Adófórum

Adózási és számviteli információk

Elvárt adólap || veszteségelhatárolás

Egyéni vállalkozók

Elvárt adólap + veszteségelhatárolás

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » hétf. jan. 28, 2008 2:08 pm

Köszi! Nagyon érdekes több szemlélet megjelenik, ez jó . Üdv: Márti
viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Elvárt adólap + veszteségelhatárolás

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. jan. 28, 2008 2:13 pm

De azért ez előtt a kiszámítható, közérthető jogi szabályozás előtt "le a kalappal"..... :(
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Elvárt adólap + veszteségelhatárolás

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. jan. 28, 2008 2:18 pm

SZJA tv: 

 

"a) Az elhatárolt veszteséget az egyéni vállalkozó bármely későbbi adóév (de legkésőbb az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésének adóéve) vállalkozói jövedelmével (ideértve az önellenőrzés, adóellenőrzés során feltárt jövedelmet is) szemben - döntése szerinti megosztásban - elszámolhatja."

 Kitöltési útmutató:

"(4) Jövedelem minimum szerinti adózásra nem vagyok kötelezett, mivel
a Szja tv. 49/B §- ának (1)-(5) bekezdése szerinti bevételem eléri a
jövedelem-minimumot. "

 

1. Van elhatárolt veszteségem.

2. A tárgy évi bevétel eléri a jövedelemminimumot .

3. Az elhatárolt veszteség több mint a jövedelemminimum. 

4. Tehát szerintem választhatom a 4-es kódot.

 

Ezt erősíti az is, ha nem választhatnám ezt a megoldást, akkor nem sárga, hanem piros üzenetet kapnék. 

 

Ellenvélemények? 

 

 

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Elvárt adólap + veszteségelhatárolás

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. jan. 28, 2008 2:23 pm

Nos, megnéztem kitöltöttem a nálam szereplő személyt. Igaz, hogy ugyanaz a sárga jelzés, mint akkor ha 5-ös kódot jelölök, de a 17-es lap 6 sorában lévő összeget beírja  a 402 sorba(15-02) csak nem számít minimum adót. Igen ám de felhívtam a figyelmet, és lehet többe kerül majdan az önellenőrzés és az egyéb tortúra, úgyhogy én maradok a 2%-nak a 16 %-nál.

Közben más témában beszéltem az illetékes elvtárssal/nővel és megkérdeztem tőle mi van akkor ha valakinek van ugyan jövedelme, de az előző évi veszteség elviszi az egészet: válasz a 2%-nak a 16%-át meg kell fizetni.

A döntés a Te kezedben van ( számítsz, vagy nem számítsz)

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Elvárt adólap + veszteségelhatárolás

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. jan. 28, 2008 2:31 pm

"A döntés a Te kezedben van ( számítsz, vagy nem számítsz)"

 

Ja... Éljen a jogbiztonság.... Akarom vemhes, akarom nem vemhes..... Fordulna fel, aki ezt a zagyvaságot összehozta....

 

Egyébként ezt konkrétan nem tudom egy jogszabályból sem kiolvasni: "ha az előző évi veszteség elviszi az egészet: válasz a 2%-nak a 16%-át meg kell fizetni."
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Elvárt adólap + veszteségelhatárolás

HozzászólásSzerző: béci » hétf. jan. 28, 2008 11:37 pm

Sziasztok

Véleményem szerint a veszteség a vállalkozói adott csökkenti, és nem a hasonlitási alapot.A hasonlitási alapot kell összehasonlitani a minimum alappal. Ebben segit a segédtábla kitöltése, ha a II.táblát a megosztási táblával használod, mert a 22. sorba jelzi automatikusan 1. vagy 2. vel.

Ha a hasonlitási alap nagyobb akkor a vállakozói alap után számolsz, amibe beleszámit a veszteség.

Ha az I. táblát használod a segédtábla éves adatait hasonlitja össze, ha a megosztással, akkor a II. félévit hasonlitja össze.

Béci

béci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Elvárt adólap + veszteségelhatárolás

HozzászólásSzerző: Rya » csüt. jan. 31, 2008 11:55 am

 Szia Béci! Mivel gondom van a segédtábla kitöltésével, több helyen olvastam a tanácsaidat, amit nem nagyon értek.

A segédtáblát eleve nem lehet szerintem minden esetben használni, sőt kitölteni sem nagyon, mert negativ jövedelmet (pl. az első félévben csak költség van) nem lehet bevinni.

 Mivel automatikusan összeadja a két félévet, ha jó eredményt akarunk kapni (hibaüzenet nélkülit) a 24-es sorba az éves adatokat kell beírni, ami ugye nem igaz.

Ha, ahogy írod, a veszteséggel nem csökkentem a hasonlítási alapot is (25c=371b+375c-395), a II.tábla remekül jelzi automatikusan, hogy a hasonlítási alap meghaladja a minimumot, és a 4-es kódot ajánlja.  Pedig ez nem igaz!

Úgy gondolom Garbo útmutatásai a jók. Üdv.Rya

Rya
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Elvárt adólap + veszteségelhatárolás

HozzászólásSzerző: béci » vas. feb. 03, 2008 12:59 am

Szia Rya!

Ha megadnál konkrét számokat szivesen levezetem neked.

És lehet, hogy mégi igazam van. Szerintem sem kell minden estben használni, de lehet, hogy bizonyos esetekben érdemes,

föleg akkor, ha éves szinten számolva nem a hasonlitási alap a nagyobb, de a II. féléved jobb, mert akkor a II. félévet hasonlitja össze a segédtábla

Mivel a tv.-be a II. tábla minimum számitásnál az éves bevétel 2%-ából vonja ki az I. félév bevétel 2%-át ezért

a vállalkozói alapnál, és a hasonlitási alapnál is igy kell.

Pl. I. félévi=0   II. félévi= Éves-0 ( aminek nem kell megegyezni a nyilvántartás szerinti II. félévvel annál kevesebb lesz, ha az első félév veszteséges) 

Béci

béci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 80 vendég

cron