áfa  korrekciót egészen a figyelési idő végéig, ennek összege 36667,-Ft. Így az AM-es értékesítés 2012.01.01.időpontja és a figyelési idő vége közötti időszakra jutó, értékesítés miatti véglegesen le nem vonható 28333,- és az áttéréskor megállapított  36667,-Ft közötti  különbséggel, 8334,-Ft-tal  növelhetném a levonható áfát. Miután nem éri el a 10000,-Ft-ot, nem kell foglalkoznom ezzel sem.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. nov. 01, 2010 9:21 pm

A 28-as hozzászólásodban lévő okfejtés az én általam képviselt álláspont szerint nem hozza a kívánt 1oooo,-Ft alatti korrekciós eredményt. Ti arányosítási oldalról fogjátok meg a kérdést, én pedig utólagos korrekció mellett foglaltam állást. A két számítási módszer nem azonos.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 97 vendég

cron