Adófórum

Adózási és számviteli információk

Euróban történő számlázás

Egyéni vállalkozók

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » hétf. okt. 23, 2006 2:59 pm

Sziatok!

Na ahogy jöttem lefele, és olvastam, megijedtem, mert én is mindig csak belépek az MNB.hura és megnézem az aktuális középárfolyamot, de akkor ez letisztázódott...

Sztem Madora éppen a pénzforgalmi szemlélet miatt csak az áfára lehet árfolyamkülönbözetet számolni, mivel ahogy magad is irtad, csak az áfa esetében van különbség a bevalláskori (teljesítéskori) és a pénzügyi teljesítéskori időpont között... mennyivel egyszerűbb lenne ez is ha vonatkozna a 30 nap és akkor ha azon belül lenne a pénzügyi teljesítés akkor ezzel sem kellene foglalkozni külön...

üdv: barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 23, 2006 3:52 pm

Barti és kedves Mindenki!

Gondolkozzunk még egy kicsit tovább és talán eljutunk a végleges megoldásig. Jól eltársalgok magammal és most már pont  ott tartok, hogy az áfa miatt sem kell árkülönbözetet elszámolni a deviza beérkezésének napján mert: 

A szál nálam most oda vezetett, hogy amit az áfánál árkülönbözetet írtam, azt valószínüleg úgy kell a pénztárkönyvbe lekönyvelni, hogy nem az árbevételi sorba kell plusszolni, hanem a szemjöv.alapba be nem számítható bevételek közé kell írni. Mégpedig azért, mert az elszámolási betétszámláról utaljuk az APEH felé az áfát, s nem a devizaszámláról. Amikor  a 12oo eur=132ooo,-Ft-ot fogjuk átváltani forintra, akkor fogja a különbözet az eredményt érinteni. Akkor lesz egy EUR-ban vezetett devizaszámla csökkenés és lesz egy forintszámla növekedés. Ha az átváltáskor a bank 115 ,-Ft-ot ad 1 eur-ért, akkor 1200x115=138000,-Ft kapunk a devizáért. Akkor lehet a kettő különbözetét árf.nyereségként elszámolni. 138ooo-132000=8000,-Ft. Ha a áfa különbözetet az árbevételi oszlopba könyveljük az áfa bevallásakor, akkor kétszer kerül eredményt érintően elszámolásra a különbözet.  Egyszer az áfa bevalláskor, egyszer pedig a forint átváltásakor, hiszen a devizában meglévő pénzben benne van az áfa rész is.  Az egyéni vállalkozó pénzforgalma azt jelenti, hogy csak a pénzmozgással egyidejűleg enged bármit is az eredmény javára-vagy terhére könyvelni.

Ha az áfa sor előző hó 15-i árfolyamon elszámolt forintösszegét átkorrigálom a szerződéskori MNB hivatalos árfolyamára (-2000,-), akkor +ba ezt az összeget csak az szja alapba be nem számítható bevételek közé írhatom. Ekkor az eredmény mindaddig változatlan marad, amíg csak az EUR-t át nem váltom forintra.

Ha ezzel még közös nevezőre jutunk, akkor tökéletesen összeáll  kép. Akkor bizton kijelenthetjük, hogy sem az árbevétel elszámolásakor, sem az áfa korrekciója során nem kell a tárgyidőszakban árkülönbözetet elszámolni. A pénztárkönyben akkor az szja alapba beszámítható bevételként a jóváírás napját megelőző hó 15-i hivatalos MNB árfolyamon könyveljük a deviza jóváírást, az áfa rovatba szintén az előbb említett árfolyamon, amit majd korrigálunk a szerződéskori teljesítési árfolyammal (MNB hivatalos devizaárfolyam a számlán szereplő teljesítési időpontra vonatkoztatva) Az áfa árfolyamkorrekciót beírjuk ellenkező előjellel az szja alapba be nem számítható bevételek közé. Árfolyam nyereséget,vagy veszteséget pedig mindaddig nem könyvelünk, amíg a devizaszámlán lévő deviza nem kerül forintszámlára átvezetésre, vagy készpénzben beváltásra.

Kérlek szépen, válaszoljatok. 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: barkaszg » hétf. okt. 23, 2006 3:53 pm

Szervusztok!

