Adófórum

Adózási és számviteli információk

Borravaló adóztatás

Egyéni vállalkozók

Borravaló adóztatás

HozzászólásSzerző: adotanacs » kedd jan. 23, 2007 10:15 pm

Gratulálok larisza! Az általad leirtakat most már én is megtaláltam a 2006.évi kitöltési utmutatóban. Az előző években az biztos, hogy a tevékenység bevétele volt, látszik is hogy mindenki ugy tudta. Csak azt nem egészen értem, hogy most kell fizetni utána 15%-ot vagy nem? Mintha először azt irnád hogy kell, majd azt hogy saját elhatározásból teheti. Talán tul fáradt vagyok, sőt biztos! Szia Ani   
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Borravaló adóztatás

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd jan. 23, 2007 10:37 pm

A  felszolgálási díjat(ha kap ilyet a magánszemély) és a borravalót is mint adóterhet nem viselő járandóságot kell a magánszemély adóbevallásában szerepeltetni az összevonandó jövedelem részeként és az e címen szerzett jövedelemre eső személyi jövedelemadót nem kell megfizetni.
Azonban ez csak névleg jelent tényleges adómentességet. Ha ugyanis a munkavállaló munkabére, vagy  és egyéb összevonás alá eső jövedelme ezzel a járandósággal együtt meghaladja a 18 %-os jövedelemhatárt ), úgy a magasabb adókulcs,a tényleges adóteher magasabb lesz. Ezt a magánszemélynek az adóbevallással egy időben pótlólag meg kell fizetni.

A felszolgálási díj címén juttatott jövedelem után a foglalkoztatót terheli a 15 % nyugdíjbiztosítási járulék bevallása és megfizetése, mely magába foglalja a dolgozó egyéni nyugdíjjárulékát is.
Amennyiben a felszolgáló szintén bevallja a közvetlenül kapott borravalót, mint adóterhet nem viselő járandóságot, eldöntheti, hogy ugyanezt a 15% járulékot megfizeti-e. Ezt a személyi jövedelemadó bevallásának benyújtására előirt határidőig kell megtennie. Magán-nyugdíjpénztári tagdíj e jövedelmeket már nem terheli.

Ezzel együtt viszont mind a felszolgálási díj, mind a borravaló bevallott bruttó (SZJA-t is tartalmazó) összegének 81 %-át az öregségi nyugdíj összegének megállapítása során a magánszemélynél jövedelemként figyelembe kell venni

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Borravaló adóztatás

HozzászólásSzerző: adotanacs » kedd jan. 23, 2007 10:45 pm

Ezek szerint ha egyéni vállalkozó kapja a borravalót, neki 15%-ot kell utána fizetni.
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Borravaló adóztatás

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd jan. 23, 2007 11:09 pm

Szerintem ha egyéni vállalkozó kapja a borravalót,a választás lehetősége a 15% járulékfizetésre neki is megvan, s az nem kötelező.A borravalót magánemberként kapja, nem a vállalkozásának bevétele. Én legalábbis így gondolom.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Borravaló adóztatás

HozzászólásSzerző: larisza » szer. jan. 24, 2007 8:26 am

Szia Ani(adótanács) Igen, most (2007.02.15-ig) 15% tb nyu.bizt. járulékot be kell fizetni( bevallótt borravaló után). Ha tényleg be akarsz vallani a 0653-ban. Köszönöm.
larisza
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Borravaló adóztatás

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. jan. 24, 2007 12:24 pm

Szia Mondosok!

A 0653-as kitöltési útmutató 19.oldalán ezt olvashatod: Ha a borravalót Ön az önáló tevékenységével összefüggésben kapta,akkor az a tevékenységének bevétele lesz. Mária 

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Borravaló adóztatás

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. jan. 24, 2007 2:46 pm

Szia Mária! Én ezt a pontot kerestem az éjjel, mert ez a korábbi években is igy volt benne. A larisza által irtakat megtaláltam, ezt meg nem. Köszi, mert nekem ilyenek vannak. Igaz hogy még nem tartok az 0653-nál, de felfigyeltem a témára. Üdv. Ani 

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 84 vendég

cron