Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozó || mezőgazdasági őstermelő

Egyéni vállalkozók

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: jános123 » kedd szept. 16, 2008 1:10 pm

Hello Zsuzsa!

Az az igazság, hogy a kérdésfeltevőtől még jó lenne egy-két info, és utánna lehetne pontos választ adni.

Az előző válaszomban én a kérdésfeltevőnek akartam válaszolni, de véletlenül a Te nevedet írtam oda. Remélem neked is tudtam segíteni.

János

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: violetta01 » csüt. szept. 18, 2008 8:24 am

Szia Zsuzsa!

Én még mindig úgy gondolom, hogy mivel most fogja kiváltani a vállalkozói igazolványát a vállalkozói tevékenységére választhatja az áfát. Gondolom az őstermelőire alanyi mentesség mellet választotta a kompenzációs felárat ez meg a vállalkozói ig.alapján végzett tevékenységre amúgy sem jó.

De ha a"garbo50" által említett apeh füzetet olvasod kb 21-22 oldalon olvashatod, hogy tevékenység kezdetekor vagy dec 31-ig kell az áfáról nyilatkozni.

üdv Ibi

violetta01
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: jános123 » csüt. szept. 18, 2008 8:28 am

Hello Ibi!

 Hidd el, hogy nagyon rosszul gondolod!

Szerinted két adószámot fog használni egy ember??  (-1-,  -2-)

Ha érdekel részletesen, akkor majd leírom csak most dolgoznom kell.

János

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: kutacska » csüt. szept. 18, 2008 9:11 am

Köszönöm, nekem mindenképpen tudtál segíteni :-)))

Engem meggyőztél, hogy így van, hiszen 2 adószámot nem fog kapni. Ráadásul most van az okmányirodában a szerencsétlen, ahol néznek rá, mint borjú az új kapura, mert ha Te nem világosítasz fel engem, akkor ki is adták volna neki a 2-es adószámos vállalkozóit! Szép kis galiba lett volna belőle. Úgyhogy rajtam nagyon sokat segítettél, köszönöm még 1*!

Mellesleg mivel ennyire különböző vélemények vannak, és az okmányiroda sem áll a helyzet magaslatán, így megkérdeztem az apeh-ot is, és egyértelműen megerősítették, hogy nem választhat áfát, csak 2009.01.01-től.

Üdv: Zsuzsa

kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni vállalkozó + mezőgazdasági őstermelő

HozzászólásSzerző: jános123 » pén. szept. 19, 2008 11:39 am

Hello Zsuzsa!

Szerintem túl vagyunk az adószám problémán. Van kedved elmélkedni az adózási problémákról?

1. Az őstermelő az év első felében szinte csak költségekkel rendelkezik a tevékenysége jellege miatt. (pl.: növénytermesztés, betakarítás ősszel). A második félévben kiváltja a vállalkozói igazolványt, alanyi adómentesként, mivel más nem is lehet.  A terményértékesítés bevételként jelentkezik a vállalkozásában.  Szerinted elszámolhatja a vállalkozóként szerzett "őszi" bevételével szemben a tavaszi költségeket, amelyek még az őstermelői gazdálkodási formában végzett tevékenység idejében merültek fel. Szerintem, igen (szja 11. mell.)

2. A vállalkozói igazolvány kiváltása után, ha felvásárlónak, kereskedőnek (pl.: takarmány boltosnak) értékesíti a terményét, akkor a vevő állít ki felvásárlási jegyet. Az alanyi mentes vállalkozó az általa megtermelt, majd értékesített terményről csak akkor állít ki számlát, ha adószámmal nem rendelkező magánszemélynek (nem felvásárlónak) értékesíti.

3. Ha az alanyi mentes egyéni vállalkozó számlás értékesítése eléri az 5 mFt-ot, akkor belép az áfa-ba. Az 5 mFt-ba nem számít bele a komp feláras értékesítés.

Ha van kedved írd le légyszíves, hogy egyetértel-e a fentiekkel.

Természetesen minden mondatomban egy olyan alanyi mentes vállalkozóról írtam, aki őstermőként rendelkezett adószámmal, majd kiváltotta az egyéni vállalkozói igazolványát.

Hello

János

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 66 vendég