Bari irányításával, hála az égnek megtaláltam ezt a topicot! Nálam annyiban könnyebb a helyzet,hogy EU-s szolgáltatást számlázunk, tehát árfolyamkülönbözet nem keletkezik.Viszont sajna a pü-i teljesítés napján érvényes árfolyammal számoltam, úgyhogy lesz mit javítgatnom.. :(

Viszont azt mondjátok meg, hogy tényleg lehet-e árfolyam nyereséget elkönyvelni?  Nagyon régen amikor még ( naná) nem volt devizás ügyem , akkor minket úgy tanítottak,hogy nem szabad árfolyam nyereséget könyvelni, azt csak a pü-i tevékenységet végzők tehetik?

Üdv: Gabó Blongyinka 

barkaszg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » hétf. okt. 23, 2006 5:21 pm

Na szoval agyalok most én is mert nekem csak eun belüli Unios számlázásom van áfa nélkül EV nél... Na most amit irsz, hogy kétszer kerül eredményt érintően elszámolásra a különbözet azt nem látom, mert én abbol indultam ki hogy a különbözet csak egyszer kerül elszámolásra amikor bejön a pénz... Na most nekiálltam a jo öreg akasztofának és a következőre jutottam: először van egy Kiad 011(nálam Bank) Bev 4015 (nálam ÁFA) 20000 Ftal... aztán amikor bejön a pénz van egy Bevétel 011 (bank) 132000 Ftal Kiad 110000 tev bevétele meg 22000 Ft 4015... igy akkor ugye az akasztofa két oldala 2000 Ftal nem stimmel, tehát a 4015 Bev oldalán van 20000 Kiad oldalon 22000 ezt kell egyenesbe hozni ami akkor ugy lehet hogy befolyáskor Bev 4015  Kiad az 01..( egyéb bev) 2000 Ftal...  Na nem biztos hogy jo az okoskodásom csak probálok agyalni...

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » hétf. okt. 23, 2006 5:24 pm

Persze az egyértelmű hogy mivel az ÁFA miatti különbözetet könyveljük azt nem lehet pl 20% os ÁFA-s bevételre tenni, szoval valami egyéb sorba kell betenni...

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » hétf. okt. 23, 2006 5:28 pm

Kedves Gabó!

árfolyamkülönbözetet (nyereséget/veszteséget) lehet könyvelni kettősnél van is sűrűn itt inkább az a gond, hogy ez egyszeres, és itt csak az ÁFa tekintetében merül fel különbség azt meg mint ahogy Madorával irtuk/irjuk ez egyéb bevételek/kiadások között kell hozni...

üdv: barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: barkaszg » hétf. okt. 23, 2006 5:37 pm

Szia Barti!

Persze , értem én az egészet, és nagyon jól leírtátok Madorával.Csak az elvet nem tudtam,hogy szabad-e ilyet könyvelni? Kettősnél én is találkoztam már árfolyam diffivel, és sajnos hál' Istennek a vállalkozóm még nem szlaz belföldre EU-ban :-/

 

barkaszg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 23, 2006 5:57 pm

Barti!

Én is akasztófáztam már többször. Akkor írtam, hogy a 2ooo,-Ft-ot lekönyvelem az eredményt érintő sorba. De ebben az egy tételben a pénzforgalmisnál nem vagyok biztos. Kettősnél tuti így könyvelném, most még én is agyalgatok. Az jár a fejemben, hogy az szja tv.mllékletében sem a bevételi,sem a kiadási oldalon(árbevétel,költség) a jellemzően előforduló tételek között nem hoz árkülönbözetet. Ha valami megvilágosul, akkor jelentkezzünk kölcsönösen. Remélem még valaki bekapcsolódik.Most már csak ez az egy tétel hibázik. Először biztos voltam a dolgomban, de elbiznytalanodtam.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » hétf. okt. 23, 2006 6:04 pm

Végülis nem mondom, hogy pont ez a neve, mármint árfolyamkülönbözet, de valahova tenni kell a 2000 ftot mert különben nem stimmel ugye az áfa... és én valami egyéb bevételnek tippelem, de én is kiváncsi leszek mit mondanak a többiek...

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 23, 2006 6:31 pm

Barti!

Bevételnek bevétel, csak adóalapba beszámítható bevétel, vagy adóalapba be nem számítható bevétel. Ez itt a mi töprengésünk lényege.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég