Adófórum

Adózási és számviteli információk

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

Egyéni vállalkozók

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: nmrozika » szer. nov. 25, 2009 12:34 am

Kedves Zsuzsa és Mindannyian!

Már készültem újra hozzászólni...alig hogy kitisztult a dolog, itt az újabb változás! A HVG-t olvasgatva milyen változás van az SZJA-ban( az ezernyi más között) ????!!!!!

-Törölték az 5. sz. melléklet IV. pontját.

- A 10. sz. melléklet II. 1-2 pontja változatlan. A 3. pont változott. Nincs benne az általam "nyaggatott" KISZÁMLÁZOTT BEVÉTEL. A 3. pont csak az elhunyt E.V-re vonatkozik.

-A megszűnéshez kapcsolódó bevallás átkerült a 49/B (2) ponjába, ahol is a megszűnés adóévéről szóló bevallás benyújtásáig (05.20-ig) vállalkozói bevételnek minősül a befolyt ellenérték; vállalkozói költségnek minősül az igazoltan felmerült kiadás. A 05.20-a utáni bevételek, költségek önálló tevékenységből származónak minősülnek.

A bevétellel most nincs gondom. Egyértelműen a a kifizetettről van szó. (vállalkozói vagy önálló tev. bevétele attól függően mikor fizetik ki.) De mi az igazoltan felmerült költség? A befogadott számla akkor is ha nincs kifizetve (szállítók)? Szerintem igazoltan felmerült., van mögötte teljesítés, alakilag megfelel, átvéve, nyilvántartásba bevezetve....Vagy csak a kifizetett számla? Valószínű az utóbbi, de megint ez a "cifra" megfogalmazás. 

Szegény vállalkozóm! Nem tudjuk eldönteni, az idén vagy jövő év elején szüntesse meg a tevékenységét. (Van vevője és szállítója is jócskán. Van amit nem fognak kifizetni és Ő sem tud emiatt utalni. A kintlévősége több, mint a tartozása.)

Rozi

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. nov. 25, 2009 5:46 pm

Rozika!

Most már azt kéne tudni, hogy mikor történt a módosítás. A jul.01-i változásoknál én nem találtam, hogy kivették a 3.pontot. Ha Te megtaláltad a módosítás időpontját, légyszi írdd meg. Ugyanis a változás időpontjáig még a 10.sz.mell. II.3.pontjában írtak szerint kellett eljárni. A mai napon hatályos szja tv.ben már nincs 3.pont, azt megtaláltam.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: nmrozika » szer. nov. 25, 2009 6:04 pm

Szia!

A HVG 104-105. oldalán van a 49/B §. A (2) pont a feketebetűs, ahol a megszűnésről ír. A végén ott a pici 1-es.

Lábjegyzet 1: Megállapította a Módtv. 11. §-ának (1) bekezdése. Hatályos 2010. január 1-jétől.

Rozi

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. nov. 25, 2009 6:16 pm

Rozika!

Az általad hivatkozott forrás 2010.-től érvényes. Most 2009-ben azt keressük, hogy a kérdéses 3.pont mely időponttól került ki a jogszabályból, vagy kikerült-e egyáltalán. Az rendben van, hogy 201o-től már nem hatályos ez a pont.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. nov. 25, 2009 6:28 pm

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99500117.tv ezen a linken a mai napon hatályos szja tv. található.(legalább is ez van felül kírva.) A 1o.sz. melléklet 3.pontja bent van.

II. Az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésével összefüggő bevételek

3. a megszűnés napjáig az egyéni vállalkozó által kiállított, az általános forgalmi adóról szóló törvényben meghatározott bizonylaton feltüntetett, egyéni vállalkozói tevékenységére tekintettel őt megillető ellenérték (bevétel).

 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 25, 2009 7:22 pm

Sziasztok! 

Ígértem, hogy kutakodni fogok, a következőre jutottam 2009. évre

 

10. mell./II. a MEGSZŰNÉS NAPJÁN MEGSZERZETT VÁLLALKOZÓI bevételnek minősül: a ....KIÁLLÍTOTT bizonylaton szereplő, őt megillető összeg (3. pont) 

tehát függetlenül a kifizetéstől bevételnek kell kezelni, a vevő számlákat, ahogyan Ti is

értelmezitek.

A szállítói számlákkal kapcsolatban az V. mell .IV. rész b) pontja viszont a szállítói tartozás kiegyenlítéséről ír, határidő  bevallás 05.20-ig kifizetett.

Felmerül a kérdés bennem, amennyiben a vállalkozó a bevallás után jut a pénzéhez és csak abból tudja kiegyenlíteni szállítói tartozását, azt a jogos költséget már nem tudja mivel szemben elszámolni. Méltánytalan helyzetbe kerül. Persze nem ez az egyedüli eset.

Amennyiben helyes ahogyan most gondolom, akkor ezt kellene szembe állítani a jövő évi

változásokkal  a tény adatok alapján és úgy dönteni, mikor legyen a megszűnés időpontja.

 

2010-el kapcsolatban ismételten hagytak kérdőjelet, én úgy gondolom, hogy az igazoltan felmerült ktg. alatt az általad leírtak meghatározással a kifizetetlent is bele kell érteni, persze akkor lenne igaz, ha itt is egyértelműen leírnák  kifizetést. Úgy látszik, most fordított a helyzet, ne hogy könnyű legyen a dolgunk. Mivel előre tudni, hogy több a kimenő számla, (valószínű lesz olyan is amit nem fizetnek ki) mint a szállító, azt kellene megnézni, a 2010-es változások tükrében , vevő/szállítót is kifizetettként kezelni,( ebből szerintem baj nem lehet) hogyan alakulna az eredmény.

Elképzelhető, hogy jobban járna, ha jövőre maradna a megszűnés. Mi a véleményetek?

Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: nmrozika » szer. nov. 25, 2009 8:05 pm

Igen bent van a 3. pont, de változott, fekete betűvel van szedve. Kivették azt a néhány mondatot, ami az ÁFA szerint kiállított bizonylaton stb.stb., maradt az elhunyt vállalkozóra vonatkozó bekezdés. Ott pici 1-es.

Lábjegyzet 1: Megállapította a Módtv. 2. melléklete. Hatályos 2010 január 1-jétől.

Mária! Mindjárt olvasom a Te hozzászólásodat is.

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: nmrozika » szer. nov. 25, 2009 8:20 pm

Megnéztem a jogtáras linkedet is. A mai napon hatályos állapot jön be, a 2009. évi.

De ha kattintassz a jobb sarokban lévő (lila vagy kék) 2010.01.01-től hatályos változatra, be jön a módosított tv....a 3. pont első bekezdése nélkül, a 49/B 2. bekezdése stb.

Ott vannak a kézjelek a változásoknál, amiket írtam. Valószínű nem "váltogattál" amikor hasonlítgattad  a jogszabályt.

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 25, 2009 8:39 pm

Sziasztok! Szerintem ez a rész évközben nem változott.
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Vevők/szállítók elszámolása megszűnő EV-nél

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. nov. 25, 2009 8:43 pm

Azt hiszem, két malomban őrlünk. Te a 2010.változások figyelembevételével érvényes szöveget írod. De 2009-ben még nem azt kell nézned. Vagy 2010-ben akarsz megszünni? Erre nem tértél ki a kérdésed feltevésekor.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 77 vendég