Adófórum

Adózási és számviteli információk

Euróban történő számlázás

Egyéni vállalkozók

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: gerine » hétf. okt. 23, 2006 6:39 pm

Sziasztok.

Nekem is volt hasonló esetem. Nekem akkor azt tanácsolták, és én igy is tettem, hogy mivel pénzforgalmi szemlélelet, ezért áf. nyereség és veszteséget nem kezelek. Nem tudok előírni  kötelezettséget, hanem könyvelek az szja-szabályok szerint, az áfa tablóban pedig nyilvántartom az áfa- törvény szerint. (vevőanaitikában is szerepel) Az áfa-bevallásban adóalapként így más jelenik meg mint a pénztárkönyvben, de ennek pénzforgalmi szemléletnél állitólag nincs jelentősége, mert a végeredmény ugyanaz, csak a könyvelésben nem több lépcsőben jelenik meg. A nyílvántartást meg egyébként is vezeted, az Áfa-t tudják ellenőrizni. 

Geriné 

gerine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: gerine » hétf. okt. 23, 2006 6:41 pm

Egyébként ha az lenne a kérdés, hogy adóalapbe be, vagy ne, akkor szerintem beszámit., ha már elszámoltad az árf.nyereséget, amert azzal együtt jön ki az Szja tv. szerinti bev.
gerine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 23, 2006 6:44 pm

Geriné!

A válaszod  rendben van, de amit bekönyvelsz a pénztárkönyvbe az áfa rovatba
(ez az előző hó 15-i MNB árfolyamon van  ugyanúgy, mint a nettó) az nem
egyezik meg az utalandó áfa összegével. Mert bevallani és utalni az áfát
szerződéskötéskori MNB árfolyamon kell. Ha a pénztárkönyvben könyvelt áfa
összegnél többet vagy kevesebbet utalsz az APEH felé, akkor a különbözettel
mit csinálsz? Az szerinted nem adóalapba beszámítható bevétel, vagy költség?
Vagy adóalapba be nem számítható bevétel vagy költség?

Ez a különbözet csak lóg a levegőbe?

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: gerine » hétf. okt. 23, 2006 7:03 pm

Szia madora.

Közben gondolkodom, mert én nem figyeltem jól a kérdésedre, és nem az Áfa-ra összpontositottam. Próbálok visszaemlékezni, nálam ez hogy jelentkezett. Nem is olyan egyszerü a kérdésed.

Nekem negyedéves ügyfélnél volt, azért láttam egyszerübbnek.

gerine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 23, 2006 7:16 pm

Ahogy elnézem, már 23 hozzászólás volt, s még mindig nem tudjuk eldönteni, mi a helyes és végérvényes megoldás. Hát az egyszerű pénztárkönyv talán mégsem olyan egyszerű. De azért nem adjuk fel a megfejtést ugye?
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: gerine » hétf. okt. 23, 2006 7:25 pm

Lehet, hogy  nem az volt a jó megoldás, ahogy én csináltam, de az szja-tv. alapján lekönyvelt tétel lesz a mérvadó a jövedelembevallásnál,ez jelenik meg a pénztárkönyvben először. (Csak hangosan gondolkodom)

Aztán jön az áfa-tv.szerinti elszámolás, s ezt úgy is levezethetem, hogy "-" előjellel kivezetem az szja tv. szerinti elszámolást, s felvezetem az áfa. tv. szerintit. Csakhogy! az szja bevallás igy nem lesz tv.szerü, mert változik az adóalap, s nem az szja tv. szerint.

Én egyszerüen csak az Áfa-t módositottam az analitikában, hozzárendeltem az áfa-alapját, s beállitottam a bevallásba. Ha nem negyedéves, akkor önellenőrzéssel. Így az áfa változása nem érintette az adóalapot, sem csökkentő, sem növelő hatással.

Szóval, most már magamat kontrollálom, teljesen összezavarodtam, talán én is önreviziózni fogok?

 

gerine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: gerine » hétf. okt. 23, 2006 7:26 pm

A kettősben ez nem probléma, azt adja magát, az egyszeres sokkal nehezebb. Nekem...
gerine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 23, 2006 7:34 pm

Geriné!

Pont ezen filózunk, hogy csak az áfa rovatot kell módosítani a teljesítéskori MNB árfolyamra. Az szja bevallásod jó lesz, mert a nettó összeg előző hó 15-i árfolyamon van. Az áfa viszont teljesítéskori árfolyamon van, illetve annak megfelelő összeggel kell átutalni. Ha valmilyen adót nagyobb összegben (vagy kisebb összegben) utalsz el, mint ahogyan azt az átváltáskor figyelembe vetted, a különbséggel kell valamit csinálni. Vagy adóalapba beszámítható bevétel, vagy adóalapba be nem számítható bevétel (a mi példabeli esetünkben). Teljesen mindegy hogy bekönyvelem e a pénztárkönyvbe az áfa különbözetet, vagy csak az analitikába vezetem fel, akkor is többet vagy kevesebbet fizetek ki pénzbe az APEH-nak. Ezen próbálj gondolkodni és megosztani velünk az eredményt. Jól belenyúltunk ebbe a témába!

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: gerine » hétf. okt. 23, 2006 8:13 pm

Induljunk ki abból, hogy a többi adótól eltérően, az áfa nem mindig költség, (általában nem ktg) , és  soha nem árbevétel mert mindig befizetendő. Ha ebből a nézőpontból közelitem meg, akkor ezt is csak adóalapot nem képező bevételként, vagy ktg-ként számolom el. Ez is csak "egy áfa"?!

Eddig nem is gondolkodtam el ezen.. Na de most?!... Hiába gondolkodom, nem jutok egyről a kettőre. 

gerine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: gerine » hétf. okt. 23, 2006 8:41 pm

Madora

Az Szja tv. 10. és  11. számú melléklete nem nevesit ilyen bevételt,vagy ktg-et, de nézd már meg légyszives a 4. sz. melléklet 5.pontját, hátha kiindulásként segit valamit.

 

gerine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 100 vendég